Friedrich Nietzsche ve Sözleri

Nietzsche’nin felsefe öğretisi, kendi çağına tümden bir karşı çıkış olarak görülmektedir. Kendisinin bütün derdi, insanı akılcılığın kıskacından kurtarıp kendisi üzerinden düşünmesini sağlamaktır. Ona göre Tanrı ölmüştür ve insanlar Dünya’da yapayalnız kalmışlardır. Bu yüzden insanlar Tanrı’dan bekledikleri umut ve istekleri bir kenara bırakıp kendilerini Dünya’ya adamalılar. Böylelikle düşünce ile yaşam arasında bağ kurulması daha kolay olur. Friedrich Nietzsche sözleri ile de dikkatleri üzerine çeker.

Friedrich Nietzsche

Nietzsche, insanlara yeni değerler getirmeye çalışarak güçlü insanların egemenliğinde, çoğunluktan ibaret olan ve sürü olarak nitelendirdiği insanlıkta ilerlemenin mümkün olduğunu ileri sürmüştür. Sürü kendini feda ederek üst insanı belirleyecektir. Üst insan benim diyebilen, kendi gözleriyle gördüğü gerçekliği belirleyen insan olarak görülmektedir. Bütün varlığın temelinde daha güçlü olmaya yönelik irade vardır. Nietzsche’ye göre, insanoğlu sadece kendini korumak ve yaşamak istemez aksine asıl isteği daha da güçlü olmaktır.

Friedrich Nietzsche’nin bazı sözleri:

 1. İnsan ağaca benzer.ne kadar yükseğe ve aydınlığa çıkmak isterse,o kadar kök salar yere, aşağılara,karanlığa, derinlere kötülüğe.
 2. Gerçekten kül olmadan kendinizi nasıl yenileyebilirsiniz
 3. İnançlar hakikat düşmanları olarak, yalanlardan daha tehlikelidir.
 4. Hoşlanmadığımız bir düşünceyi öne sürdüğü zaman bir düşünürü daha sert eleştiririz. Oysa, bizi pohpohladığında onu daha sert eleştirmek uygun olacaktır.
 5. Sahip olunması zorunlu tek şey var: Ya yaradılıştan ince bir ruhtur bu, ya da bilim ve sanatlar tarafından inceltilmiş bir ruh…
 6. Tüm idealistler, hizmet ettikleri davaların her şeyden önce dünyanın tüm öteki davalarından üstün olduğunu düşünürler. Kendi davalarının biraz olsun başarılı olması için, bu davanın tüm öteki insan girişimlerine gerekli olan aynı pis kokulu gübreye açıkca ihtiyacı olduğuna inanmak da istemezler.
 7. Bir kez yürünmüş bir yola düşenlerin sayısı çoktur, hedefe ulaşan az ..
 8. Küçücük bağışlarla büyük mutluluklar kazanmak büyüklüğün bir ayrıcalığıdır.
 9. İnsan, diğer insanlardan hiçbir şey istememeye, onlara hep vermeye alıştığı zaman, elinde olmadan soylu davranır.
 10. Acıların bölüşülmesi değil, sevinçlerin bölüşülmesidir dostluğu yaratan …
 11. Bir şeyden hoşlanmaktan söz edilir, aslında doğrusu, bu şey aracılığıyla kendinden hoşlanmaktır.
 12. Kendinden hiç söz etmemek çok soylu bir ikiyüzlülüktür.
 13. Hakikatin temsilcisinin en az olduğu zaman, onu dile getirmenin tehlikeli olduğu zaman değil, can sıkıcı olduğu zamandır.
 14. Doğa bize aldırmadığından, doğanın ortasında kendimizi öyle rahat hissederiz ki …
 15. Uygarlaşmış dünya ilişkilerinde herkes, hiç değilse bir konuda kendini başkalarından üstün hisseder. Genel iyiyüreklilik buna dayanır. Çünkü, durum elverirse herkes yardım edebilir, o halde bir utanç duymaksızın bir yardımı da kabul edebilir.
 16. Yapacak çok şeyi olan insan inançlarını ve genel düşüncelerini hemen hemen hiç değiştirmeksizin korur.
 17. İnsan dilediği kadar bilgisiyle şişinip dursun, dilediği kadar nesnel görünsün, boşuna ! Sonunda her zaman ancak kendi yaşam öyküsünü elde edecektir.
 18. İnsanların tarih boyunca farkına vardıkları aşılmaz zorunluluk, bu zorunluluğun ne aşılmaz ne de zorunlu olduğudur.
 19. Bugün artık kimse ölümcül hakikatlerden ölmüyor; çok fazla panzehir var.
 20. Uygarlık tarafından yokedilme tehlikesiyle karşı karşıya olan bir uygarlık çağını yaşıyoruz.
 21. Sevilmiş olma isteği kendini beğenmişliklerin en büyüğüdür.
 22. İnsanları şiddetle kendi üzerine çeken, bir oyunu her zaman kendi lehine çevirmiştir.
 23. Çok düşünen ve uygulamalı düşünen, kendi maceralarını kolayca unutur, ama başından geçenlerin çağrıştırdığı düşünceleri hiç unutmaz.
 24. Biri kendi düşüncesine bağlı kalır; çünkü ona kendi kendine ulaşmış olduğunu sanır. Öteki ise, onu zahmetle öğrendiği ve onu anlamış olmakla övündüğü için bağlıdır düşüncesine. Sonuç olarak, her ikisi de kendini beğenmişlik …
 25. İçine doldurulacak çok şey olduğu zaman, günün yüzlerce cebi vardır.
 26. Bir düşmanla savaşarak yaşayan kişinin, düşmanını hayatta bırakmakta yararı vardır.
 27. Açıklanmamış karanlık bir konu apaçık bir konudan daha önemli sanılır.
 28. Sadece karşıtları cansıkıcı olmayı sürdürdükleri için, arada bir, bir davaya bağlı kalırız.
 29. Bir insan kendini hep çok büyük işlere adadığında, onun başka bir yeteneğinin olmadığı pek görülmez.
 30. Açıkça büyük amaçlar tasarlayan ve daha sonra bu amaçlar için oldukça yetersiz olduğunu gizlice kavrayıveren kimse, çoğu zaman bu amaçlardan vazgeçecek kadar da güçlü de değildir. İşte o zaman ikiyüzlülük kaçınılmazdır.
 31. Gür ırmaklar kendileriyle birlikte bir çok çakıl ve çalı çırpıyı da sürükler; güçlü ruhlar da bir çok aptal ve mankafayı.
 32. Bir insanın gerçekten ele almış olduğu düşünce özgürlüğü ile, onun tutkuları ve hatta arzuları da gizli gizli kendi üstünlüklerini göstereceklerini sanırlar.
 33. Bir insan yoğun ve kılı kırk yararak düşündüğü zaman, sadece yüzü değil gövdesi de çekinceli bir havaya bürünür.
 34. Ruh arayanda, hiç ruh yoktur.
 35. İnsan yığınlarının davranış biçimlerini önceden kestirmek için, onların güç bir durumdan kendilerini kurtarmak için hiçbir zaman çok önemli bir çaba göstermediklerini kabul etmek gerekir.
 36. İnsan kahkahalarla güldüğü zaman, kabalığı ile tüm hayvanları geride bırakır.
 37. Eylem ve vicdan genellikle uyuşmazlar. Eylem, ağaçtan ham meyveleri toplamak isterken, vicdan onları gereğinden çok olgunlaşmaya bırakır, ta ki yere dökülüp ezilinceye kadar.
 38. Aşk ve nefret kör değillerdir; ama kendileriyle birlikte taşıdıkları ateş yüzünden kör olmuşlardır.
 39. İnsan hatasını bir başkasına itiraf ettiğinde unutur onu; ama çoğu kez öteki kişi bunu unutmaz.
 40. Alev, başka şeyleri aydınlattığı kadar aydınlatmaz kendini. Bilge de böyledir.
 41. Bir konu hakkında hazırlıksız sorguya çekildiğimizde, aklımıza gelen ilk düşünce çoğu zaman bizim kendi düşüncemiz değildir; ama bizim sınıfımıza, konumumuza ve soyumuza ait olan sıradan bir düşüncedir sadece. Öz düşünceler pek ender olarak su yüzüne çıkarlar.
 42. Bizzat kendimizde olan bir değeri övdüğü, okşadığı zaman mucizeyi de, usdışını da kabul ederiz.
 43. Yarı-bilim tam bilimden daha üstündür. O, sorunları olduklarından daha kolay görür ve bununla görüşünü daha anlaşılır, daha inandırıcı kılar.
 44. Çok düşünen partici olmaya uygun değildir; o, parti arasında düşüncesini çok çabuk sızdırır.
 45. Kötü belleğin iyi tarafı, aynı şeylerden bir çok kez, ilk kez gibi yararlanmaktır.
 46. Bir kurbanın yoldaşı o kurbandan daha çok acı çeker.

2021 Dijital Pazarlama Trendleri ve İç Görülerim

2020 sanıyorum kimsenin öngöremediği bir pandemi kasırgası ile sonlanmak üzereyken, globalde yaşanan bu durum birçok şirketin çalışma şeklini de etkiledi. Aşının bulunma haberi, panik havasını ve ekonomide yaşanan stresleri gevşetirken insanlar üzerindeki korkunun hemen geçmesi…

COVID-19 Hakkında Platin Dergisi ile Yaptığım Söyleyişi

1-Korona sonrası dönemde hedef kitle, gönüllü karantina döneminde. Çoğu kişi artık sokağa çıkmaktansa her alışverişini online yapmayı tercih ediyor. Sizce bundan sonraki süreçte, markalar hedef kitleye ulaşabilmek ve satın alma süreçlerine hız kazandırabilmek adına ne…

237 yorum

  gelmiş geçmiş en anlamlı düşünürlerdendendir Nietzsche.klavuz resmen..keşke herkes onun fikirlerini özümseyebilme cesaretine sahip olsa.işte hayat,ölçün,biçin,yüzleşin..

  ulan beyinsiz yıl olmuş 2018 adamın fikirlerini eleştiriyosun. Aq 2 tane kanal D dizisi izle, biraz youtube videosu izle, sonra gel 200 yıl önce yaşamış adamın düşüncelerine 5 para etmez de. Nasıl bir oksijen israfıdır bu ya…

  Bu bizi ölümünün ardından onu aşağılayan yorumlar yapmaya itecekse ben senin gibi değilim.O da insanlara birşeyler vermeye çalıştı ama sen onu anlayamıyorsan ona saygısızlık etme hakkına sahip değilsin güzel kardeşim.Birbirimizi yanlış anlayabiliriz ama sıyrılabiliyorsak duygularımızın bize ilk akla geleni yaptırdıklarından o zaman insanız.ama bu yorumu yapan biri sen nerden benim kardeşim oluyorsun diye de bilir.kardeşliği bilmiyor olabiliriz kardeşim ama ölmeden önce bunu hatırlayacaksın eminim..(anonim)

  Fikirler satılamaz, onlar insanlığındır. Birşeylerini satmaya çalışanlar filozof değil, ancak tüccarlardır.

  Arthur Schopenhauer yazılarını incelemeni tavsiye ederim . Nietzsche’nin etkilendiği kişi olur kendisi

  Reis 12 sene olmuş, hayatın ne yöne ilerledi , kariyerin ne noktada, aynı düşüncedeyiz saygılar..

  “Babanın gizlediği şey, oğulda açığa çıkar.”
  çok bi yorum yapamadım, bi fikri olan var mı?

  Sanirim genetik veya bastirilmis kisilik ozelliklerini kastetmis dusunur. Dogruluk payi vardir fakat endise verici bir soylem biraz da

  Babanin icinde yuzeye çıkarmadiğı cıkaramadiğı üstunü örttuğu duşünceler huylar ogulda su yüzüne çıkabilir..

  Bazı huylar hatta yaşanmış kötü olaylardan etkilenmemiZ bile kromozomlar aracılığı ile 3 nesile kadar aktarilabiliyor. Örneğin bir savasta bombalardan korkup etkilenen bir anne veya babanın yıllar sonra doğan çocuğu hatta torunu benzer sese hassasiyet ve korku duyabiliyor … sanırım demek istediği buna benzer birşey. Seninle başlamadı isminde bir kitap var bu konuyu ele alan. Tavsiye ederim

  Çocuğun annesini kıskanmaya başladığı yaşlarda babasına düşmanlık duyar ve onda olan birçok özelliğin tersini büyüdüğünde o kişide yani oğulda görebilirsiniz.

  İki sey sever gercek erkek,tehlike ve oyun.bu yüzden kadını en tehlikeli oyuncak olarak görür…NİETCZSHE’nin en sevdiğim sözlerinden biridir…

  Allah bildigi gibi yapsin o erkekleri madem! Ne geri ve evrimini tamamlamamis bir tur bu boyle! Kadina bakis acisina bakin hele! Arkadas cikin su magara, avcilik toplayicilik sendromundan artik! Kadini bu kafayla kesfedip anlayamazsiniz! icsel, ruhsal gelisiminizi tamamlayin artik bizahmet! Gercek, kisisel gelisimini tamamlayip egolardan kurtulmys, saglikli iliskiler yasamak icin daha kac bin yil belliycez bilmiyorum ki! Ureme icgudusunun gudumundeki beyinlerle dunyayi nasil degistirecegiz guzellestirecegiz; hangi ustun insan hangi yuksek degerler… Kadin oyuncak ve tehlike mi? Bu nasil bir bakis acisidir? Dusunurun kendisi bunu boyle gormuyor tabi; onun insanlardaki gozlemi bu sanirim. Ama kadini cok asagilayici birsey bu fakat erkegi daha da ilkel ve basitlestirici bence…

  Kendisi böyle görüyor maalesef. Kadınları Nietzsche’den daha çok aşağılayan bir başka düşünür yoktur sanırım. Belki biraz Hegel…

  Kadını erkeği bilmem ama hepimiz insanız. Bakınız nasıl insan isek hepimiz maymunda maymun, balık da balık, ağaç da ağaçtır. Sonuç olarak DNA mı dersin, kromozom mu dersin, gen mi dersin. Hepimiz aslında daha önce izlediğimiz bir filmin taklitçi figüranlarıyız. Babalarımızı, atalarımızı, geçmişimizi taklit ediyoruz. Bunu yapıyoruz çünkü onlar hayatta kalmış ve biz doğmuşuz. Onlar gibi olmalıyız ki biz de doğuralım. Ne kadar kendimizi özel hissetsekde aslında bir özelliğimiz yok. Her canlı gibi bizimde tek amacımız genlerimizi aktarmak. Neden mi? çünkü kodlar böyle yazılmış DNA yaşamak istiyor ve biz gibi, ağaç gibi, balık gibi, maymun gibi canlıları yaşamak için kullanıyor. Sonuçta DNA parazitini yaşatmak için var olmuş oksijen tüketen gereksiz milyarlarca hayvanız. E arkadaş nedir bu mağra adamı sorunu? kimse kimseyi kandırmasın.

  Binlerce yılda oluşmuş insanı derinden etkileyen derinden faydasi olabilecek icguduleri kendi kisir zaman ve cevre ile ogrendigin suni değerler yüzünden hiçe sayman yaşadığın zamandaki değerleri evrensel zannetmenden başka ne olabilir senden büyük sen var benden büyük ben var alemde kadına sığ bile demem demiş adam ayrıca sıkıysa anla kadın olarak

  Para çokomel eğrisi
  Şaka bir yana erkekleri bu hale siz getirdiniz, o elmayı şart koşmayacaktınız
  Akşam yemeğinde dinozor olursa başım ağrımaz ne demek yahu 🙂
  Şaka şaka ezdirmeseydiniz kendinizi bir şişe Smirhnoff için localarda çoğunlunlukla çakmakla bira bile açılmıyorken çoğunuza kayalıklarda
  Sahi neden hiç kadın evliya olmamış veya peygamber
  Şaka değil biz ne güzel degmancılık oynuyorduk mantar tabancalarıyla, siz ne zaman sokağa indiniz plastik çay takımları ile biz o zaman öğrendik evclik ile basıp kaçmak arasında ki farkı
  Saygılar…
  Gidip ek kartın extresini yatırayım

  Bu arada Allah bildiği yapmış erkekleri bu rest yaradana ise Allah’a yerse olmaz söliim de
  Filozofiye arkadaş genelleme yapma olayları neden hep kadınlarda genel olarak

  Allah bildiği gibi yapmış kdsm boş konuşmaya gerek yok kimse kimseyi anlamak zorunda değil psikolog olmadığı sürece.

  Tanrı yı öldürebilecek kadar benimsediklerine bağlı ve benimsediklerini kayıtsızca sirayet ettirebilecek kadar iradeli biri …

  İnsanları sevdiğinizi söylüyorsunuz.
  Ama daha derine indiğinizde sevdiğinizin onlar olmadığını gör…eceksiniz.
  Siz bu sevginin içinizde yarattığı duyguları seviyorsunuz…
  (en sevdiğim çok doğru)

  ne kadar saçmalıyosunuz arkadaş.iniyorum derine yok.ben annemi seviyorum.ayrıca annemi sevmek duygusunu seviyorsam annemi sevmeyi seviyorum demektir.yani kalbimde oluşan sevgiyi aklım onaylıyor ve takdir ediyor.bunun açıklaması olsa olsa bu olur.kendini entel sanan ateistler kadar kıt zekalısını daha gormedim.

  1000 yıl önce dünyaya gelseydi peygamberliği garantilemişti ve öğretisini tanrısız bir din olarak yaymaya başlamıştı bile. çoğu inançlı insandan daha ahlaklı ve çıkarsız bir felsefedir nietzche’nin düşünceleri!onun için cennet yoktur sonsuz hayat yoktur sadece burası vardır ve insanların kendi kendilerine beyinlerinde yarattığı tanrı ölmüştür!.. aslında hiç var olmamıştır. sonsuz yaratıcı figürü insanlığın ölümle yüzleşememe korkusunun yarattığı bir kurtarma halatıdır.

  Harikasiniz, bundan daha guzel baska nasil ifade edilir ki: “ insanin olumle yuzlesememesinin sonucudur Tanri inanci!…” wauw! Hislerime tercuman olundugunu gormek bana saskin bir mutluluk veriyor…:)) Hastasiyiz Nietzscheee!!

  Biz, yakın bir azap ile sizi uyardık. O gün kişi önceden yaptıklarına bakacak ve inkârcı kişi: «Keşke toprak olsaydım!» diyecektir.

  “Onların, ateşin karşısında durdurulup, “Âh! keşke dünyaya geri gönderilsek de, bir daha Rabbimizin âyetlerini yalanlamasak ve inananlardan olsak!” dediklerini bir görsen! Hayır! daha önce gizlemekte oldukları şeyler (günahlar) kendilerine göründü. Onlar dünyaya geri gönderilseler bile, yine kendilerine yasaklanan şeyleri mutlaka tekrar yaparlardı. Onlar kesinlikle yalancıdırlar.” (En’âm, 6/27-28)

  Türkiye de o dediğin çeşitten çok. Yeterki ucunda menfaat olsun. İnsan yığınlarının en büyük motivasyon kaynağı menfaat..

  murat sen dinden mi çıktın aklın yerindemi kardeş öyle sözleri hiççi söyler 1000 yıl önce dünyaya gelseymiş peygamber olurmuş kendi ağzınla söylüyorsun peygamber olurmuş demek, öyle biri peygamber olamaz zaten, neden çünkü adam tanrı öldü diyor. öyle diyen biri çok acı çekmiş demektir ki bu yakındaki insanların acı çekmelerini kıyıda köşede oturanları görmüş demek’tir. Yani Allahu Teala sözde insanlara acı çekmesini istiyomuş gibi davranıyo zannediyor. Halbuki Allahu Teala sevdiği insanın acı çekmesini ister bakalım bana karşı geliyomu diyeben stefan hopking in bile Allah a şirk koşmasından Allah a eğer kara delik ve uzay ilgili problemleri çözebilirsek tanrı nın aklını okuyabiliriz demiş böyle dersen çarpılırsın adam 1960 ta hastalık ”hastalıkta Allah ındır” kapmış anofilamik gibi bir hastalık tedavisi yok sonra 1985 te sesini yitirmiş adam, şimdiki tipini bir görün görmüşsünüzdür de çarpılmış gibi duruyo. çarpıldı zaten benim görüşümle annem ne derdi bana eğer anneye vurursan çarpılırsın derdi cennet annenin ayaklarının altındadır der Kur-an’da. eğer bağırdıysanız bile küfür ettiyseniz bugün deil başka gün öyle bir cezalandırılırsınızki buna gazab derler ilerde görün görün ilerde ne olduğunuzu benim tikim var 10 yıldır gitmiyo üzerimde. Allah sevdiğini zor duruma düşürür benim öyle bildiğiniz gibi bir tikim yok her çeşit var biri bittimi başka bir tane çıkardı bu yüzden okul okuyamadım hep dalga geçerlerdi bir şey diledim hiçbirşey hissetmiyorum okuldayken çok zor herkez gülerdi ama şimdi kimse gülemiyo saklıyorum çünkü ben herkesin arasında dersin ortasında bağırırdım bü yüzden ingilizce öğretmenim döverdi o zamanlar 6 yıl ilaç kullandım zayıflığımda gitti bırakıcam dedim kilo alıyorum diye bıraktım içmiyorum daha tikimide kontrol edebiliyorum küçük tikleri değil ama el kol gibi fazlada değil ilaçlar sayesinde bazıları doğuştan sakat engelli doğar bu Allahu Teala nın lütfu dur. İnkar etmiycekse inkar ederse herşeyi kaybeder nietzche cehennemin en kötüsüne girecek gibime geliyor böyle konuştuğu için ateşe atılıp üzerine kapı kapatılan cehhennem vardır en korkunçlarından biri dibinde hiç bişey olmayan düştükçe düşücek sınırı olmayan kül olana kadar aşağı gidicek bunlardan birine girebilir. ne de olsa hiççi nihilist biri zaten cennet göremez yinede Allah bilir korktuysanız günah işlemeyin ya da bence ibadet edemiyosanızda müslümanlıktan çıkmayın çünkü 7. kat müslümanların dır. Günaha göre cehennemde yanıcak temizlenince cennete girebilecek…… Çok konuştum ya böyle Allahu Teala ya kötü sözler söyleyince sinir olup tutamıyorum biraz ciddi düşünüp konuşun o adam çok güzel anlamlı sözler söylesede birşey söylesin beş para etmezz o kadar!.. sözleri hoşuma gitti anlamlı ama tanrı öldü yazısını görünce sinir oldum daha ruh lar alemine gitmeden cehenneme atmışlardır diye geliyo aklıma böyle yazarlar olucaksa hiç olmasın daha iyi insanların içini köreltiyolar zihne başka düşünceler sokuyolar yazar oldukları için bazıları inanıyo böyle olunca dünya kötü hale gelip çirkin olunca afetler oluyo dünyanın küresel ısınması dünyadaki insanların kötülüğü yüzünden dünya bıkıyor resmen doğayı mikail kontrol eder Allah ın izniyle bence mikail a.s insanları sevdikleri için insanları böyle görmesi üzüyodur onu diye düşünüyorum o seviyor siz daha kötü oluyosunuz onun hüznü bence Allahu Teala dan geliyor ve Allahu Teala kızıyor emrediyor Mikail a.s’ ma oda dengeyi bozuyor bence hadi by.

  söylediklerin cümlelerin birkaçına katılıyorum çoğu gereksiz
  sen arap kültürünü yaşıyorsun , araplar ve amerikalılar ne derseler o olur . o yüzden senin gibi düşünen insanların yüzünden düşünürler hep geri planda kaldı. sizin gibi insanların hakkından Gülen gelir . dün alim dediğiniz insanlara bugün küfür edebiliyorsunuz.

  Sevgili Mustafa, uzun ve degerli yorumunuzu dikkatle okudum, onyargisiz… empati kurarak… omrunu samimi ve derinden inanmis, dervis mesrebli biri olarak bir zaman… sizi de cok iyi anlayabiliyor, gorusune karsi ciktiginiz arkadasi da… cunku her iki sureci ve inanci da tecrube ettim. Bu sebebten genelde ciddi manada herhangi bir dine samimi inanan insana, ozellikle de hassas ve zor bir hayat yasamla imtihan olan insana bu turlu felsefi ve inanci sorgulayan sohbetler etmemeye itina gosteririm cunku o insanin bu zor ve adaletsiz hayatta tutunmasi gereken birseyse inanc, bunu sarsmak o kisiyi intihara bile surukleyebilir, azicik insan psikolojisi bilen anlar bunu… Diger taraftan inancli biriyken ben ateist, deist, agnostik insanlara yani genel olarak “ kutsal ve kitabi olan” herhangi bir dine mensup olmayan insanlara da hem ACIR, merhamet duyar hem de onlari cok guclu bulur garip bir saygi hissederdim cunku kendimi onlarin yerine koydugumda ben bunu yapamam derdim, insan Tanrisiz intihar eder herhal derdim, aksi halde hayat ve hersey, benim varligim da anlamsiz okur derdim ve bunun dusuncesi bile korkunc gelirdi bana… ateist veyahut Tanri inanci olmayanlara ( seytani sapik inanclar katmiyorum buraya) ACIRDIM, merhamet duyardim cunku bu zorlu ve gercekten acimasiz, adaletsiz sistemde bizler yuksek bir guce inanip siginirken, ondan guc alip teselli bulurken en derin acilarimizda, Tanrisizlarin bu sansi yoktu!! Yani o insanlar olumden sonra baska bir hayat olmadigi gercegini, dusuncesini kabullenip yuzlesmistir! Bu vasat bir bunyenin ve zekanin kaldirabilecegi bir yuk degildir! Dogustan inancsiz buyutulen biri degilseniz bu seviyeye ulasmaniz icin gercekten dusunen cesaretli bir beyin, yuksek bir zeka, hassas bir ruh ve derin arastirma-sorgulama gerekebilir! Hatta belki benim gibi yuzlerce kitap ve yillarca aci cekmeniz sozkonusu olabilir…

  Kisaca sevgili insan kardesim, ben ateist degilim fakat hayati boyu samimi bir inanan iken Tanri’ ya ve varolusumuza bakis acisi degismis biri olarak diycegim su ki: lutfen aceleci ve sabirsiz olmayalim bizden farkli dusunen insan gorunce… eger gercekten hakikat arayicisi sorgulayan ve dusunen, bilmek ve anlamak isteyen bir yaradilisiniz varsa degisebileceginizi de unutmayin.., hem de ezber bozarak tam tersi bir fikri birgun gelir hazir oldugunuzda benimseyebilirsiniz!

  P.s: Tanri sevdiklerine ACI cektirir cunku kulunun ona karsi gelip gelmiycegini test etmek ister diyorsun sevgili kardesim… bu cumleniz icimi sizlatti… lutfen bunu tekrar dusununuz!!! Rica etsem bir de NARSIZMI derinlemesine inceler misiniz cunku dunyadaki bunca vicdan sizlatan kotulukler olurken ben iste tam da o kotulugun kaynagini merak ederdim yillardir! Bu beni cok dusundururdu; yani benim yuregimin tahammul etmedigi bu yeryuzundeki onca cirkin, igrenc, insanlik disi kotulukler, iskenceler, tecavuzler olurken acaba burda herseyi goren ve isiten Tanri’ miz napiyor, onun calisma sistemi ne ki ben aciz bir insan olarak o kotulukleri seyretmeye dayanamazken herseye gucu yeten nasil dayaniyordu ve mudahale etmiyordu: bir kucuk sebinin pedofil pisliklerce acimasizca tecavuz edilmesine veya diri diri derisi yuzulen savas cocuklarinin cigligini eger Nietzsche gorseydi ve kudreti yetseydi eminim ki seyre dalmaz muhakkak mudahale ederdi!!! Fakat Tanri seyretti! O’ na bunu sordugumda ise bana uzun yillar cevap vermedi… sadece SUSTU! Sustu ve öldü…uzun zaman yas tuttum! Aglayarak… Tanri’ ya aglayarak ölümunu seyrettim…Cunku onlar yalan soylemislerdi bize… Dort kitabi okuyunca anladim…Hakikati ararken, Tanri’ yi bilmek isterken, onu gercekten ANLAMAK, MAKSADINI bilmek isterken perde kalkti yolda ve uyandim.., bu hic kolay olmadi! Cunku hersey evvela anlamini yitirdi ve boslukta nereye gidecegini, artik hergun hayati anlamlastirmak ve guc almak icin neye siginacagini bilmeden garip bir oksuzluk hissi kapliyor icinizi; kaybolmusluk…kandirilmaktan dogan ve yasaminiza mal olan bir hayalkirikligi, Tanri’ ya kirginlik ve insanliga ofke! Sonra derin bir huzun devresi, sanki en buyuk askinizdan, sirdasinizdan, sevgiliden ayrilmak gibi bir aci bu…Ve tuaf bir korku… cunku bilmediginiz bir alana gectiniz bir KAPIDAN VE REHBERINIZ YOK… herkes te sizi anlayacak seviyede gelismis bir beyne sahip degil maalesef… En nihayetinde herseye yeni bastan, bir cocuk gibi en bastan bir anlam vermeye basliyorsunuz, beyniniz korkmadan dusunmeye basliyor daha cok… dusunmekten korkmadan dusunmek hani!! Bu transformasyon bendeki yuksek empati, merhamet, adalet ve vicdan duygularindan, ahlak anlayisimdan zerre birsey eksiltmedi bu arada… cunku gercek SEYTANIN kim oldugunu buldum!!! Kalbi muhurluler: yani NARSISTLER ve onlarin turevleri… hem bu seytanin oyle kuyrugu boynuzu falan yok; bunlar gozle gorulebilen ve turlu turlu maskeler takan, ust seviyelerde islerde calisan cok kez, toplumda itibarli, etkileyici, guzel veya yakisikli, karizmatik olan, genelde cok zeki ve guce tapan, hatta politikada karsimiza cok cikan, bizleri yoneten bazen, savaslarda toplu katliam, soykirim yapanlar, dunyayi global bir pazara cevirip insan nufusunu azaltmak icin turlu turlu akla ziyan insanlik disi isler yapip bilimi de kotuye kullanan, mesela sokakta hayvanin kuyruguna teneke baglayan veya bir kadina tecavuz eden de ayni seytanin turevleridir! Bunlar sana bana benzerler bakinca ancak onlarin on beyin loblarinda bizi insan yapan empati, vicdan, merhamet ve sucluluk hissetme gibi duyguylari yoktur gelismemistir! Patalojik yalan soyler, her turlu kotulugu yapar fakat zerre vicdan yapmazlar! Icerde baska disarda baska maske ve kisilikle dolasirlar! Cagimizin vebasidir bu hatta!! Peki bu seytanlar yani bu narsistler nasil boyle seytan oldular, nasil kotu ve duygusuz oldular derseniz bilimsel makaleleri arastirin bu konuda… konu derin! Eger genetik degilse, genelde bu insanlar aslinda 1-6 yas arasi masum savunmasiz birer cocukken yasadiklari bazi agir travmalar sonucu bu hale gelmislerdir; yani aslinda bir nevi kurbanlardir onlar da… fakat bu onlara acimak duygusu uyandirsa da ilk basta, sonrasinda konuya vakif oldukca ve dunyaya verdikleri zarari anladikca buna gerek kalmiycaktir!! Erich Fromm “ insanin yikiciligi” dite bu konuda kitabi var fakat Turkceye cevrildi mi bilmem, bu filozof bilim adamini inceleyin derim; kotulugu incelemistir bu insan! Ondan sonra Tanri’ nizla tekrar tanismaya calisin derim.

  Inanan ve inanmayan arkadaslar!: Lutfen birbirinize merhamet ve sefkatle bakin ! Bilin ki “ insan” olmak kolay degil ve bu olum hepimizin basinda… inanin kimse ne evvelimizi ne ahirimizi tam olarak gorup geldi ve ne de hakikate eren var! Bir taraf oyle veya boyle olduguna inaniyor… aslinda tam bilmiyor… inaniyor, teslim oluyor, otesini sorgulamiyor belki… saygi duyalim! Oteki de inanmayarak baska turlu bir cileyi yukleniyor zaten emin olun… ona da saygi duyun! Hepimiz ayni gemidetiz! Gemiye sahip cikalim birlikte! O gemi tek sahip oldugumuz ve tehdit altinda olan, tek bildigimiz yer olan bu guzelim YERYUZUDUR! Mavi gezegendir! Seytanlar da burdadir! Aksi halde tum rolumuz Tanriyla Seytanin cennetteki kavga ve iddalasmalarinin sonucu buralara atilmis birer zavalli figuran olmaktan ibaret ki bu cok onur zedeleyici ve de akla ziyan…

  Yunus gibi bakinca bu hale geldim arkadaslar :)) Cennet Cehennem beni pek enterese etmezdi hani, bu dunyanin hali ince hassas ruhumu zedeler hep; Cennet o sebebten bazen teselli olurdu hani, o kadar… dunyanin bu halini anlamama yermezdi! Yunus gibi “ Ne varliga ovunurum, ne yokluga yerinirim, Askin ile avunurum, bana SENi GEREK SENi…” diye diye bu noktaya geldim sonunda… yani bos isleri birakip Tanri’ nin kendisinin pesine duserseniz onu zaten ararken kendiliginden kaybolup kendi kendini yok ettigine sahit olursunuz! Bu yuzden sanirim inanan onca insani dusunmekten, sorgulamaktan ve esas Tanri’ nin kendisi hakkinda tefekkur etmekten uzak gordum… bu sekliyle inanmak cok baska tehlikelere sebeb olabilmekte siyasi ve toplumsal acidan…
  uykum geldi, iyi geceler

  Sayin admin, degerli sayfa sahibi,

  Rica etsem onceki uzun yazimda gerekli imla hatasi veya benim sonradan farkettigim bazi dusuk cumle ve kelime harf hatalarini siz duzeltebilir misiniz? Bunu bizlerin yapacagi bir dugme veya imkan koymamissiniz yahut ben gormedim.

  Sayfanizi cok begendigimi ayrica iletmeme izin verin lutfen! Cok takdir ettim sizi, emeginize saglik!

  Hurmetler!

  Selamlar Filozofiye,

  Yazıya yorumlarınızla yaptığınız katkılar için çok teşekkür ederim 🙂 Düzenleme işlemleri için de şu anda müsade edemiyorum fakat uygun bir zamanda bahsettiğiniz üzere ufak düzenlemeleri yaparım tabii ki… Gerçi bu şekilde de bir sorun yok, gayet anlaşılır 🙂

  Sevgilerle

  Sayın yazar şuana kadar olan düşüncelerimi yıkıp geçtiniz ufkumu açtınız teşekkürler

  Keşke çevremizde de sizin gibi düşünen insanlar olsa coğrafyamızda inanılanan dinden başka bir düşünceye sahip insan olunca hemen bir ön yargı var insanlara inandıklarından vazgeçsin demiyorum ama keşke sizin gibi insanlar çevremizde olsa aslında kendi adıma konuşayım keşke sizin gibi düşünen bir insan benim çevrende olsa sizin gibi düşünmeye yeni başladığım için Bilgi toplamam gerekiyor.

  Başta yorumunu okuyunca çok kibar ve yumuşak bir insan gibi görünuyosün ama sen ve senin gibi insanlar böyle davranarak inancı olan kişileri eleştiriyosunuz bunu anlayınca okuyanlar yorumunuz tamamen hükmünü kaybediyor atalarına sor bunu en iyi onlar bilirler inancımızın dinimizin gücünü gördüler

  mustafa gerçekten sağlık durumunun için üzüldüm ama sadece söylediklerinin arasında gerçekten çok tutarsız ve saçma şeyler var bunu söylemeden geçemicem,stephan hawking ile ilgili söylediğin şey kadar saçma birşey olamaz,o zaman dünya üzerinde ateist olan kaç milyon insan var,tanrı ile dalga geçen,ortak koşan,hatta küfür bile eden bu onların kendi günahı ya da sevabı neden peki hala bu insanlar gayet sağlıklı,bir kişiye olan bir şeyi genele vuramazsın yani bu yorumunu gerçek bir eğiitim almamana veriyorum başka sebebi olamaz heralde,biraz okuyup araştır,ufkunu genişlet bence:))Sen allaha insana özgü olan duygular yüklemişin kızmak,intikam almak gibi bunların çok üstündedir yaratan

  serpil bak isde sen burda buyuk bir yalıslık yapıyorsun bir çogunuzda yapmıssınız hiç bir ataist tanrı yoktur diyemez tanrı kelimesini kullanamaz ve ona hakare kufur yada benzeri birşeklde hitap da edemez anlıcanız olmayan bir şeye karsı ne diyebilirki ? bu yuzden inanan insanlara da bir şley dememesi lazım dinden çıkarmaya çalisir ama bunlarin hepsi bir oyun sizde oyuncak uyanın uykunuzdan be

  ahahaha mustafa yaa müthişsin… yürü bee mustafaaaa…uleen ne işin var nietzsche’le HARUN YAHYA OKU :))

  🙈😊… cok hostu bu! Guldurdunuz beni fakat yine de kisinin icinde bulundugu durumu, yasam tecrubesini, yasini vb gozonunde bulundurmak daha iyi olur sanirim cunku bakin kardesimizin yasini bilmiyoruz ve zaten saglik sebebiyle belki hayata bir sifir basladi, okulda adaletsizlige ugradi, dusuncesiz insanlarca alay edilmis ki bu cok acimasizca bir sey… insan ruhunda gele de bir cocugun, gencin kalbinde derin hasarlara sebeb olabilir bu uzuntuler… ve daha bircok sey… cok bilen cok yanilir ya hani, hani bildikce ogrendikce “ benim tum bildigim hicbirsey bilmedigimdir!” diyen bilge filozof var ya… iste oyle birsey! Bilmek bilmeyeni incitmemeli sevgili dostum.

  Cihan isimli arkadasin yorumuna karsilik yazmistim bu iletimi👍🏽

  Filozofiye, merhabalar dostum. Sıkıntıdan oturup çeşitli web sitelerinin yorumlarını okuyordum, eski msn ve formların havası oluyor genelde bu tür yerlerde. Farklı görüşlerde birçok insan bulabiliyorsunuz… Görüşleriniz, mantaliteniz, elbette kişisel olarak eksik veya yanlış gördüğüm ufak noktalar dahilinde olsa da pek hoşuma gitti. Rica etsem çeşitli insan algıları, toplumsal tabular ve benzeri alanlarda konuşabilmek adına sizinle birebir iletişime geçebileceğim herhangi platform varsa beni bilgilendirebilir misiniz? Özellikle insan algısı konusunda bambaşka bir içerik üretmeye çalışıyorum, örneğin müslümanken yerde yirmi lira bulunca camiye verebilir veya bir köpeğe mama alarak bu sorunu ortadan kaldırabiliriz fakat Kur’an gibi bir kanun kitabımız yoksa bu tür durumlarda ne yapmalı, etik olan nedir, algılar nasıl yönlendirilmelidir çok derin ve komplike konular. Gerekirse anlattığıma benzer olaylarda etik olanın ne olduğuna karar vermekte kolaylık sağlamak için mantık ve vicdan arşivi oluşturmak istiyorum. Fakat bir başıma imkanı yok, farklı çalışan zihinler şart. Tek temennim bu iletiyi görmeniz, cevabınız için şimdiden teşekkürler…

  Yorumları dikkatlice okuyorum ama ben Friedrich Nietzsche’yi dini açıdan ele alıp değerlendirmedim hiçbir zaman. Düşünceleri ve aforizmaları gerçekten çok özgün ve insanın bakış açısını değiştiren şeyler. Bilimsel deneylerde önyargılar kapı girişindeki askıya asılır ve çıplak bir zihinle yapılarak değerlendirilir. Benim fikrimde ise Friedrich Nietzsche, dini olguları yoksayarak değerlendirmeler yapmıştır. Herkezin düşüncesi kendisinedir fakat lütfen yorumlarınızda karşınızdaki insanın düşüncesine saygı göstererek yazın. Özetle sadece burada düşüncelerinizi belirtirseniz daha sağlıklı bir iletişim kurabiliriz.

