Scilla

Reggio Callabria’dan arabayla yaklaşık 15-20 dakikalık bir mesefade olan scilla sizleri mükemmel bir manzara ile karşılıyor. Dik bir dağın yamaçlarına, daha doğrusu kayalıkların üzerinde yer alan scilla, tabiatın güzel dokunuşlarını gözler önüne sermekten hiç çekinmiyor.

Scilla
Scilla

Hemen arabamızı uygun bir yere park ettikten sonra kendimizi sokaklara bırakıyoruz. Yaklaşık 1.5 şerit genişliğinde olan sokakların nerdeyse tamamı arnavut kaldırımı taşları ile yapılmış. Ara sokaklardan aşağı doğru yürüdüğümüzde virajlı sokaklar bizleri ‘Chiesa Del’Immacolata’ kilisesine çıkarıyor. Kilise ‘castle of scilla’ yani scilla kalesinin yanında yer alıyor. İçeri girdiğimizde duvarlarda renkli mozaik taşları kullanılarak Hz. İsa ve bir takım dini hikayelerden oluşan freskler yer alıyor. Yapılan işçilik ve eserler görmeye gerçekten değerler. Dini hikayelerin konusu İncil’de belirtilen ve Matta, Luka ve Johanna tarafından yorumlanan olaylardan alır. Bu resimlerin her birine fresk denirken, resmetme sanatına ise fresko denir.

Chiesa Del’Immacolata
Chiesa Del’Immacolata

Kiliseyi dolaştıktan sonra kaleye çıkmak istedik fakat ziyaret saatini kaçırdığımız için geri dönmek zorunda kaldık. Ardından aracımıza geri dönüp scilla şehir merkezine doğru yaklaşık 4-5 dakikalık bir yolculuk ile ulaştık. Oldukça küçük bir ilçe olan scilla’nın meydanına aracınızı kenara çekip bir kaç fotoğraf çekmeyi ihmal etmeyin; çünkü meydan yamacın kenarında ve manzarası scilla kumsallarına bakıyor. Meydanın karşısında ufak ve eski bir binadan oluşan bir polis merkezi var. Yan yollarından şehir sokaklarına kendinizi bırakabilirsiniz fakat çok dükkan olmadığı için bir süre sonra sıkılabilirsiniz.

Scilla
Scilla

Ardından denize girmek için sahile doğru iniyoruz. Yolların kıvrımları keskin U virajları şeklinde. Bu yüzden bütün birazların köşelerinde tümsek aynalar var ve dönüş öncesinde tavsiyem, ufak bir kornaya dokunuş sağlıklı olacaktır. Fazla araç olmadığı için sahile inerken çok sorun yaşamadık.

Yaklaşık 5 dakikalık bir araç kullanımı sonrasında sahile iniyor ve aracımızı park ediyoruz. Deniz şortumu Türkiye’de unuttuğum için bir şort ihtiyacı kendisini gösteriyor J Mevcutta ufak ufak dükkanlar var fakat hepsi bayan giyim üzerine olduğu için uygun bir şort bulamadım. Bu nedenle sahil kenarında ufak bir restaurant bulduk ve bari karnımızı doyuralım dedik J Yerel halkın hemen hepsi İngilizce bilmiyor. Bu yüzden menüde yer alan yiyeceklerin ne olduğunu anlamak için mutfağa garsonla birlikte gittim; insanlar gerçekten yardım etmeye yatkınlar. Yani bir soru ya da sorununuz varsa insanlar yardımcı olmaktan çekinmiyorlar. Sıcak insanlar. Öğle yemeğimizi yedikten sonra Scilla’dan ayrılıyor ve sonraki rotamız Bagnara Calabra’ya geçiyoruz.

Reggio Calabria

İtalya’da ilk durağımız Reggio Calabria 🙂 Uçak ile bölgeye yaklaştığınızda kesinlikle sol taraftan camdan dışarı bakıp manzaranın keyfini çıkarmalısınız. Reggio calabria’nın küçük ve bir o kadar sempatik bir havalimanı var. Uçağınız piste indikten sonra pistin…

1 yorum

    Sanki nispet olsun diye paylaşılmış :)) şu soğuk istanbul günlerinde muhteşem gözüküyor :))

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir