Google Güncelleme Serileri Tanımı

Son dönemlerde Google algoritmasında irili ufaklı bir çok güncelleme yaptı. Esasen bu güncellemeler sürekli olan, daha doğrusu bir arama moturunun doğasında olan bir şey. Fakat Google’ın bazı güncellemeri, spesifik olarak belli bir segmente odaklanıyor. Bu yüzden kafa karışıklığını biraz da olsun gidermek adına ufak bir yazı hazırladım.

Payday Loans” Algoritması: Spam sorgulara odaklı olarak yapılan güncelleme serisidir. Diğer bir değişle spam tekniklerinin yoğun olarak yapıldığı sorgular için yapılır.

Panda” Güncellemesi: Panda, özellikle zayıf/kalitesiz siteleri hedef alır. Arama sonuçlarından düşük kaliteli siteleri kaldırmak için oluşturulmuştur.

Penguin” Güncellemesi: Spam tekniklerini uygulayan ve Google guidelines’a ihlal eden siteleri hedef alır. (link schemes, keywords stuffing, cloaking vs)

Hummingbird” Algoritması: Bu Google’ın yeni bir algoritması olup, sorguyu ve sonrasındaki diğer sorguları ilişkilendirmesi temeline dayanır. Böylece arka arkaya yapılan 2 aramanız birbiri ile ilişkilendirilip, arama sonucu bu ilişkiye göre oluşturulur.

Umarım bir şekilde yardımcı olabilmişimdir 🙂

SHERPA Blog ile E-ticaret & SEO Sohbetleri

Geçtiğimiz günlerde sherpa.blog ile e-ticaret SEO üzerine bir sohbet gerçekleştirmiştik. Buradan da paylaşmak istedim, umarım keyifle izleyebileceğiniz bir içerik çıkarabilmişizdir 🙂

SEO Pozisyonu için İşe Alımlarda Kullanabileceğiniz Sorular

Organik trafik diğer dijital kanallar ile karşılaştırıldığında, geri dönüşüm ve hemen çıkma oranı başta olmak üzere birçok metrikte verimli çalışan, kendini kanıtlamış bir trafik kanalıdır. Hal böyle olunca özellikle büyük oyuncular organik trafiğe yatırım yapmaktan…

11 yorum

  Eminim bir çok arkadaş bu içerikten faydalanacaktır. Kısa olmasına rağmen çok bilgilendirici ve doyurucu bir yazı olmuş Uğur bey. Devamını beklediğimi bildirmek isterim.

  Üzücüdür ki (hepsinde oldu mu bilmiyorum ama) çoğunda yabancı bloglar us’te yüzde 1 türkiye’de yüzde 4 sorgular değişti gibi veriler sunuyorlar. Çok spamcımız var sağolsunlar!

  Aslında hepsi birbirinden güzel ve kalite oluşturmak amacıyla yapılmış algoritmalar ama bence en faydalısı Hummingbird. Ayrıca bu algoritma sadece kullanıcıların değil, Google’ın da işine geliyor.

  Penguen Güncellemesinde ayrıca Rasgele alınmış link çılgınlığı yapan siteler cezalandırıldı
  Siteye ziyaretçi oranının arama motorlarından organik ziyaretçi olmasını önemli kılmıştır

  Google güncellemelerinde artık daha semantik davranışlar sergiliyor. Değerli ve eşsiz içerik taşıyan siteleri ve özellikle de blogları üst sıralara taşıyor. Sürekli link alarak yerini korumaya çalışan dev sitelerle blogların rekabet edebildiği bir ortam sağlıyor. Bize düşen özgün, okuyucunun işne yarar kalıcı ve güncel içerikler oluşturmak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir