Pogo Sticking Nedir?

Pogo Sticking aslında 1990’ların başında trend olan, duruş pozisyonunda zıplamak için kullanılan bir eğlence aracıdır. Google terminolojisinde ise siteden aniden çıkma anlamında kullanılır. Bir çok insan pogo sticking terimini bounce rate ile karıştırmakta. Aslında ilk bakışta birbirine benziyor olsa da tamamen 2 farklı şeydir. Dilerseniz konuya girmeden önce hemen tanımlamalarını yapalım.

  • Bounce Rate (Hemen Çıkma Oranı): Bounce rate, sadece bir sayfayı ziyaret edip sayfayı terkeden kullanıcıların toplam ziyaretçilere göre yüzdelik oranıdır. Tek sayfalı oturumlar için kullanılan bounce rate, Google’a göre kullanıcının sayfa ile etkileşime geçmeden ve bu sayfanın ötesine gitmeden (farklı sayfaları ziyaret etmeme) ayrıldığı oturumlardır.
  • Pogo Sticking: Pogo, bir kullanıcının arama yaptıktan sonra bir sonuca tıklaması, ardından hemen sonuçlara geri dönmesidir. Bu davranış genellikle sayfa ya da site kullanıcıyı tatmin etmiyorsa oluşur. Yani pogo sticking her zaman için kötü birşeydir ve sitenin kalite metriğini doğrudan etkileyen bir faktördür.

Pogo’nun bounce rate’den farkı ise ilk 5 saniye içinde oluşmasıdır. Eğer bir kullanıcı tek oturumluk bir ziyaret gerçekleştiriyor ve aradığını bulduktan sonra siteyi terkediyorsa bu davranış pogo sticking değil, bounce’dur. Dolayısıyla pogo sticking kesinlikle istemediğiniz birşey olmalı ve bounce davranışı ile karıştırmamalısınız.

Devam et “Pogo Sticking Nedir?”

MozCon 2014

Sevgili Aykut Aslantaş ile katıldığımız MozCon 2014, bu sene 14-16 Temmuz tarihleri arasında Washington Convention Center’da gerçekleşti. SEO, Marketing ve Analytics dünyasından onlarca ünlü kişinin konuşmacı olduğu etkinlikte, sizler için Aykut ile aldığımız not ve…

2014’te SEO’nun Geleceği

seozeo.com.tr ile “2014’te SEO’nun Geleceği” üzerine yaptığım röportajdır: —- I. 2014 yılında olası algoritma değişimlerinin SEO’ya nasıl bir etki sağlayacağına inanıyorsunuz? Sizce bu değişimler Penguen serilerindeki gibi site-dışı SEO’yu mu yoksa Panda serilerindeki gibi site-içi…