Google Güncelleme Serileri Tanımı

Son dönemlerde Google algoritmasında irili ufaklı bir çok güncelleme yaptı. Esasen bu güncellemeler sürekli olan, daha doğrusu bir arama moturunun doğasında olan bir şey. Fakat Google’ın bazı güncellemeri, spesifik olarak belli bir segmente odaklanıyor. Bu yüzden kafa karışıklığını biraz da olsun gidermek adına ufak bir yazı hazırladım.

Payday Loans” Algoritması: Spam sorgulara odaklı olarak yapılan güncelleme serisidir. Diğer bir değişle spam tekniklerinin yoğun olarak yapıldığı sorgular için yapılır.

Panda” Güncellemesi: Panda, özellikle zayıf/kalitesiz siteleri hedef alır. Arama sonuçlarından düşük kaliteli siteleri kaldırmak için oluşturulmuştur.

Penguin” Güncellemesi: Spam tekniklerini uygulayan ve Google guidelines’a ihlal eden siteleri hedef alır. (link schemes, keywords stuffing, cloaking vs)

Hummingbird” Algoritması: Bu Google’ın yeni bir algoritması olup, sorguyu ve sonrasındaki diğer sorguları ilişkilendirmesi temeline dayanır. Böylece arka arkaya yapılan 2 aramanız birbiri ile ilişkilendirilip, arama sonucu bu ilişkiye göre oluşturulur.

Umarım bir şekilde yardımcı olabilmişimdir 🙂

2021 Dijital Pazarlama Trendleri ve İç Görülerim

2020 sanıyorum kimsenin öngöremediği bir pandemi kasırgası ile sonlanmak üzereyken, globalde yaşanan bu durum birçok şirketin çalışma şeklini de etkiledi. Aşının bulunma haberi, panik havasını ve ekonomide yaşanan stresleri gevşetirken insanlar üzerindeki korkunun hemen geçmesi…

COVID-19 Hakkında Platin Dergisi ile Yaptığım Söyleyişi

1-Korona sonrası dönemde hedef kitle, gönüllü karantina döneminde. Çoğu kişi artık sokağa çıkmaktansa her alışverişini online yapmayı tercih ediyor. Sizce bundan sonraki süreçte, markalar hedef kitleye ulaşabilmek ve satın alma süreçlerine hız kazandırabilmek adına ne…

11 yorum

  Eminim bir çok arkadaş bu içerikten faydalanacaktır. Kısa olmasına rağmen çok bilgilendirici ve doyurucu bir yazı olmuş Uğur bey. Devamını beklediğimi bildirmek isterim.

  Üzücüdür ki (hepsinde oldu mu bilmiyorum ama) çoğunda yabancı bloglar us’te yüzde 1 türkiye’de yüzde 4 sorgular değişti gibi veriler sunuyorlar. Çok spamcımız var sağolsunlar!

  Aslında hepsi birbirinden güzel ve kalite oluşturmak amacıyla yapılmış algoritmalar ama bence en faydalısı Hummingbird. Ayrıca bu algoritma sadece kullanıcıların değil, Google’ın da işine geliyor.

  Penguen Güncellemesinde ayrıca Rasgele alınmış link çılgınlığı yapan siteler cezalandırıldı
  Siteye ziyaretçi oranının arama motorlarından organik ziyaretçi olmasını önemli kılmıştır

  Google güncellemelerinde artık daha semantik davranışlar sergiliyor. Değerli ve eşsiz içerik taşıyan siteleri ve özellikle de blogları üst sıralara taşıyor. Sürekli link alarak yerini korumaya çalışan dev sitelerle blogların rekabet edebildiği bir ortam sağlıyor. Bize düşen özgün, okuyucunun işne yarar kalıcı ve güncel içerikler oluşturmak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir