COVID-19 Hakkında Platin Dergisi ile Yaptığım Söyleyişi

1-Korona sonrası dönemde hedef kitle, gönüllü karantina döneminde. Çoğu kişi artık sokağa çıkmaktansa her alışverişini online yapmayı tercih ediyor. Sizce bundan sonraki süreçte, markalar hedef kitleye ulaşabilmek ve satın alma süreçlerine hız kazandırabilmek adına ne gibi pazarlama stratejilerine yönelecek? (X,Y ve Z kuşakları açısından özetler misiniz?)

Şüphesiz ki çoğu pazarlama yöneticisi henüz üzerlerindeki tedirginlik ve şoku atamadan, şirket yöneticilerinin kemer sıkma ve tasarruf baskısı altına girdi bile… Özellikle ekonomik dalgalanmaların kendisini henüz göstermediği -ki gösterecek- bu dönemde, markalar da reklam/iletişim planlarını diyete sokmuş durumda. Örn. Airbnb pazarlama bütçesinin kaldırılması ile yaklaşık 800 milyon dolar tasarruf sağlamaya başladı bile.

Özellikle kitlesel iletişim aktivitelerinin tasarruf dönemine girdiği şu sıralar, markalar yüzünü düşük yatırım giderli ve yüksek ROI’ye sahip kanallara döndü. Bu kanalların başında arama motoru optimizasyonu (SEO) ve içerik pazarlaması gelirken, bunu sosyal medya, mailing, programatik, re-marketing gibi kanallar takip ediyor.

Şu sıralar Z kuşağı ağırlıklı olarak online video (YouTube, TikTok vb.), video oyunları, online yayın ve müzik kanallarında. Y kuşağı ise yine online video, TV, online haber ve yayın, canlı yayınlar (livestreams) ve yine online müzik kanalında.  X kuşağı TV, radyo, online tv ve canlı yayınlar (livestreams) kanalındayken, son olarak boomer kuşağı ise ağırlıklı olara TV ve online yayın kanallarında yer alıyor. (Kaynak: Global Web Index, Coronavirus Research Report, April 2020) Dolayısıyla markaların segmentleri göre, bu kanal dağılımlarını baz alarak iletişim planlamalarını yeniden düzenlemesi gerekli. Örneğin; Y ve Z kuşakları için özellikle online yayın ve video/müzik platformlarında kendilerini gösterebilmeleri kritik gözüküyor.

Devam et “COVID-19 Hakkında Platin Dergisi ile Yaptığım Söyleyişi”

Murphy Kanunları

1917 doğumlu Edward A. Murphy Jr. ABD Hava Kuvvetlerinde 1949’da roketler üzerine deney yapan mühendislerden biriydi. İnsan üzerine ivmelenmenin etkilerini inceliyordu. Deneylerden biri pilot üzerinde 16 değişik noktaya akselometre takılması gerekiyordu ve sensör bir yapıştırıcı…