Plaka Değiştirme

Bir süredir sadece dijital pazarlama ile ilgili değil de farklı konular hakkında da buralara birşeyler yazmak istiyordum. Hazır hayatımda konusu gelmişken sizlere plaka değiştirme nasıl yapılır, kısaca anlatmak istedim 🙂

21 Temmuz 2017 tarihi itibari ile standart dışı olan araç plakalarının trafikten men edileceği ve araç muayenesi esnasında da birinci derece, yani ağır kusurlu olarak kabul edileceği olan bir döneme girdik. Neden buna gerek vardı diye düşünürken, araştırmalarıma göre genellikle HGS’de yanlış ceza yazılması veya plaka okuyan trafik uygulamalarının farklı font ve büyüklükte yazılmış olan plakaları okuyamama durumlarından dolayı olduğunu öğrendim.

Bu yüzden Hızlı Geçiş Sistemi’nde (HGS) yanlış ceza yazılmasına da neden olan  plakadaki rakamların arasında vida bulunması, yazıların silik, bold, italik veya  kapatma şeklinde olmasının ağır kusurlu sayılmasına ve plakaların tek tip olmasına karar verilmiş.

Geçtiğimiz hafta işe giderken çevirmeye takıldım ve memur bey plakamın APP olduğu ve 475 TL cezası olduğunu, bu seferlik uyarı verdiğini ve en kısa sürede değiştirmem gerektiğini ifade etti. Açıkçası plakamın APP olduğunu bile bilmiyordum 🙂 Eski sahibi sanırım değiştirmiş; ve bende farkında değildim. Lafı çok uzatmadan plaka değiştirme konusunda bilgilerimi aktarayım ve en azında benim gibi “Plaka Değiştirme De Nasıl Oluyor?” diye debelenen kişilere faydam dokunsun 🙂

Öncelikle İstanbul’da yaşayanlar için bağlı olduğunuz Trafik İlçe Emniyet Müdürlüğü’nden randevu almanız gerekli. Bunun için şu adresi kullanıyorsunuz: http://e-randevu.istanbul.pol.tr/randevuApp/ Ankara içinse: http://www.ankara.pol.tr/sayfalar/trafik_randevu.aspx

Ardından “İşlem Türü Seçiniz” kısmından “Trafik Tescil İşlemleri”, “Yapacağınız İşlemi Seçiniz” kısmından “Plaka Tebdil (Yenileme) İşlemi” seçeneği ve “İşlem Yapacağınız Birimi Seçiniz” kısmından ise bağlı olduğunuz trafik ilçeyi seçmeniz gerekli.

Plaka Değiştirme

Sonrasında TCK ve ekranınızda görüntülenen “Doğrulama Kodu” ‘nu girmeniz gerekli. “Randevu Al” düğmesine tıkladıktan sonra plaka değiştirme işlemimize aşağıdaki ekran ile devam ediyoruz.

Plaka Değiştirme

Bu alanda içinde bulunduğunuz gün hariç, sonraki 3 güne ait müsait gün seçimi var. Açıkçası bu alanda boş gün bulmak çok zor çünkü “muameleci” denilen kişiler tüm randevuları alıp, trafik ilçede size sıra numarasını satıyor veya yine bir miktar ücret alıp aracılık yapıp işlerinizi hızlandırıyorlar. Bildiğiniz ticareti dönmüş. Bu konuyu birkaç taksici ile görüşüp onların tecrübeleri ile doğrulattım.

Bu yüzden konunun ipucusu sabah saat 09.00’da ekran başına geçmek. Her sabah saat 09.00’da sonraki 3üncü gün yeni olarak eklendiği için boş yer bulmanız olası. En azından ben bu şekilde hallettim.

Boş gün seçimi yaptıktan sonra plaka değişimi işlemine devam ediyor ve sonraki sayfada kimlik bilgilerinizi girmek üzere ufak bir form geliyor.

Ad, Soyad, Baba Adı, Plaka ve Adres bilgisi gibi birkaç bilgi isteniyor ve doldurduktan sonra randevunuz tamamlanıyor. Randuvu tamamlama işleminden sonra önünüze gelen özet sayfanın yazıcıdan çıktısını almanız gerekli çünkü bu çıktı ilçe emniyette isteniyor.

Randevu gün ve saatinizde eski plakalarınız (sökmeniz gerekli), randevu çıktısı, kimlik ve ruhsat fotokopisi ile ilçe emniyete gidiyor ve eski plakaları teslim ediyorsunuz. Sonrasında size ufak bir makbuz veriyor ve onunla en yakın şoförler ve otomobilciler odasına gitmeniz üzere yönlendiriliyorsunuz. Herhangi bir odaya gitmeniz yeterli, illa şuraya buraya gidin diye bir koşul yok.

Odaya gittiğinizde 31 TL ödeme yapıp sıra bekliyorsunuz. Ümraniye Şoförler Odası için söylemek gerekirse yaklaşık 1 saat içinde yeni plaka basılıp teslim aldım. Sonrasında aracınıza montajını yapıp plakanızı güle güle kullanabilirsiniz.

Dijital Pazarlama Temelleri

Sevgili dostum Emre Gökşin bir süredir “Dijital Pazarlama Temelleri” üzerine bir kitap hazırlığı içerisindeydi. Kısa süre içinde raflarda yer edinen kitabı için de ufak bir röportaj rica etmişti; seve seve ve tabii ki kabul ettim…

Gnctrkcll Blogger Etkinliği: Gnctrkcll Mobil Uygulaması

12 Ağustos tarihinde Turkcell Genç Segment Pazarlama Direktörü Bahar Uçanlar‘ın katılımı ve organizatörlüğü; saydığım kadarıyla da 25 civarı blogger’ın katılımıyla gerçekleşen Gnctrkcll Blogger Etkinliği’nde bir araya gelip akşam yemeği yedik. Buluşmamız Galata Aheste restaurantta gerçekleşti….

1 yorum

    Antalya manavgat emniyet in den randevu alamıyorum. .plakaları yenilemek istiyorum. .antalya emniyet in in böyle bir randevu sistemi yok mu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir