Coğrafi Hedef Yapılandırması

Google arama motoru, eğer bir site belli bir coğrafi bölgeyi (veya kitleyi) hedef alıyorsa bunu bilmek ister. Bunun nedeni ilgili bölgelerden yapılan arama sonuçlarını iyileştirmektir. Belirli bir ülkede yaşayıp belirli bir dili konuşan kullanıcılar için tasarlanmış bir veya daha fazla web sitesini yönetiyorsanız, sayfalarınızın alakalı dil ve ülke sürümünün görüntülendiğinden emin olmanız gerekecektir. İçeriğin doğru kitleye ulaşmasını sağlamak için (coğrafi hedef yapılandırması) genelde 2 farklı yöntem kullanılır. URL düzeyinde hedefleme ve site genelinde hedefleme.

URL Düzeyinde Hedefleme

Bu hedefleme metodu ile sayfaların <head> kod bloğuna “hreflang” özelliğine sahip alternate metatagı tanımlanır. Kullanımı şu şekildedir:

<link rel="alternate" hreflang="x" href="alternateURL">

 • hreflang: Bu özellik ile dil ve ülke kombinasyonları kullanabilir ve tanımlanır. Örneğin en-ca (İngilizce dili, Kanada) veya en-us (İngilizce dili, Amerika)
 • href: Sayfanın diğer dildeki versiyonunun yayın yapan URL’si tanımlanır.

Örnek:

<link rel="alternate" href="https://www.ugureskici.com/" hreflang="tr-tr" />
<link rel="alternate" href="https://www.ugureskici.com/en/" hreflang="en-us" />

NOT: Bu metatag ile çoklu dil yapılandırması yaptığınızda sayfanın kendi diline de işaret etmesi gerektiğini unutmayın. Yani yazı hem kendisine hem de farklı dillerdeki karşılıklarına birden fazla alternate metatagı ile işaret etmelidir. Diğer türlü aşağıdaki “Search Console” ekran görüntüsünde görüldüğü üzere bir hata görüntüleyebilirsiniz.

Uluslararası Hedefleme

Site Genelinde Dil Hedeflemesi

Google coğrafi hedef ayarını gerçekleştirmeyen siteler için bazı varsayımlar uygular. Örneğin domain uzantınızda ülke adı mevcutsa (.com.tr, .gen.tr, .co.uk, .co, .de, vb.) sitenizi temsil ettiği ülke sonuçları ile ilişkilendirir. Domain adresiniz .com .net .org gibi global bir uzantıysa sunucunuzun ip adresi, HTML düzeyinde tanımlanan dil ve lokasyonuna bakarak sitenizi belli bir coğrafya ile ilişkilendirebilir. Fakat Türk kullanıcılarına hitap ediyor ama servis sağlayıcınız yurtdışında; yani web sitenizin ip adresi (ya da sunucu) yurt dışı olarak görüntüleniyor ise bu gibi durum için yardıma Google Search Console içerisinde yer alan “Uluslararası Hedefleme” yapılandırması koşuyor.

Uluslararası Ülke Hedefleme

Search Console > Arama Trafiği > Uluslararası Hedefleme menüsü altındaki “Ülke” sekmesinden hitap ettiğiniz ülke ayarını yaptığınızda, Google ip adresi ve diğer kullanabileceği lokasyon tespit uygulamalarını gözardı ediyor ve sizin ayarladığınız ülkeyi hedef alarak sitenizi sonuçlarda yer veriyor. Eğer bir ülke uzantısına sahip bir domaininiz varsa “Ülke” ayarı pasif olarak görüntülenecektir. Örneğin com.tr uzantılı bir domain ile “Meksika” ülkesini hedefleyemezsiniz.

Uluslararası Ülke Hedefleme

Bu yüzden farklı ülke veya dili (dilleri) hedefleyen bir site açıcaksınız, ülke uzantısına sahip domain tercih etmemeniz önemli! Ek olarak eğer evrensel bir yayın yapmak istiyorsanız, bu gibi durumlarda “Ülke” ayarı yapmamanız önerilir.

2021 Dijital Pazarlama Trendleri ve İç Görülerim

2020 sanıyorum kimsenin öngöremediği bir pandemi kasırgası ile sonlanmak üzereyken, globalde yaşanan bu durum birçok şirketin çalışma şeklini de etkiledi. Aşının bulunma haberi, panik havasını ve ekonomide yaşanan stresleri gevşetirken insanlar üzerindeki korkunun hemen geçmesi…

COVID-19 Hakkında Platin Dergisi ile Yaptığım Söyleyişi

1-Korona sonrası dönemde hedef kitle, gönüllü karantina döneminde. Çoğu kişi artık sokağa çıkmaktansa her alışverişini online yapmayı tercih ediyor. Sizce bundan sonraki süreçte, markalar hedef kitleye ulaşabilmek ve satın alma süreçlerine hız kazandırabilmek adına ne…

15 yorum

  Güzel de mesela bizim gibi blog siteleri veya forumlar için getirisi götürüsü nedir? Mesela ben izmirdeki aramalar da da çıkmak isterim ist. ank veya londra,paris de kilerde de…lokal lik sonuçları temize çıkartır belki ama bu sonuçların temizlenmesi de bizim gibi sitelerin hitlerinde olumsuz etki yaratabilir???…

  Getirisi nedir götürüsü nedir gibi genel sorunun cevabını veremem. Eğer yabancı kaynaklardan gelecek ziyaretçileri düşünüyorsanız, bu yapılandırmayı yapmamanız gerekli! Fakat hitap ettiğiniz ülke Türkiye içerisindeki kullanıcılar ise bu yapılandırmayı yapmanız faydalı olabilir. SERP sonuçlarını etkileyen birçok kriter var. Lokalizasyon belirleme de bunlardan birisidir.

  Google olayı şöyle açıklamakta: “Coğrafi hedef verileri mevcut bilgilerimizi tamamlayıcı niteliktedir ve herhangi bir kullanıcı aramanın kapsamını belirli bir ülkeyle sınırlamadıkça bir coğrafi hedef belirlemek, arama sonuçlarındaki görünümünüzü etkilemez.

  Sanırım bu açıklama yeterli olucaktır sorunuz için 🙂

  net.tr domain ile bir zamanlar baya etkili işler yapmıştım.
  Doğrusu global olmak daha cazip geliyor. O nedenle coğrafi konum belirlemeyi düşünmüyorum.

  Teşekkürler.

  Sizin sayenizde bu bilgileri öğrenerek sitemin Türkiye gözünde yükselmesini sağlayacağım yararlı bilgiler için çok sağol.

  Yazıdan beklediğim cevabı yorumları okuyarak aldım. Coğrafi hedef ayarlama konusunda iyi bir bilgi oldu bu. Teşekkürler anlatım için.

  Yanılıyorsun. Google, sunucu ip adresine göre listelemez sonuçları. Sitenin içerik diline ve metasına göre listeler. Bunun için herhangi bir tercih belirtmene gerek yok wmtools üzerinden.

  Sonuçların IP’ye göre listelenmesinden bahsetmedim zaten. Site dilinin tespit edilmesi için kullanılan metriklerden birisi olduğunu belirtmişim. İçerik dili multi olabilir, metatagı hatalı tanımlamış da olabilirsiniz. GSC üzerinden spesifik hedefleme yapıyorsanız tercih belirtilmesinde fayda var.

  Merak ettiğim bir konuydu. Sanırım hedefleme yapmasam daha iyi olacak. Hedef ABD görünüyordu en azından hiçbirini seçmeden bütün ülkelerle dost kalayım.

  iyi çalışmalar bir konuda yardıma ihtiyacım var. Ben coğrafi hedeflemeyi Türkiye olarak seçtim. Ancak sitem de ingilizce eğitim içerikleri yayınlıyorum. Farklı ülkelerden de okuyucum olacağına inandığım için hedef ülkeyi kaldırmak istiyorum. Ancak bunun Türkiye içindeki sıralamalarda nasıl bir etki bırakacağından pek emin değilim. Türkiye seçeneğini kadırırsam sitemin türkiyedeki sıralaması bundan olumsuz etkilenir mi acaba? Şimdiden teşekkürler

  Mahir Selam,

  Net birşey demek çok güç fakat tecrübelerime göre etkilenmeme ihtimali yüksek. Tabii bu konuya etkileyecek farklı parametreler de var dolayısıyla detaylı bakmadan da birşey söylemek doğru değil.

  Sevgilerle

  Merhabalar. Ideasoft’ta yapılmış bir e-ticaret sitem var. Sitem saçma bir şekilde Endonezya’dan trafik alıyor (Bu genel trafiğin %80’inini oluşturuyor) ve biz orayı asla hedeflemiyoruz. Burada da engellemeyi Search Console üzerinden mi yapacağız yoksa siteye bir robots.txt mi eklemek gerekiyor? Teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir