SWF Bulunabilirliği ve Okunabilirliği

Dinamik web aplikasyonları içerisinde yer edinmeye çalışan Adobe firması boş durmuyor ve swf formatların arama motoru botlarınca sağlık bir şekilde okunabilmesi için çalışmalarını sürdürüyor. Bu bağlamda Adobe Flash Player teknolojisini geliştirmeyi ve optimize etmeyi sürdürüyor.

Adobe firması, Google ve Yahoo! ile ortak olarak çalışıyor. Bu çalışmalar kapsamında indekslenme ve flash dosya formatları ile web aranabilirliğinin artırılması ve geliştirilmesi amaçlanıyor. Herhangi bir içerik değişikliği yapılmadan, flash geliştiricileri çalışmalarına devam edebilecek ve önümüzdeki dönemlerde flash siteler de arama sonuçlarında üst sıralarda yer alabilecekler.

Arama botları şuanda hali hazırda statik metin ve linkleri swf dosyalarından okuyabiliyor. Adobe firması, içerik sahipleri ve flash geliştiricilerinin herhangi bir ek çalışma yapmasına gerek kalmadan, flash dosyalarının daha bulunabilir hale sokmak için google ve yahoo mühendisleri ile ortak çalışmalarını, ağırlıklı olarak teknolojisini optimize etmek üzere gerçekleştiriyor. Google botları şuanda flash dosyalarını okuyabilir ve bu okuma oranı her geçen gün daha iyileştirileceği vurgulanıyor.

Geçmişten günümüze kadar, yetersiz kalan botların flash üzerindeki yetenekleri artık geliştirilmişe benziyor. Özellikle SEO çalışmaları yapılan web sitelerde flash kullanım oranı minimumda tutuluyordu. Aslına bakarsanız halende özel kampanya, fan siteleri ve xml dosyalarından veri çeken flash modülleri dışında, sitelerde flash kullanılmaması gerektiğini düşünüyorum. Özellikle sitenin tarayıcıdaki load süresini artırması ve flash kurulu olmayan yada kurulumu kısıtlanmış bilgisayarları ele aldığımızda, mecbur kalmadıkça flash kullanmamanın erişebilirlik ve okunabilirliğini artırdığını düşünüyorum.

Daha fazla bilgi için google blog sitesinde yer alan, Improve Flash Indexing ve Adobe’nin SWF searchability FAQ konularını inceleyebilirsiniz.

2021 Dijital Pazarlama Trendleri ve İç Görülerim

2020 sanıyorum kimsenin öngöremediği bir pandemi kasırgası ile sonlanmak üzereyken, globalde yaşanan bu durum birçok şirketin çalışma şeklini de etkiledi. Aşının bulunma haberi, panik havasını ve ekonomide yaşanan stresleri gevşetirken insanlar üzerindeki korkunun hemen geçmesi…

COVID-19 Hakkında Platin Dergisi ile Yaptığım Söyleyişi

1-Korona sonrası dönemde hedef kitle, gönüllü karantina döneminde. Çoğu kişi artık sokağa çıkmaktansa her alışverişini online yapmayı tercih ediyor. Sizce bundan sonraki süreçte, markalar hedef kitleye ulaşabilmek ve satın alma süreçlerine hız kazandırabilmek adına ne…

1 yorum

    Hocam,

    Google swf sağlıklı şekilde okuması zaman alıcak gibi ben ne olursa olsun flashla işim olmaz en iyisi wordpress, ne yapılcaksa wp ile yaparım 😉

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.