Birkaç Adımda Verimli Seo Teknikleri ile Başarıya Bir Adım

 1. Sitenizin konusunu belirleyin.
 2. Bu konu için yeterli bilgiye sahip olduğunuzdan emin olun.
 3. Rakip sitelerinizi inceleyin, analiz edin.
 4. Hedef kelimenizi seçin, karar verin. Detaylı anahtar kelime analizleri yapın.
 5. Bir site botlara göre değil insanlara yapılmalıdır. Bu sebeple göze hoş gelen renk kullanımından yeri geldiğinde ödün vermeyen, boyut olarak olabildiğince ufak bir tasarım yapmaya çalışın. Renk konusu çok önemlidir bu konuda renklerin insanlara olan etkisi hususunda bir metin ekliyorum:
  • Kırmızı: heyecan verici, güç, şehvet(aşk), hız, çarpıcı, kararlılık, arzu, cesaret
  • Sarı: sıcaklık, güneş ışığı, mutluluk, rahatlık, enerji
  • Mavi: güven, emniyet, aitlik, sadakat (bağlılık), profesyonellik (mavi en populer renklerden biridir özellikler. Firma siteleri için güven ve sadakat duyguları müşterinin rahat hissetmesini sağlar)
  • Turuncu: şakacı/neşeli, sıcaklık, çoşkulu, şevk, yaratıcılık
  • Yeşil: doğa, tazelik, serinlik, büyüme/gelişme, bolluk/bereket, ahenk
  • Pembe: yumuşaklık, tatlı, güvenlik
  • Mor: yönetici, dinsellik, itibar, asalet, lüks, incelik (şıklık)
  • Beyaz: saf, temiz, gençlik/çocukluk, saflık, basitlik (beyaz da insanları rahat hissettiren bir renktir. Burada bir deneme yapalım siyah dağınık bir sitede bir metin okuyup beyaz sade bir siteye geçin içinizdeki rahatlamayı sizde fark edeceksinizdir)
  • Siyah: kültürlülük, formalite, ayartıcı, sır, gizem
  • Altın: prestij, pahalı, seçkin
  • Gümüş: prestij, soğuk, bilimsel
 6. Sitenizin tüm sayfalarında 1 adet h1 tagı max 5 adet (ama yeri geldiğinde sayısını artırabilirsiniz) h2 ve h3 tagı kullanmaya çalışın. Kullanımlarınızı hiyerarşik kurgulamanız önerilir.
 7. Anasayfanızda muhakkak anahtar kelimenizi h1 tagı içerisine alıp 1 kere kullanın. 1 sayfada max 1 defa h1 tagı kullanmaya özen gösterin.
 8. Sitenizi iyi anlatan bir description etiketi yazın ve anasayfanızda bilhassa tasarımınızı bozmadan bir köşeye yerleştirin. Ve title, description ve keyword etiketinde hedef kelimenizi kullanın. Fakat ardıardına kelime tekrarı yapmayın. (2-3 ayda bir descriptionunuzu ihtiyaca veya google sıralamasına göre değiştirebilirsiniz.)
 9. İçeriklerinizi sitenize yerleştirdikten sonra sitenizi w3 validatordan geçirin ve hata oranını 0’a çekin.
 10. Sitenizin ana sayfasından muhakkak en az 1 siteye nofollow tagı olmadan bağlantı verin. Tercihen otoriter sitelere; örneğin milli eğitim sitesi, tema vakfı, Mehmetçik vakfı…
 11. Domaininizi olabildiğince uzun süre için satın alın.
 12. Spama bulaşmayın.
 13. Rakiplerinizden bir şekilde link edinmeye çalışın.
 14. Ve backlink çalışmalarınıza başlayabilirsiniz. Sandbox konusunda bilginiz olduğunuzu varsayarak bu konuya değinmiyor, link alırken dikkatli davranmanızı tavsiye ediyorum.

Yazar : Uğur ESKİCİ

Projelerimizi Nasıl Yönetsek?

“Proje Yönetimi” kavramı derya deniz konusuyken, basit düzeyde de olsa proje terminolojisi ve süreçlerini bilerek birçok konuda üretim ve yönetimi kolaylaştırabilirsiniz. Bu yazımda sizlere proje ve süreçlerinden bahsedeceğim. Lafı uzatmadan hemen başlayalım 🙂 Sürekli “Müşteri…

Murphy Kanunları

1917 doğumlu Edward A. Murphy Jr. ABD Hava Kuvvetlerinde 1949’da roketler üzerine deney yapan mühendislerden biriydi. İnsan üzerine ivmelenmenin etkilerini inceliyordu. Deneylerden biri pilot üzerinde 16 değişik noktaya akselometre takılması gerekiyordu ve sensör bir yapıştırıcı…

2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir