GittiGidiyor Dükkan ve Ürünlerimi Google’da Nasıl Üst Sıraya Çıkartabilirim?

Sizlerin de hatırlayacağı üzere, arama motoru optimizasyonu başlığı altında genel hatları ile SEO nedir’e daha önceden ufak bir giriş yapmıştık. Özellikle her gün binlerce alıcı ve satıcıyı buluşturan Türkiye’nin en işlek alışveriş sitesi GittiGidiyor olarak SEO konusuna oldukça önem veriyoruz. Google ve diğer arama  motorları tarafında gerçekleştirilen algoritmik değişiklikleri takip ediyor, anlamaya çalışıyor ve devamında sistemimize  gerekli entegrasyonları  sağlıyoruz. Aynı zamanda daha iyi bir kullanıcı deneyimi için sürekli bir takım test ve analizler gerçekleştiriyoruz.

Bu bağlamda bugünkü yazımda, dükkan sahiplerine yönelik bir takım ipuçları vermek istiyorum. Özellikle GittiGidiyor’da dükkan sahiplerinin, dükkan ve ürünlerinin Google’da üst sıralarda yer almaları için bahsedeceğim konulara dikkat etmelerinde yarar var. Başlıyoruz 🙂

Dükkanınızı Hazırlarken

GittiGidiyor’da açılan dükkanları incelediğimizde, dikkat çeken ilk sorun kategori yapılarının düzgün bir şekilde oluşturulmamış olması.

Öncelikle satışa sunacağınız ürün yelpazesini belirleyin ve ürünlerinizi doğru bir şekilde gruplandırın. Ardından bu gruplara doğru bir kategori ismi düşünün. Örneğin: “Notebook Soğutucuları” gibi. Bu örnekten yola çıkarsak, kategori isimlerini “Diğer” ya da “Menteşe” gibi genele oynayan kelimelerle belirlemek doğru olmayacaktır. Kategori isimleri, ürün gruplarını doğru şekilde betimleyecek nitelikte olmalı. Örneğin; “Menteşe” yerine “Laptop Menteşeleri” şeklinde adlandırmak daha verimli sonuç almanızı sağlayacaktır. Böylelikle hem dükkanınıza gelen kullanıcıların aradıklarına daha hızlı ulaşmalarını sağlamış, hem de arama motorlarında “laptop menteşeleri” ya da benzer ama farklı kelimelerle arama yapan kullanıcılara erişebilir hale gelmiş olacaksınız. İnsanların Google üzerinde neyi nasıl aradıklarını öğrenmek için Google’ın sunduğu ücretsiz “Anahtar Kelime Aracı” ‘ndan  yararlanabilirsiniz. Bu araç ile belirlediğiniz bir kelimeye ait Google’da yapılan benzer aramalar hakkında fikirler edinebiliyorsunuz.

Kategori adlandırması yaparken, harflerin tamamının küçük yada büyük olmaması gerekli. İyi bir kullanıcı deneyimi için kelimelerin sadece baş harflerini büyük yapın. “LAPTOP MENTEŞELERİ” ya da “laptop menteşeleri” iyi bir izlenim bırakmazken, okuma hızını artırması ve gözü yormaması adına “Laptop Menteşeleri” şeklinde kullanmak daha sağlıklı olacaktır. Unutmayın ki, SEO performansını artırmanın yollarından birisi kullanıcı deneyimini iyileştirmekten geçer. İyi bir deneyim, daha fazla sayfada kalma süresi, daha düşük bounce & exit rate ve devamında da satın alma işleminin gerçekleşmeşi anlamına gelmektedir.

Ayrıca “Dükkan Yönetimi” ekranında yer alan, “Dükkan Yapılandırma” başlıklı sayfadaki “Dükkan Adı ve Tanıtım Yazısı” kısmını mutlaka doldurun. Bu alana sattığınız ürünlerin markalarını, ürün grupları ve ürün kategorilerini anlamlı bir cümle içinde kullanıp ekliyor olmanız oldukça önemli. Burada demek istediğim marka ve ürün isimlerini virgüllerle ayırıp arka arkaya doldurmanız değil, okunabilir, anlamlı ve dükkanınızda sattığınız ürünleri anlatan cümleler kurmanız. Cümle içlerinde de marka ve ürün kategorini kullanmanızdır. Eğer arka arkaya ve sürekli olarak kelime varyasyonlarını eklerseniz, Google tarafından “Anahtar kelime doldurma” yaptığınız için spam olarak sınıflandırılabilirsiniz.

“Anahtar kelime doldurma”, sitenin Google arama sonuçlarındaki sıralamasını etkilemek için bir Web sayfasını anahtar kelime veya sayılarla doldurma yaklaşımına verilen addır. Genellikle bu anahtar kelimeler bir liste veya grup şeklinde veya bağlam dışında (doğal düz yazı şeklinde değil) görünür. Sayfaları anahtar kelimeler ve sayılarla doldurduğunuzda kullanıcılara olumsuz bir deneyim yaşatmış olursunuz ve sitenizin sıralamasını olumsuz yönde etkileyebilirsiniz. Anahtar kelimeleri gerektiği şekilde ve uygun bağlamlarda kullanan hem yararlı, hem de bilgi yönünden zengin içerik oluşturmaya özen gösterin. (1) Devam et “GittiGidiyor Dükkan ve Ürünlerimi Google’da Nasıl Üst Sıraya Çıkartabilirim?”

İşte Yeni Ofisimiz, GittiGidiyor & eBay

Bugün yeni ofisimize taşınalı henüz 3 gün oldu. Problemsiz bir geçişten sonra bizlere düşen masalarımıza yerleşmekti. Şunu söylemeliyim ki şirketimizin yeni ofisinde teknolojinin nimetlerinden güzel bir şekilde yararlanılmış. Örneğin ofis iç aydınlatmaları gün ışığının durumuna…

Satıyorum satıyorum saaatttıımm!

13 gün önce yazmam gereken bir yazıyı bugüne sıkıştırmak biraz boş vermişlik gibi olsa da işin aslı biraz farklı. SEO işiyle uzun yıllardır uğraşıyorum ve kariyerim için bir hayalim vardı. O da çok büyük bir…