  CİHAN yorumuna çok ama çok çok güldüm. vallahi komik bir yorum. genelde sitelere yorum bırakmam ama müthiş esprin için yorum bırakıyorum. demek ne işin var nietzshe ile ha,, harun yahya oku ha :)))))

  ya siz ne kadar tuhaf insanlarsınız? 😀 😀 ben şunu söyliyeyim, evet “tanrı” ya küfür edenlerde var, dinsizler ateistler de var, ve onlar gayet sağlıklılar.. “tanrı” onları cezalandırmamış.. aslında şöyle birşey var, dinimizde allah sevdiği kullarına daha çok hastalık verir ki (imtihan için), acaba bana sirk koşçaklarmı yada gerçekten iyi bi müslümanmı diye.. dinsizlere vs. hastalık vermez çünkü öyle insanlar sadece dünyalık öldükten sonra onlar zaten cezalarını çekecekler.. siz nietzscheyi şunu bunu okuyup araştıracağınıza dininizi öğrenin… eğer soruyosanız sen napıyon nietzscheyle diye.. düşüncelerini merak ettim sadece.. bazı sözleri gerçekten güzel ama dini reddediyo… gerçi o zaten müslüman değil yani yabancı o yüzden onun yolundan gitmeye mecbur değiliz, çünkü öbür dünyada nietzsche kurtarmıcak bizi dinimiz kurtarcak…
  kendinize iyi bakın…

  derya sen Friedrich Nietzsche sen git şeriyat hukuku oku 4 erkek yalacı şahitlikle kadını boşar ve başkasına nikahlar falan filan işte sen bunu oku Friedrich Nietzsche
  ye ise hiç eleşme yoksa allah muhafaza Friedrich Nietzsche kafir olur sonra :))))))))))))))))

  Doğru yazılışı Şeriyat değil şer’at diye yazılır. Ayrıca Müslüman olmayan birini kafir edecek kadar da cehalette sınır tanımayan filozofistine kardeş.. En çokta inanmayan birini müslüman yerine koyarak yine müslümanlıktan kafirliğe terfi ettireni. IQ süpermiş kardeşim.

  Kaos’cum yanlış tâbirler kullanarak resmen kaos estirmişsin be.. Şeriyat diye tarif ettiğin cümlenin doğru yazılışı ve telaffuzu şer’at şeklindedir. Bir başka Kaos’un ise zaten Tanrı’yı (inancını) öldürmüş ya da Tanrı’ya inanmayan, müslüman olmayan birini kâfir durumuna sokman.. Adamın bütün sözleri, söylemleri ve eserlerindeki fikirleri inançsızlığını bariz bir şekilde ortaya koymakta.. Peki o zaman şöyle bir soru ortaya çıkıyor. İnançsız ve Tanrı’yı öldürmüş birini Müslüman, Hristiyan, Yahudi ya da diğer din/inançların neresine koyacaksınız. Onu sonradan kafir yerine koymak için o kişinin herhangi bir dine veya inanca inanmış olması ve bu dininden dönmüş () olması gerekiyor ki o kişiyi kâfirlikle itham edilebilsin.

  beni inancı ilgilendirmez bir filozoftur sonuçta en sevdiğim sözü çocuklar babalarından çok bulundukları zamanlara benzerler çok doğru bi söz

  “NIETZSCHE” ciddi anlamda çağında düşünceleriyle iz bırakan ve gelecek nesilleride bu düşünceleriyle etkileyebilen önemli bir düşünürdür… murat seni tanımıyorum ama yorumun hakkında bir kaç düşüncemi paylaşmak isterim… 100 yıl önce gelse peygamberliği garantilemişti ve tanrısız bir din olurdu görüşün oldukça enteresan…. tamam düşünceleri benimsenebilirdi fakat bir peygamber gibi olmazdı tanrısız din demişsin…. din tanrının yarattığı bir şey sonuçta yaratmak olduğu için tanrısız din benzetmeni uygun bulmadım.. düşüncelerin mantıklı geldi… devamını dilerim….bu arada arkadaşlar hepimizin sevdiği bu düşünürün “BÖYLE BUYURDU ZERDÜŞT” adlı kitabını tavsiye ederim sağlıcakla kalın……..

  Bayan filozof hanim, sanirim Murat arkadasimiz Tanrisiz dinle sanirim sunu kastetti:
  Hani bugun BATI’ da Ortacag engizisyonlarinin ve son 1960’ li yillarin ozgurluk furyasi sonucu kiliseden ve dinden uzaklasan insanlar, bugun salgin gibi BUDISM’ e inaniyor ya… bu sekilde bir inanc var dunyada, Tanrisiz..,bes bin yil evvel yasamis bir bilgenin yolunu tutup bugun Tanrisiz din olarak yasayan onca spiritueller var biliyorsunuz.

  mrb arkadaşlar hepinizin yorumlarını okudum sanırım hiç felsefeyle alakanız yok kulaktan dolma nietzche yi biliyorsunuz nietzsche kulaktan dolma tanrının öldüğünü tartışıyor nietzsche YANİ FİLOZOFLAR kronikleşmiş zihinlerin tanrısının öldüğünü, nietzsche TANRIYA karışmamış rahat olun SAYIN NİETZSCHE bazılarımıza göre öldü bazılarımıza göre doğanın kanunu BİRAZ FELSEFEYLE UĞRAŞALIM bizi anlamlandıran felsefe rotamız felsefe duruşumuz felsefe biz başlı başımıza felsefeyiz bizim yapacağımız felsefe bizi yansıtır yani aristoya göre hangi kategorideyiz , TEK BİR ŞEY , HER ŞEY = FELSEFE

  NİETZSCHE sistemetik düşüncenin ötesinde bir düşünürdür onu anlayabildiğim kadarıyla Onu okuyan insan görecektir ki; insanın tekdüze yarattığı erdemler ve değerler onu bataklığa sürükler Bu yüzden NİETZSCHE’yi bütün düşünürlerden farklı kılan budur yani denilebilirki düşüncede İyi yada Kötünün ötesinde üçüncü yolun insanın kendisini bulacağı yol olarak görür o yüzden insan alt edilmesi gereken bir hayvandır demiştir. Yani insan kendini insan yapan yarattığı erdemlerin değerlerden sıyrılmalı bu kalıpların ötesinde aramalı ve bulmalı o nun düşüncesindeki meşhur Üst İnsan bulunacak olan bu insandır

  “Nasil dusunuyorsam oyle varim” isimli arkadasimiza soruyorum:

  Erdem nedir? Tekduze erdem nedir ve nasil batakliga surukler bizi? Iyilik ve kotuluk kavramlarini yok sayinca pratikte nolur bir ornekle aciklar misiniz? Bu iki kavramdan insan nasil SIYRILIR sizce? Sonraki boyut nedir, filozofun kastettigi “yuksek insani” somut sekilde tarif edebilir misiniz bugunku insanla karsilastirip? Yuksek insanin dunyasini, varsa degerlerini ve erdemlerini merak ediyorum, lutfen tasvir eder misiniz kendinizce? Tesekkurler

  bay filozof biz zaten felsefeyle ilgili konular üzerinde konuşuyor ve bu konularla ilgili düşüncelerimizi yazıyoruz… buda bizim bariz felsefeyi sevdiğimizi ve felsefeyle ilgilendiğimizi gösterir bence sen felsefe yapmayı bilmiyorsun unutmaki felsefe öğrenilmez yapılır… Üstelik nıetzssche hakkında konuşmak felsefe yapmadığımızı ve felsefeyi bilip bilmediğimizi göstermez.

  İnsan kahkahalarla güldüğü zaman, kabalığı ile tüm hayvanları geride bırakır. ? :/ bunun gibi saçmaladığı biçok şey var bu amcanın hiç sevmedim

  Bence filozof bunu derken karsisinda honkurerek gulen at agizli cirkin bur herife bakiyordu :))) bende bu sekilde bur manzara belirdi hani…

  umut felsefeyi anlamayanların filozoflarıda anlaması beklenemez tıpkı senin gibi o kalabalıktaki hayvanlardan biri olarakta seni kastedmiş böyle buyurdu zerdüşt kitabında üstün insanı anlatıyo oku biraz örnek al tabi anlayabilirsen!

  nietzsche yi anlamak bazı insanlar için mevzu..fakat aslında neitzsche yi anlamak önce kendinizi anlamak demektir.neitzsche belki kendisini anlamamızı istememiştir belki o zamanlardan beri kokuşan bu dünyada tek istediği insanların kendilerini anlamasıdır..kendisi anlayamayan kimse başkasını hiç anlayamaz sizcede öyle değil mi?kendisini anlamak istemeyen insanlarda vardır.burada nietzsche yi boş bulan kendini boş buluyor demek değil midir?aslında hiçbirşey hakkında fikri olmayan insanlar dahice bir fikir gördüğünde anlasalar bile anlamazlıktan gelmezler mi zaten.peki sorun nedir?kim kimi anlıyor?kim kendini anlatıyor?kim yansıtıyor.ya yansıtmayanlar?neden yansıtmıyorlar?neden bu kadar çok anlamayan kişiler varken yansıtsınlar ki?peki…. neden bu kadar çok soru soruyorum?acaba kendimi anlamıyor muyum?acaba anlamak mı istemiyorum yoksa sorun herkes mi?beynim bu kadar fazla şık seçeneği sunarken hangisini işaretlemeliyim?

  Bence hic biri sevgili Cansu! :)) soylemeden edemiycem: Sanirim siz buyuk ihtimal bir hsp’ siniz yani “ high sensitive person”👍🏽 Yuksek duyarli kisilik! Lutfen arastirin; eger oyle iseniz kendini iyi tanimak hayati onemli tum yuksrk duyarli kisiler icin! Bu cok guzel ve ozel bir durumdur! Harika bir tespit ve ifade sekli:👉🏼 Kokusan dunyada kendimizi anlamamizi istiyordu!🌎

  düşünce nedir? kişiye özgü bir eylem değil midir? peki düşüncelerimiz mutlak gerçelik mi yoksa göreceli midir? nietzsche’yi eleştirenler demek ki siz ondan daha emekçisiniz düşünme eylemini gerçekleştirme bakımından. o zaman umursamayın onu boşverin 🙂

  Butun yorumlari okudum o kadar bos yorumlar birakmislar. En degerli en manatikli yorum sana ait.

  Cansu, Nıetzsche illede insanlar beni anlasın diye uğraşmamıştır arkadaşlarım. Zaten geceğin bir yüz yıl sonrası beni anlayacak derken birgün anlaşılacağını biliyordu. şimdi kim anlamamış neden anlamak istemiyorlar, gibi sorular yerine anlayın bireyler olarak asıl konuya nıezsche’ye dönelim……Renovatio kimin ne kadar emekçi olduğunu yargılamak kimseye kalmadı. üstelik Nıetzcshe’yi umursamayıp umursamayacağımıza da kimse bizim adımıza karar veremez. Nıetzsche’yi sadece düşünmek adına incelemiyoruz, onu incelerken düşünüyoruz. Bu sonu gelmeyecek bir yoldur ve felsefe yolda olmaktır.. Bu yüzden birbirimizin düşüncelerini sorgulamak yerine Nıetzsche ile ilgilenirsek daha doğru olur. Amacımıza yönelik davranalım…

  Nıetzsche’nin anlaşılması yok olduğunu göstermez böyle saçmalık olmaz arkadaşım

  Anlamadığınız ya da beğenmediğiniz şeyleri eleştirme hakkını kendinizde bulmakla elde edebilceğiniz şey sizi beğenmeyenler ve anlamayanlar olucak…

  Ahmet’ e katilanlar el kaldirsin!🙋🏻‍♀️…🤣

  oğlum nıetzsche okunduğu gibi yazılmaz sende yazı diliyle konuşma dili arasındaki farkı öğrende gel.

  Yazı dilini senden öğrenecekse yandık. Daha bağlaç olan “de”nin ayrı yazılması gerektiğini bilmiyorsun!

  Filozof baci :)) hahaaa burasi cok komikmis ama… dengem bozuldu

  Nıetzsche, fazla arabesk geldi bana.Sanki Hitlerin akıl hocası konuşuyor.Üstün insan …..Çoğu felsefeci gibi tanrıyı öldürüp yerine geçmek istiyorlar.Hristiyan kültüründe özellikle de protestan ahlakında yetişen Nıetzsche bireyi çok fazla öne çıkrmaya çalışıyor, ancak bir yerden sonra bu öne çıkarma yalnız a sosyal insan tipine kadar gidiyor.Halbu ki insanlar kendilerini tarif ederken aidiyet tipolojisini çok kullanır bence.Ancak düşünce özgürlüğü ve batı medeniyeti ile ilgili çoğu düşüncelerinde haklıdır.

  Ismail beyin yorumunu begendim ve ilginc buldum: Tanri’ yi oldurup onun yerine gecmek istemek yahut insanin TANRI olma arzusu… yalniz bu eski Misir krallari firavunun da iddiasiydi mesela, sonra Yunan mitolojisindeki onca yari insan- yari Tanri varliklara inac mesela…demek ki bu Nietzsche’ den cok daha eskiye dayanan ilginc bir caba… bir baska acidan ise tam bi paradoks: kendi dusuncesiyle yarattigi tanrinin yerine gecmek isteyen bir insanoglu😳🙈! Bence hepimiz biran evvel olelim de bu kiyamette kopacaksa kopsun buran evvel de gidip bi bakalim cumbyr cemaat hele bu olumun sonunda ne var ne yok!🙄😊 vallahi SIKILDIM bu isten! Bakin ben bambaska bur sey diyeyim musadenizle; ben narsizmi derinlemesine aratirmis bir insanim ve Tanriyla Narsizm arasindaki ortak noktayi cozunce bu sizin dediginiz tespitte bulusuyoruz yani Tanriyi oldurup yerine gecmek isteyenler! Bu dediginiz insanlar narsist bence… cunku onlardir sadece Tanrilasmak isteyen… Ben bu noktada Nietzsche’ den farkli bir ust insan hayal ediyorum mesela: empatisi yuksek, yuksek zekada ve ic gorusu gelismis yuksek insani degerlere sahip merhametli ve bilge insan! Arkadas dunyayi bi kurtaralim narsistlerden de ben vasat insanla da yasamaya raziyim yeterki insan olsun! Insan kiymetli bir varliktir, sevebiliyor, hissedebiliyor, dusunup sorgulayabiliyorsa!🌎 Konu neydi pardon🤣🙈? Uyuycam ben! Hosgorunuz icin ayrica tesekkur ederim.

  Hekese huzur dolu bir kalp dilerim😌

  Neitzche… o anlatılmaz kitaplarında öğretir insana hayata… ne fazla öğretir ne de az.. veya hiç öğrenmemek anlamamak her zaman kötüdür bence.
  Sözlerinde ekleme yapmalısınız.
  Neitzche ağladığında kitabında muhteşem örnekleri ve sözleri mevcut. Hayatı anlamak isteyenlere tavsiyem, mutlaka okuyun

  nietzsche’yi kötülemek kolaydır..gerçeği felsefeyi anlamak zor gelir.nietzsche’yi ciddi anlamda anlamak için onu okumak bilmek gerekir..boş şeylerden bahsetmiyor…derin bir bilgiye sahip olmadan saçma yorumlarda bulunmayalım….

  Arkadaşlar bence felsefe yapacak kadar büyümemişsininz. Büyümekten kastım beyin hiç biriniz konuşmayın.

  nietzsche yaşasaydı böyle derdi bence.
  ”Ben anlaşılmak istemiyorum. fakat buna rağmen 100 yıl sonra anlaşılabileceğimi iddaa ettim.. Anlaşılmak isteseydim çok daha basit cümlelerle özetlerdim anlatmak istediklerimi.Fakat bunu yaparsam sizleri düşündüremezdim ve felsefenin hiç bir anlamı kalmamış olurdu. Her insan kendince yorumlayabilir dediklerimi… yazdıklarımı… Fakat benim için önemli olan yazdıklarımı yorumlamanız değil yazdıklarımın sizi düşünmeye teşfik etmesidir..Anlaşılmak diye bir derdim yoktur.. neden mi? Anlaşılan insan sorgulanmaz!!! ”

  Görebildiğin yere kadar git.Ve emin ol ki oraya vardığında dahada ötesini göreceksin…Daha iyi bir fikriniz varsa eleştirin.

  Fazla zorlamayın motoru yakacaksınz :)) ne felsefesi hayat felsefe üzerine varsayımlar üzerinemi kurulu :)) bu adam nerde şimdi onu kimler susturdu Konuşuyormuş güzel güzel tatli dili varmış şimdi nerede :))

  Alıntı : Arkadaşlar bence felsefe yapacak kadar büyümemişsininz. Büyümekten kastım beyin hiç biriniz konuşmayın.

  Bayan Filozof, Bence bu lafınıza katılmıyorum. Bnce aklın yaşı yoktur. Buna bağlı olarak beyinin düşündüklerinin yaşla alakası yoktur.Her Düşünce Yanlış Olduğu kanıtlanana dek doğrudur. Ve ayrıca herkes felsefe yapar. ama kimi insanlar felsefeyi başka düşünceleri asimile etmek için kullanırlar. ve aslında buda felsefeye girmez. diyeceğim o ki sizde onlardan birisiniz. nietzsche hakkında söyle diyebilirim nietzsche ister anlaşılsın ister anlaşşılmasın bitmez ve bitemez. Sadece anlayan insan için o sözlerin bir gereği kalmaz çünkü sözler amacına ulaşmıştır

  diğr yorumları okumadım kim bilir daha ne rezil yorumlar vardır.. bu adam şimdi nerde mi ? hayatı din üstüne kurduğun yaklaşımlarından belli peki senin peygamberin nerde şimdi? gereksiz insanlar ne de çok konuşuyorsunuz…

  öbür tarafa gidince görürsün diyecem de senin gibi yaratıkları direk ceheneme atıyolar. o yüzden göremezsin ki zaten değil görmeye adını anmaya bile layık değilsin…nietzsche ye gelince kim olursa olsun bi insan düşünceleri ile şimdi bile hayatımızda yer ediniyosa o insan müslümanda olsa dinsiz de olsa saygıdeğer bı ınsandır..ne demişler yiğidi öldür hakkını yeme…

  “Ona göre Tanrı ölmüştür ve insanlar Dünya’da yapayalnız kalmışlardır.” Sözünü okuyunca kısa bir cümlede ben yazayım dedim.

  “I do not know God, but Nietzsche is dead.” diyorum. (:

  ”İnsan dilediği kadar bilgisiyle şişinip dursun, dilediği kadar nesnel görünsün, boşuna ! Sonunda her zaman ancak kendi yaşam öyküsünü elde edecektir.” sizi kendi sığ yaşam öykünüz ile başbaşa bırakıyorum.

  Ne gereksiz yorumlar böyle???

  ALLAH’ı görmediği için O’na inanmayanlara söyleyecek tek şeyim; her ne olursa olsun bu dünyada görünen ALLAH değildir…

  kafalarının ıcınde ortalama 3kg krem peynır tasıyanlar sızı
  dusunceleri ve kuramları degil de adamı tartısıyorsunuz
  o yuzden o nıetzche sız ahmet mehmet merve sınız
  adamın tek anlatııgı allah yoktur olabilir mi lan nasıl bi kafa yapınız var ne kullanıyosunuz merak ediyorum ayrıca onun gittigi yerde ne oldugunu bilmiyorsunuz bile
  sadece umudunuz var ve inanıyorsunuz o kadar
  bende herkes gibi herseyine katılmıyorum ancak yine de dusuncelere onem vermek zeki insanların işidir adam ne anlatmak istemiş acaba ?? yok tırt di mi allah filan
  herkes kendi tanrısının k.çını yalasın
  ya da yorum yazmasın olsun bitsin
  allah la kul arasına girmeyin araları bozuk olsa bile
  biraz okuyun

  Herhangi biri, kardes tek gozum kapali alkisliyorum seni👏🏼👏🏼👏🏼 Iyi uykular tekrar millet🙈

  severim ben niçe yi,
  öldürmeyen acı beni güçlendirir,
  unutkanlara hayranım çünkü geçmişleri ile hesaplaşmazlar,
  bir kurbanın yoldaşı o kurbandan daha çok acı çeker
  düşüncelerimle baş edebilirim duygularım ile asla sözlerinden dolayı severim,
  o koca fikir işcisi bir kadını sevdiğinde yaşadıklarından dolayı döktüğü göz yaşını severim
  bana hissettirdiklerimi severim.
  bir seveni olarak Allah merhameti ile muamele etsin derim

  bırı nıce nerde demiş diğeri senınkı nerde demiş…cevabı sizde. eserlerını okuduğunuz kişi sizdedir ister onun değerlerine inanın ister inanmayın bıraktıkları kelimeleri siz okudukça onlar yaşamaya devam ederler.

  nietzsche ”insanlar beni 100 yıl sonra anlyacaklardır” demişti ama yanılmış 100 yıl daha gerekliymiş şimdi anladım

  Gür ırmaklar kendileriyle birlikte bir çok çakıl ve çalı çırpıyı da sürükler; güçlü ruhlar da bir çok aptal ve mankafayı.
  niçe böyle demiş .
  bazı insanlar doğuştan güçlü ruh taşıyor bazıları güçsüz, hayatta güçlü ruh güçsüzü sürükleyecek peki güçsüz doğanın suçu ne ? herkes birkere düşünsün güçlü ruh güçsüzü ezerek hedeflerine ulaştı , güçsüz ulaşamadı ömürleri bitti öldüler . peki ya sonrası yok diyorsa bir insan böyle büyük bir adaletsizlik olamaz. şayet birisi bana adaletin olmadığından bahsedecek olursa böyle Dünya yerin dibine batsın . bütün tartışmalar boşuna .

  Sevgili Adem, duygularinizi anliyorum… Burada bahsedilen “ gur irmaklar” tabirini siz “ guclu ruhlar zayiflari ezer” gibi yorumlamissiniz oysa yuksek fikirlere sahip insanlarin etrafindaki daha az bilgili insanlari da beraberinde o fikileriyle ileri goturebilecegine yorabilirdiniz… Adalet konusunda dediklerini duygulandirdi, bana eski beni, inancimi sorguladigim bir donemi hatirlattiniz! Biliyorum, kabullenmek ve anlamak zor bunu… cunku bu cok ACI bir gercek… cok agir! Fakat yine de ben kabullendim: ilahi bir adaletin olmadigina bu yeryuzunde! Detin duygulara sahip insanlar ancak bunu gozlemleyerek bilir ve rahatsiz olurlar dunyanin, doganin sisteminden! Mesela belgesel izlerken bir vahsi hayvanin diger bir hayvani daha oldurmeden oylece canli canli govdesinden parca parcavetini kopararak onu yemesini izlerken ben bir ilahi harmoni goremiyorum artik🌎😔 dunya da batsin demeyle batmiyor ki… o yuzden bu dunya bazilarimiza yasamaya zorlandigimiz bir hapishane gibidir zaman zaman… ozellikle “ YUKSEK DUYARLI KISILIKLER” cok zeki ve derin hassas bir yapida olduklarindan kendilerini bu dunyaya pek te ait hissetmezler cunku tum bu cirkinlikler, siddet, haksizliklar, adaletsizlik ve tum kotu seyler onlari ortalama insandan cok daha fazla zedeler, ruhlarini incitir… sanirim bu sizde de var biraz… iyi uykular … bugun insallah cikicam burdan :)) yaza yaza bir hal oldum hayirdir insallah

  dünyanın en büyük tahtına çıksanız bile, oturduğunuz yer yine kendi k*çınızın üstüdür

  Dünyanın en yüce tahtına da çıksanız oturacağınız yer kendi kıçınızın üstüdür..
  *Nietzsche

  Friedrich Nietzsche kimdir? İyi midir? kötü müdür? Haklı mıdır? Haksız mıdır? önemli olan sizce bu mu ? Bence değil … Kimse benim Rabbimi sorgulayamaz … Gerçekten kalpten inanarak görmek istersen görürsün … İnanmadan baktığında burnunun dibini bile göremezsin … Görmelisin demiyorum … Ama sorgulayamazsın … Aynen benim Friedrich Nietzscheyi sorgulamadığım gibi … Ben şunu iyi biliyorum ki eğer dinlemesini okumasını iyi bilirsen en aptaldan bile birşeyler öğrenebilirsin … Zeki insanlar karşıt düşüncelere en az kendi fikirleri kadar önem verirse o kadar başarılı ve saygı değer olur …

  Serdar kardesim! Nicin sorgulanamaz? Tabu mu bu? Bi defa sorgulamayan beyni at gitsin cope! Onun ne dine, ne dunyaya ve ne de felsefeye bir faydasi olmaz! Cok tehlikeli konusuyorsunuz! Kurani Kerim’ in kac ayetinde Allah bizlere “ ey akil sahipleri! Dusunmez misiniz, akletmez misiniz?” diyerek dusunen, akledip usuna vuran, yani sorgulayip irdeleyen insana deger vermis tesvik etmistir! Zombi beyinleri ne felsefe ne din istiyor goruyor musunuz? Tanri ustelik bir tek senin Tanri’ n degil kardesim! Yunus Emre bir dervis, bir Ermis olarak inandigi Allah’ i aramis, anlamak, arayip bulmak istemis, bunu dusunup sorgulamadan, akil suzgecinden gecirmeden mi yapti saniyorsunuz? Sizin gibi dusunmeyen beyinler suru psikolojisi ile ancak sarlatan politikacilarin ve iki dinli tarikat seyhlerinin isine yarar! Adama bakin ya! Tanri’ yi sorgulayamazsin diyor! Sorgulamadan, incelemeden, merak etmeden, okuyup arastirmadan, islerinin hikmetini anlamaya calismadan, nasil anliycam ben Tanri’ mi? hangisi Tanri’ dandir hangisi degil? Hem Tanri ne istiyor bizden ve bizi yaratmaktan??? Ha deseniz ki “ kimse benim inancima, Tanri’ ma kotu soz edemez, saygisizlik edemez, inanmasa dahi kufur hakaret alay edemez!” bunu anlarim, savunurum da! Fakat yargilama, sorgulama grl koyun olalim bizi gutsunler demek olmaz!!! Bu coook tehlikelidir ulkem adina! Dinsiz imansiz fakat dusunen ozgur beyinli biri, dusunmeyen sorgulamayan, okuyup arastirmayan bir doktrinlenmis dindardan bin kat hayirlidir vatana millete🇹🇷🇹🇷🇹🇷! Ve dunyaya🌎👍🏽

  nietzsche asla bitmez bitemez ben onun düşüncelerinde benliğimi ve ruhumu buldum ölmeyen kim vardır bedenen. felsefe üzerine tartıaşacaksanız hele ki konunuz nietzsche ise önce bi dönüp kendinize bakın ne kadar yeterlisinisiniz diye!!!

  Ya Allah aşkına siz Nietzche’yi nasıl bu kadar küçük görürsünüz, 20.yüzyıl felsefesine, düşüncesine, tarihine damgasını vuran bir şahsiyet, oldukça önemli biri.
  Diğer taraftan felsefenin ne olduğunu bilmeyen ve öneminden habersiz olan cahil kesime tek lafım şu dur: sen niye yaşadığını sorgulamıyorsan, hayvandan hiç bir farkın yoktur.
  Şu dar zihniyeti bir kenara atıp felsefenin ne kadar önemli olduğunu görerek, felsefeye ve felsefeciye değer verelim.
  Şurası da bir gerçek üzülerek belirtiyorum; maalesef hiç bir İslam filozofu ne Avrupa asıllı filozofları ne de Nietzsche yi geçebilmiştir.
  hiç kimse de Nietzsche yi susturmayı başaramadı ve başaramayacak, döneminin çok önemli bir şahsiyeti…

  Dünyanın En Yüce Tahtına Da Çıksanız Oturacağınız Yer Kendi K!!!nızın Üstüdür. Friedrich Niedzsche

  hyatı anlamak içın ilk önce kendı kendıne hiç bır şey yoktur dıyeceksın.acı çekmemek içın de sadece sen ve kendı içindeki benle konuşacaksın .sadece kendıne guvneceksın.her zaman kötu olmalısın kı kazanasın kazanmanın yolu ezmektır.her zaman sessız olacaksın kı son sözü sen söyleyesın.amacın amaçların en büyüğü olmalı o amaçı sadece sen ve senın içindeki sen bılmelısın yoksa o amacını gerçekleştıremessın…en büyük dostun yalnızlığın ve korkun olmalıdır …korkmalısın çünkü başarının yolu korkmaktır.korkmak en büyük arzun olmalı daha sonra ıse kaorku cesaretı ıtekleyecektır bunu ıyı kullanmalısın çunku o andakı cesaretın dünyayı bıle değiştirebır…………

  Iste bakin gorun arkadaslar! Aksamdan beri yazip durdugum, bahsettigim “ NARSIZME” bir ornektir bu gordugunuz YAKUP rumuzlu sahis! Tam bir narsist ve zehrini kusmus burada! Iyi taniyin bu kripto narsistleri lutfen! Ustelik cirkin bir MASONIK uslup ve ogreti dili kullaniyor icimizdeki iste gercek SEYTANLARDAN biri!!! Lutfen ornek teskil etmesi acisindan bu yorumumu boylece koyunuz!!! Bi bitmediniz yeryuzunu kirleten, dunyaya zarar veren ruh hastasi pislikler! Adama bakin hele! Gele gele buraya, felsefe konusulan sayfaya gelmis karanlik ruhunu gostermeye! Verdigi seytani, sinsi ve insan dusmani ogutlere bakin hele! 👎🏼 Kendi ruhunuzun kara deliginde bogulun insallah!” Yakub’ un oglu! :))

  nietzsche’i ilk okuduğumda kanım çekilmişti(böyle buyurdu zerdüştü).sokratesin felsefesini platonun kitaplarını hatta kendimi sosyalist olarak ve peygamber gibi taptığım marx’ın yaratılmış yada kendi yarattıkları değerleri bize dayattıklarını farkettim.bir kişi bana kendi değerlerini yarat diyordu o da nietzsche’nin ta kendisiydi.şimdi faşizmi ne hitlerin değerlerine ne sosyalistlerin nede orwell’ın değerlerine göre değerlendiriyorum.kendi değerlerime göre faşizmi tekrar yarattım ve kendimi faşist ilan ediyorum.

  kendini faşit ilan eden arkadaş nietzsche i ne kadar anladığını sorgulamalısın nietzschce kendini hiç bir zaman faşit ilan etmemiştir.ırkçılığa metaryalizme milliyetçiliğe her zaman karşı çıkmıştır.Faşistmin her türlüsü yanlıştır.ben bir kezdaha nietzsche i oku ve sorgulaa

  Her kafadan apayrı sesler çıktığı aşikar. nietzsche de her insan oğlu gibi miyadını doldurup gitti. Anlaşılan o ki bu amca siz kendi cenberinde tutup elinize birer top verip hade oynayın demiş. siz de bu topları birbirinize ya atmayı bilmiyorsunuz yada oynamayı. Bel ki de bu amcanın taktiklerini öğrenmemişsiniz . Bu amca anlaşilmaz bir tanrı değil veya aklınız alan bir canbaz da değil ama canbazliğa soyunmayın. onun fikirleri yol haritasi ni benimseyip benımsemediğinizin bi önemi yok. sanırım bu adam bana tapında demiyor ama görunen o ki tapmaktan beter olmuşsunuz . inancınızı yitirmişsiniz yolda olan felsefeyi damarından vurmuşsunuz . Bu adam bide anlaşilmak için de yaratılmamış anlasan ne olu anlamasan . zaten sonu görunen yol bitmiş demektir. Bu amca da oyle , gitmiş ve siz kaldıp birbirinizi hakaret perdesin yırtarak ,rencide ediyorsunuz. Felsefe okumak, bilimi tartışmak bu amcayı anlamak guzel . Nietzsche, bizi derin düşüncelere daldırabir bizi farklı alemlere göturebilir ama bizi bizden ettirmesin buna izin vermeyin kişiliğinizi koruyun bilgi adına ……… siz bu amcayı anlamasanız da ama okuyun .

  Sevan, 🙄 anlaşilmaz bir tanrı mi dediniz??? Hmmm Anlasilmayan bir Tanri… guzel

  Nietzsche AMCANIN HEPIMIZE SELAMI VAR ARKADASLAR! 🙋🏻‍♀️Uyumayanlar uyusun diyor kendileri.!

  “ben faşistim ya siz” sen faşist değil gerizekalı olmuşsun canım.sen bence Nietzsche’ye çok fazla kaçmışsın peygamber gibi tapdığın marx’a geri dön.ikinizide yere yatırıp ıslak odunla dövmeli..

  😂😂😂 o niye ? Sizden farkli inaniyor, farkli dusunuyor diye mi adami ISLAK ODUNLA yere yatirip dovmeli??? sizin gibi kendinden farkli dusunenlere tahammul edemeyenleri de denize dokmeli zaar, yoksa benden farkli dusunuyorsun diye atese mi atmaliyiz sizi diri diri😳? Cok ayip! Duymamis oliym guzel insan! Issiz adada yillarca tek basina kaldigini ve o fasistim diyen insan kardesinin biranda cikageldigini dusun simdi! Insan kiymetli bir varliktir! Narsist olmadigi surece😌

  Nietzsche nin endülüsten (insan-ı kamilden )Dervişlikten nekadar aparma yaptıgını fark ettinizmi ki ben Nitzsche ye saygı duyuyorum

  Evet sayin MEFTUN, dogru tespit olabilir cunku hepsinin de kokunde “ ibranilik” yatar biraz… yani filozoflarin cogu “ yahudi kokenli yani ibrani’ dirler her nedense!” Ve Endulus zaten Sefarat’ larin en parlak ve El Hamra saraylarinda itibar gordukleri donemdi…O ermis, sufi veya dervis dediklerinizin de o donemlerden beri dunya haritasinda gittikleri, seyahat ettikleri yerlere bakarsaniz ilginc iliskiler yumagi bulursunuz…! Kimin kimle bulustugu, unlu tarikat seyhlerinin ve alimlerin seceresine bakinca tesaduf mudur bilmem hep bir ibranilik cikar karsimiza… Lenin, Marx, Dostoyevski, Nietzsche, Hitler, Einstein… daha nice ressam, aydin, bilim adami diye dunyada one cikmis veya CIKARILMIS isimler…SUFIZM ise ikinci bir din olusturmaya calisilan islam ceketi gitmis bir akimdir der ingiliz bir kaynak! Mesneviyi okuyunca zaten yeterince sapiklik gorursunuz! Bir zaman mevlevihanden sema ogrenmek istiycek kadar sempati duyardim tasavvufa… Sems’ in Kimya Hatun’ la olan sapik munasebetini de okuyunca tiksindim bu gizemli ve ozgur akli insanin elinden alip bir seyhi TANRILASTIRAN, sorgulayan beyin dusmani akimdan! Bunlarin buyuk buyuk dedelerini yine o Endulus’ te bulabilirsiniz izini ki BATI karanlik cagini yasarken Avrupa’ da bir gunes gibi ALTIN cag yasayan Islam devletini cokerten de ayni lacivertin tonlari gibi.., Yani Osmanli’ yi cokerten virus… neyse konumuz felsefe fakat bu konular da dusunce tarihini anlamak icin lazim! Her guzel laf edenin pesine takilmayalim diye hani😌

  beni niçe değil sadece kafama yatkın bazı asözleri ilgilendiriyor.bence sizde insanları gözünüzde bu kadar büyüteceğinize kendim nasıl büyürüm düşüncesine odaklanın.çünkü herkes düşüncelerle büyür iyi ya da kötü

  bir yüz yıl daha gecse yine anlamazlar yine anlamazlar çünki insanlar işlerine ne geliyorsa nasıl daha rahat ediyorlarsa öyle anlarlar.

  “tanri olsaydi, cennet cehennem olsaydi cok guzel olurdu. ama gercek su ki hepsi senin istemenle sinirli” sigmund freud (nietzsche’den etkilenen unlu norolog, psikanaliz uzmani)

  Beyler bayanlar nietzsche hakkinda konusmak zorunda degilsiniz !! Birisi ismini dogru ogren oyle gel demis birisi dini reddediyo demis .. Neyse gidin lutfen uzaklara gidin

  ne diyeceğimi bilmiyorumki ben resmen adam manyak diyorum ve baska bise demiyorum çünki harbiden uçmuş adam be mal heraldeki böyle sözler söylemiş zaten böyle sözlerle kendisisni kandırır ama gerçekten yarıdan çoğuda iyiymiş bana göre

  buradaki insanlar.eleştirmeyin bırakın dünya nasıl çalkalanıyorsa calkalansın biz böyle kalalım.adam ölmüş.ama söyledikleri ölmemiş.

  Bu derya mıdır ne karın ağrısıysa harbi sen cehaletin dibine vurmuşsun kızım. öncelikle dinimizde yani müslümanlıkta zorlama yok isteyen inanır isteyen inanmaz bunu bi öğrende gel. 2. olarak anlamadığın düşünceleri sunan filozofları da merak etme bence. yazılan birşeyi anlamıyorsan ne etkisi olur. öbür dünyaya gelince burada apaçıklık yapma millete. öbür dünyaya inanan var inanmayan var. tanrıya inanan var inanmayan var. madem tanrın var herkesin inançlarını yargılamak sana mı kaldı? cübbeli ahmet hocayı dinliyosunuz dinliyosunuz sonra gelip nietzsche gibi bir filozofa laf yapıyorsunuz. allahsen bi git ya.

  Tartışmalarınız, felsefe yorumlarınız müthiş.. Akıl ötesi….

  Nietzsche tartışıyorunuz.. Yurdum insanı ne güzel demiş “bir deli kuyuya taş atmış 40 akıll onu çıkaramamış..”

  Nietzsche nin ideallerini ancak sucular bir adım ileriye taşıyabilir. Nietzsche nin fikirleri bir Damacana kadar ağırdır. İçi su dolu bir damacana gibidir. Tam dolu değil ama. 1-2 litre eksik. Bu yüzden taşımakta zorlanırsın. Beynin çalkalanır! İçi hareketlidir. Az ama bir miktar hareket alanı vardır. Su medeniyettir. Sucular medeniyet işçileridir. Bu parlak fikirleri sucular her eve taşımalıdırlar. Medeniyet sucuların omuzunda ileriye gidecektir. Nietzsche yaşasaydı evine Damacana ile su sipariş ederdi çünkü çok düşünür ve çok su içerdi.

  Nietzsche amca, bıyıklarını biraz derleyip toplasaydın bence. Saygılar Nietzsche amca.

  YASASIN TUM SUCULAR!😂 muhtesem ve cok otantik bur aforizmatik uslup sayin SUCU!👏🏼👏🏼👏🏼

  ben nitesche yı turan dursuna benzetiyorum turan dursunda en alım en molla dın adam larının yanında egıtım almıstı ama sonra tanrıyı aramaya gırıstı tanrının olmadıının farkına vardı ve adamı vurdular öldürüldü.ama nıtesche daha bır felsefi yönü agır basan bıi onun ecco homoo adlı kıtabında sevgı ıcın söyledıgı düsüncelerı cok esaslı buluyorum sevgı iki insanın bırbirlerine duydukları kın ve nefrettır dıyor cok fılozof bır dahıydı nıtesche.saygıyla anıyorum.nevıgatatör.

  Bu adam gerçekten iyi bir filozoftu ama kendi sorularına dahi cevap bulamadan dünyadan göçtü. Belkide buldu ? unutmadan ; bu filozofun öldü dediği “god” bildiğimiz teolojik anlamdaki anlamından çok farklı !

  Ömer Hayyam , Friedrich Nietzsche ve diğer bir çok düşünür birşeyler düşünmüş ve söylemiş. Ama ne yazıkki söz ve düşünceleri hep güncel zamanda üstün olmayan insanlar tarafından bükülmüş yamultulmuş ve istenilen bir çok şeye yorulmuş. bu gerçekten üzücü.

  Kendi sorularında boğuşurken kalkıp dünyayı zihinlerinde tartıya koymak onları sorularının yalnızlığından belki biraz kurtartı ama o düşünceleri ise kötülüklere alet edildi çoğu zaman . belki bunu algılayabilselerdi yalnızlıklarının çözümünü fütürsüzca cahilliğe haykırmakta bulmayacaklardı.

  arkadaslar adam diyor ki, eyer benim yazdıklarımdan bırsey anlamıyosan bu benim degil,okuyucunun sorunudur!gelelim tanrı öldü kelimesine..çok ça farklı açıklamaları vardır tanrının bizim anlayısımız la gerçekten ölmedigi ile ilgili .çünkü hıc yazarın kitaplarla anlatamadıgı seyı,adam iki kelimeyle anlatıyor…boyle bir adamın gerçekten tanrı nın öldügüne inanmasi güçtür…tanrı sizi yarat ve siz kötülük yaparak icinizdeki tanrıyı öldürdünüz!

  tanrı ölmüş tür ve ya ölmek üzeredir. vs.vs.. bu iki ayrı düşünceyi tartışmak normal ise eğer sorun yok.

  KOYUNUN BOĞAZINDAKİ BIÇAK ?

  başta bir noktaydık sonra dağıldık
  aynı hamurdandır özümüz
  canlı , cansız herşey birdir
  fakat sonra araya kara çalılar girdi
  yabancılaştık birbirimize
  bunun sırrına erdiğinde zaten yükselirsin
  yoksam putların senide , herşeyide ayrıştırır
  ağaca , kuşa , köpeğe , toprağa , yağmura
  bakınca kendini görebiliyormusun
  o dem kimseye acı yaşatmasın ,
  koyunun boğazındaki bıçak aslında senin boğazında
  arabanla ezdiğin karınca sensin ,
  tepeden bakıp kendi sınıfından takmadığında
  kendi suçunu teşhir edersin , kendine ihanet edensin
  noktadan önce uydurulan hangi efsaneler , kitaplar , peygamberler
  hepsi abartmak , dejenerasyon üstünde saçmalar
  noktadan önceki böyle sıradanlaştırılanlar kime hizmet ettiler
  yada etrafı yalana boğanlar
  kimseler bilemezsede noktadan önceyi
  daha geniş açılardan yorumlamalı ,
  bir kalıba sokmak ihanet etmektir varsa
  daha yaratıcı , felsefik , düşünsel vesaire
  yorumlar edilse daha etkili , erdemli , inandırıcı olmazmı
  yada bu kadar tecrübe önümüzde
  şöyle yukarı en yukarı uzaya çıkıp dünyaya bakınca
  ne kadar basitmişiz diye düşünmek varmı ?
  yoksam farklı nedenlerle yaratılmış dogmalara devammı
  yoksam kızılbaş bektaşiliği anlamakmı
  herşeyin bozularak renk değiştirdiği zamanlarda
  kızılbaş bektaşilik en az sararan olsa
  paslı resimlerde bakınca gözyaşlarımız damlamaz olsa
  herkesin , cemaatın , inançların falan
  biz hakkız , doğruyuz dedikleri bu çağda
  kızılbaş bektaşi cesaretlenle çıkıyor meydana
  suçlu benim diyor , noktadan sonraki bütün kirlenmişliklerin nedeni benim
  bir kelle isterseniz başımı vermeye adayım
  yalnız tarihe not düşün
  kızılbaş bektaşi insansısının asalet nişanı adayıdır
  bilimle , düşünceyi mecz edenlere selam olsun
  aşkolsun evrenimizdeki , farklı evrenlerdeki hakikat adaylarına
  selam ola onları anlayan büyük duygulara , engin gönüllere
  selam olsun özgürlüğü , eşitliği , dostluğu savunanlara
  evrim , mutasyon , dialektikle üste çıkanlar
  ne olur etmeyin , herşeyi kendinize benzetmeyin
  hepimiz sizlerin adamı , yandaşı , aynısı olmak zorunda bırakmayın
  bırak yaşasın fikirler , insan onurunu yüceltmede yarışsınlar
  yoksam zaten herkes ben doğruysa
  bunca cefa , eşitsizlik , cehalet , yoksulluk , sömürü filan nedendi
  yada böyle olacaktı , böyle gelişiyoruz der
  yoksam insan eşrefi mahluk olmazmış vesaire der sofi
  sorgula , araştır kardeşim kendini , herşeyi denetle
  belki böyle azıcık insansı şerefini kotarız der bu deruni !
  sen ne katarsın , dersin fakirin düşüncelerine ?

  20 . 6 . 2013 KIZILBAŞ BEKTAŞİ 16 . 50

  bay filozof yorumlarınız bence tüm arkadaşların tekrar düşünüp öyle konuşmaları için çok doğru bir yorum oldu tebrik ederim bence dewam edin ve arkadaşlar felsefede dini sorgulamak değil filozofların işi filozoflar beyindeki tanrıya bakar gönüldekineyse felsefe haricinde bakın kendi düşüncemi de söylemek istersem eğer dini karıştırırsanız her varlığın canlının bir taptığı tanrısı vardır hiç kimse dinsiz değildir babalar ve oğullardaki nihilist karakter bile kurbağalara tabardı diyebiliriz yani nihilist sadece aklındaki tanrıdan sen warsın der dinsizlik değildir nihilistlik

  Friedrich Nietzsche faşist diyenler saçmalıyor.Adam almanları yerden yere vuruyor alman olmaktan utanıyorum diyor.Böyle birisini nasıl hitlerle eşdeğer tutabilirsiniz.Ben nietzsche yi dini açıdan ele alanları insafsızca eleştiriyorum.Felsefi yönünü seviyorum ve bunu herkese tavsiye ediyorum.

  Sizler bu sitede olduğunuza göre, felsefeyle ilgileniyorsunuz. Peki ya neden felsefeyi sevip ona duvar örüyorsunuz.? Bir filozofun bir veya bir kaç sözünü o kadar didik didik ediyorsunuz ki. Nedeni ya kendini ıspatlama ya da ? Ya dası yok nedeni sadece bu. Kısacası felsefe subjektif subjektif o halde beğendiğinize , beğenmediğinize saygı gösterin..

  Derya bende müslümanım ama sizin bu saçmalamalarınıza ben dahi dayanamıyorum yahu ne insanlarsınız..
  Bırakın Nietzsche okumayı dininizi öğrenin ne demek ya ?
  Müslümanların neden cahil kaldıklarını kendi üzerinde gösteriyorsun resmen 🙂
  İyi ki senin gibi bir müslüman değilim yeri geldiğinde Ateist, Deist filozof da okuyorum, sorguluyorum da. Ot gibi yaşamıyorum. Gerçekten komik görünüyorsun yapma canım..

  Zehra müslümanlar aslında cahil insanlar değil.şu an sana satılan herşey islam dininde zaten vardır. eksik olan ne bılıyor musun? İslamı yeterınce araştırmamamız. nİÇE’ye gelınce niçe hıc bır zaman dine karsı gelmemıstır.dusuncelerınde karsı cıktıgı gıbı gorunsede aslında onun karsı cıktıgı din değil din uzerınden toplumları kolelestıren sıstemlerdır.ayrıca niçe tanrıyı oldurdugunu soyluyor AMA hangi tanrıyı? YARATICI OLAN MI?yoksa tanrı oldugunu ılan eden sıstemımı? kastedıyor.niçeyi anlamak ıcın bence bunlar sorgulanmalı ve bır dıger nokta ne bılıyormusunuz? niçenin dusuncelerı ıle ıslam dınındekı dusunceler bırbırı ıle ortusuyor? İLGİNÇ dimi? araştırın bence…

  2010 yılndan beri süre gelen tüm yorumları okudum.yeni tanıştım ben niceyle,böyle buyurdu zerdüştü okuyorum.Her sayfasını
  tekrar tekrar altını çize çize bir hazine bulmuşçasına okuyorum.Gerçek idraka ulaşabilmek için sepet sepet verilen hazineler,
  çok kıymetli her algısı bence tevhidden başka bişeyde değil aslında varılan ama kesinlikle idrakı açıyor…

  Nietzsche ve felsefeyi bu kadar sığ tartışıyorsunuz bu sahada.. hepinizden utanç duyorum.. tabi.. etik ve metafizik değerlerle boğulmuş olan şu gariban ülkemden çıkan yorumlar ancak bu kadar basit ve komik olur..

  burda zırva atan bayan filozofu hiç sevmedim..Nietzsche ve felsefeyi bu kadar sığ tartışıyorsunuz ki bu sahada.. hepinizden utanç duyorum.. tabi.. etik ve metafizik değerlerle boğulmuş olan şu gariban ülkemden çıkan yorumlar ancak bu kadar basit ve komik olur..

  arkadaşlar felsefe bana göre iki ye ayrılır aslında gerçekte de böyledir.. birinci grup YARATICIya inananlar diğer grup inanmayanlar.. nietzche de biraz farklı geliyor bana.. şöyle; hem YARATICIya inanmıyor hem de bazen inanmış gibi geliyor… ama inanmadığını ateist olduğunu çoğu sözden anlıyoruz. eğer ki müslüman olmanın bilincinde olsaydı insanlığa çok yararı olurdu… ama dinsizliğin içinde kaybolup gitmiştir.. kendi benliğinde kaybolmuştur. bu durum gerçekten çok acı vericidir… hürmetler..

  Nietzsche, Herakloites`ten sonra, son 2000 yilin gelmis gecmis en büyük filozofudur “bana göre”…!!! “Bana göre” kelimelerini özellikle tirnak icine aldim cünkü, hayatta ki her sey görecelidir, yani “bakis acisi” meselesidir…!!! Bugün insanlar arasindaki ve en büyük felsefeler arasindaki catismalarin (anlasmazliklarin) yegane sebebi `bakis acisi farkliligidir` ve insanlarin cogu da ne yazik ki bunu anlayamiyorlar (cesitli sebeplerden dolayi ve bu da baska bir konu). Sorunuz birbirinden ayrilmis eslere, sevgililere vs. “Niye ayrildiniz ?” diye, hemen hemen hic birisi size gercek sebebi (yani anlasmazliklarin bakis acisi farkliligindan kaynaklandigini) söyleyemeyecektir cünkü kendileri de bilmiyorlardir…!!! “Nereye baktiginiz degil, nereden baktiginiz önemli.” anlayisini vurgulayan Nietzsche de, aslinda durumu oldukca iyi izah etmiyo mu ?

  Nietzsche`yi anlayabilmenin kolay olmadigini vurgulamakla birlikte, onu anlayabilmek icin en basta psikoloji biliminden ve diger tüm doga bilimlerinden haberdar olmanin hayati öneme (onu anlayabilmek adina) sahip oldugunu da, burada affiniza siginarak, nacizane bildirmek isterim…!!!

  Capulcu Hasan, rica ederiz ne demek, cok guzel ifade etmissiniz! Nazik uslubunuz icin biz tesekkur ederiz😊!

  Saçma saçma atışmalar :/
  Adam çok iyi yazar , şair.
  Tartışalacak bir şey yok.

  birisi allah merhamet etsin dediğini gördüm ve nietzsche’ yi severmiş kendisi. eminim ki o seni ve sizi sevmezdi ve bunun gereğini toplumdan yani koyun sürüsünden uzaklaşarak onların düşünmeye ve dile getirmeye korktuğu kavramları ve gerçekleri dile getirmeye çalıştı, biraz olsun doğru yönlendirebilmek için. Hiç kimse onun kadar cesur olamaz ne teolojide ne felsefede. Geçende okudum; cennet ve cehennemdeki ceza ve mükafatlar insan nefsine, benliğine hitap ediyor yani orada hurilerin, şarapların ve lezzetli yiyecek ve zevklerin olması garip birşey bu dünyadaki gibi orada da aşağılık varlıklar mı olacağız? Ya da Ömer Hayyam gibi mi yaşayacağız.

  insanların kendi düşüncelerindeki tanrıyı öldürmek istemişti niçe…ama ilginç olan siz bunu anlamamızsınız…

  kafandaki ön yargıyı yok et,mantığı yuwasına oturt her durum ve hadise karşısında onun mahkemesine başvur,hatta tanrıyı bile sorgula eyer bir tanrı varsa,senin gözü kapalı korkundan vaz geçip akıl’a olan saygını takdir edecektir…

  Adını yelaffuz edemediğim için kimselerle paylaşamıyorum. Türkçe telaffuzla bana yardımcı olabilir misiniz?
  Peşin teşekkürlerimle.

  “Çocuklar babalarından çok, çağlarına benzerler”
  Friedrich NİCTZSCHE
  “Babanın gizlediği şey, oğulda açığa çıkar”
  Friedrich NİCTZSCHE
  Bu ikiside NİCTZSCHE ye ait sözler. Çok doğru ve akılcı sözler söylemiş ama bu iki söz birbirleriyle çelişmiyormu sizce.

  Ya bence Nietzsche okumayın çarpılmasınız ama kafanız hoş olur mevlana fuzuli varken bu allahın ateistini niye okuyonuz

  bence nictzsche okumayın çarpılmasınız ama kafanız hoş olur onun yerine mesevi eflatun yada fuzuli okuyun alhaın ataistini niye alahın ataistini okuyonuz

  ‘nietzsche’ adamaın adının anlamını hiç araştırdınız mı, ne anlama geldiğini. çok boyutlu düşünün şöyleki; sürü halinde uçan bir karga sürüsü, aşağıda aynı hizada bir koyun sürüsü,’ sayıları eşit bu arada’ karga sı çsa koyunun kafası pislenir lakin koyun sı çsa kargaya bişey olmaz. ‘yani uçmak bir ayrıcalıktır’, die düşünseydi newton yerçekimini bulabilirmiydi? hayır! nietzsche yi de bu şekilde düşünmek yararımıza olacakdır. bu feylozofların efendisi konumunda ki varlık kendinden sonra ki her insanların kafasına karganın koyuna yaptığını yaparak düşündürmek istemiştir..bu noktada yapmanız gereken tek şey anlamış gibi yapıp, gülümsemek olsun… ‘Allah’a emanet olun’ (görürsem söylerim)

  insanın yarattığı üstün güç ileri zamanlarda insanın elinden kayarak sistemleşir ve kendi kendini yöneten bir dünya ortaya çıkar. imza BEN
  ego insan ruhunun asil bir temelidir
  imza nietzsche
  😛
  f.ck the system

  Allah eğer dünyaya bir sivrisineğin kanadı kadar değer vermiş olsaydı kafirler bir yudum su dahi icemeden hepsi helak olurlardi (hadisi Şerif)

  ben daha önce namaz kılan ve oruc tutan biriydim yapıyordum cünkü korkuyordum sorgulamaktan korkuyordum ama şimdi korkmuyorum cünkü kafamdaki tanrıyı öldürdüm …

  Nitche’nin şahsi hayatını pek bilmem ama genel olarak sıradan(gösterişsiz) ve hedefsiz(olağan) bir hayat sürmeye çalıştığını görebiliyorum. Tabi sapıklıklarıyla söylediklerini mantık bütünlüğü içine alması; nitche felsefesinin hakikat hakkında birçok ize işaret ettse de bunun hayata yansımalarında, örneğin “Üst insan” gibi tanımlamalarla bir takım aşağılıklara kaynak ettiğini de pekala iddia edebiliriz. Dolayısıyla eyleme geçmeyen, insanlık adına çığır açma temeli olmayan bir düşüncenin 100 sene sonra anlaşılsa bile bir takım filtrelerden geçmeden uygulanmaması taraftarıyım.

  Bence Bay Niçe Yunus Emre yi okusaydı, düşünce dünyasında çıkmazlarını daha kolay aşabilirdi.

  ayyy cok guzel bir fikrim var yarin saat 4 te toplasalim oldurelim birbirimizi ?? nasil ama …
  yorum bekliyorum heee

  Ya adam bir yerde çok haklı konuşmuş çok mantıklı sözleri var ama gerçek şu ki bu adam öbür dünyada yanacak adamın hayat felsefi şu büyük balık küçük balığı yer var mı böyle bişi ya kendini beğenmiş kendini hep üstte gören bir insan hayata dair çok gerçek şeyler konusuyor konuşşun uygularız biz insanlık böyle gelmiş geçmiş hepte böyle olacak doğamızda var o yüzden lanetliğiz aslında ama biz Allaha inanan insanlar bu dünyaya geliş amacımız kesinlikle alllahı zikretmek başka bir yaşama amacımız yada isteğimiz olamaz zaten bu insanlık çok pislik çok lanet birşey ben de dahil ki Peygamber efendimiz de onca şey anllattı insanlığa kim hangi birimiz adam akıllı uyguluyor ne filozoflar gelmiş geçmiş kim hangi birinin hayat felsefesiyle yaşıyor. Zaten buda Peygamber efendimiz zamanında yaşamamış ki Allah işini biliyor kimi hangi zamanda yaratacağını.Hani diyelim öbür dünya yok bu adam haklı diyelm ozaman biz inananlarda bişi kaybetmeyiz inanmayanlarda ama ya varsa o zaman yandık işte.

  Arkadaşlar OLay Şundan İbaret . Bazı Sözler Hoşumuza gidiyor ve bize hayatımızda bazı olanaklar sunuyor . Sözü anonim olarka aldığınız ve uygulamaya soktuqunuz zaman görüyorsunuz ki bazı yerlerde başarılı oluyorsunuz . Ancak daha sonra sözü söyleyenle aranızda duygusal , inançsal önyargı biçiminde bir bağlantı oluşturuyorsanız muhtemelen o söze şartlandığınız için gelen bırakma isteği sizi çelişkilere sürekliyor . Ve kendisiyle çelişen bir insan değersizlik duygusu hissetmeye başladıktan sonra , gerekli gereksiz herşeye kaygılanmaya başlar . Bir Süre sonra olağandışı şüphecilikle Başı derde girer .
  Bakın ben Müslümanım . Friedrich Nietzsche sözleri hoşuma gidiyor . Bir yerde müslüman güçlü olmalıdır . O yüzden söz kmden gelirse gelsin iç dünyasını güçlendiriyorsa araç olarak kullanmalıdır . Benimn amacım Nietzsche’i sevmek dğeil amacım sadece sözlerini bir geçici araç olarak amacıma doğru kullanmak . Tamam peygamber efendimizin sözlerini dinleseydik ve kuran’ı okusaydık eminim bunlara hiç ihtiyacımız kalmıcaktı . Ancak şu ahir zamanda dış cepheden dolayı tam olarak bağlanamadığımız İnancımıza güçlü bir şekilde ilerlemek için dünyayla ahenk içinde olup , Dünyadaki fikirler ve görüşleri ( tabi ki inancımıza ters düşmeyen : misalen tanrı ölmüştür gibi sama sapan gelen inancımıza ) alabilirler . Mevzuat bu . Yormayın kafanızı vesselamm …

  Beni anlayacak olanlar henüz doğmayanlardır.Uzun kulaklılara ve ayak takımına duyuracak ağız yok bende….

  “Babanın gizlediği şey, oğulda açığa çıkar.”
  çok bi yorum yapamadım, bi fikri olan var mı?yani babasına çekmiş demek vulan ediz ne diye kız kardeşime sulanıyon utanmaz…gülfer dedi bana ediz sulanmış..!!!

  Dindar olmayan kişiler, ölümü hayatın tabii bir sonucu olarak görmekte ve tüm dikkatlerini bu dünyadaki hayata, dünyevi zevk ve uğraşlara yöneltmektedirler. Böylece, ölüm gerçeği karşısında bir savunma tepkisi ortaya koymaktadırlar.
  Bunun da başlıca iki şekli vardır: Birincisi, “maskeleme” diye isimlendirilebilecek bir davranış biçimidir ki, bu durumda kişi kendisini günlük işlere bütünüyle kaptırmakta ve ölüm hakkında düşünme fırsatı kalmayacak şekilde kendini meşgul etmektedir. İkincisi ise “bastırma” davranışıdır, kişi
  ölüm kavramını şuurdan atarak etkisiz hale getirmeye çalışmaktadır. Genel olarak dindar insanların ölümü şuurlarında
  çok canlı tutma eğilimi içinde oldukları, ölüm gerçeği ile yüz
  yüze gelmekten kaçınmadıkları bir gerçektir. Bununla birlikte
  ölüm ötesine duyulan inanç bir yerde teselli kaynağı olurken,
  aynı zamanda kaygı ve sıkıntı kaynağı da olabilmektedir.

  Bir bireyin gerçek bir yaşam sürmesi hayatı sorgulamasından geçer.Sorgulama yoksa yaşam denen şey sadece varlığını sürdürmektir yaşamak bambaşka bir şeydir.
  ayrıcı Nietzsche Tanrı öldü derken ki ifadesindeki mahiyeti gördüğüm kadarıyla tam anlamıyla anlayan yok .tekrar sağlıklı bi düşünme çerçevesi içine alıp değerlendirmeniz taraftarıyım .ve dönüp şuanki bulunduğumuz zaman dilimindeki akan hayat içinde demek istedikleri açık ve net ortada değil mi ?

  Olum dinciler bi s… gidin lan. Hayatinizda acip bir kitap okumuşlugunuz yok din de din diye ağlayıp durursunuz.. bu dünya müslümanlar yüzünden cehenneme dönüyor. Bunun sorumlusu siz allaha inananlarsiniz. Dünya siz dincilerden nefret ediyor. Bi bok bildiginiz yok. Hepiniz dogmatiksiniz.

  Sözleri güzelmiş dikkatimi bu çekti İnsan, diğer insanlardan hiçbir şey istememeye, onlara hep vermeye alıştığı zaman, elinde olmadan soylu davranır.

  Nietzche “Oku” emrini yerine getiren dahi bir insan.. Normalde bir Müslümanın yapması gereken araştırmayı böyle bir insan yapabiliyor.. İkincisi Nietzche’yi tam tanımıyorsunuz anlamış da değilsiniz adamı ateist, inançlı hatta agnostik bile diyemezsiniz. Çünkü anlatmak istedikleri çok farklı şeyler.. Artı bütün dinlere saygısı vardır derdi din değildir bu konu da da çok dürüst ve çıkarsız bir insandır sadece dini aracı olarak insanlığa kötülük edenlere karşı özellikle bulunduğu zamanda Hristiyanlığa tepkisi çok olmuştur. İslam içinde iyi şeyler söylemiş birisidir.. Üçüncüsü burada Müslümanım diyen insanların saldırmasını anlamak mümkün değil. Çünkü hakiki bir Müslüman asla inançlı inançsız hiç bir insana saldırganlık yapmaz.. Yapanlar dindar değil dincidiri duyma sözlerle dini yaşayan hiç araştırmadan konuşan zavallılar maalesef.. Artı yok cehennemde yanacak yok şöyle olacak falan siz kimsiniz ki Allah’a ortak koşuyorsunuz, kimin haddine Nietzche yanacak demek, şirk koşmak içinizde var anlaşılan.. Allahutaladan başka kimse kimin nereye gideceğini bilemez, kimsenin haddine değil bir anda kendinizi Tanrı mı zannettiniz hemen asıp kesiyorsunuz.. Buna kesin yorum yapanlar yani Allah’a şirk koşanları Allah ıslah eylesin diyorum.. Acizlik ve zayıflığınız dan belli ne kadar Müslüman olduğunuz.. Neyse Nietzcheye de saygı duyuyorum öğrenmek araştırmak Allah’ın emridir biz insan oğullarına.. Bir şey öğrenmekle de kimse dinden çıkmaz.. Tam tersine asıl o zaman Müslüman olmaya başlarsınız.. Öğrenmeye niyetiniz yoksa da girmeyin kardeşim böyle yerlere en azından sıkıntı vermemiş olursunuz.. Kalın sağlıcakla..

  Salamlar butun turklara.
  Ben hepinizin yorumunuzi okudum.
  Benca nietzchenin idiyalarin iyi
  Duşunmamisimiz.

  yorumlara göz attım.niceyi anlayan yok,zaten anlaşılıcak birşey yok, sadece ilginç sözleri var.çoğu kişi zeki görünmek için anlamış gibi yapıyor.anlamak en büyük erdemsizliktir, anladıklarınız anlamak istemediklerinizin lanetlenmesidir.bu da benim sözüm anlamsız yaziyim karizmatik olsun.iyi okumalar.

  bu adam insanın kendisine inanmasını aşılıyor,kendi benliğini yüceltmesini inanmasını aşılıyor.

  Sağlaması islam felsefesiyle yapmamış hiçbir felsefi düşünce son tahlilde eksktir. Nietzsche gibi insanlar allahın verdiği üstün akıl kabiliyetini tıpkı binilen yanlış trende ters yöne koşan adam misali menzili varmaya çalışıyor. Belki de biliyor ateizm yanlış trendir ve onunla asla mutluluğa varamazsın

  Ben bugün denk geldim de okudum yorumları az çok. Ama merak ettiğim, sizler hangi yıllarda bu yorumları yaptınız? Çünkü tarih göremedim. Benim demek istediğim o mustafa arkadaşa şu; sana tanrının varlığını hiç kimse tarafından bildirilmeseydi ve bu dünyada da yalnız olsaydın, sen tanrıyı neye göre bilecektin? Biraz psikoloji mustafa, biraz!

  Nietzscheden bir kitap var böyle buyurdu Zerdüşt adında. buna bakarakki Zerdüşt bir turk şahsiyetıdi, Nietzscheyin türk költürunden etkilenme düşüncesile üzleşmek olar. Nietzschenin türk költürunden aldığı etkılerdan kımse bir şey yaza bilermı burda? yazsanız çok memnun olaram sızden(buna görekı hepiniz türksiz).

  selam. Nietzscheden bir kitap var böyle buyurdu Zerdüşt adında. buna bakarakki Zerdüşt bir turk şahsiyetıdi, Nietzscheyin türk költürunden etkilenme düşüncesile üzleşmek olar. Nietzschenin türk költürunden aldığı etkılerdan kımse bir şey yaza bilermı burda? yazsanız çok memnun olaram sızden(buna görekı hepiniz türksiz).

  Bende sacmalamadan edemeyecegim 🙂 herkezin birseyleri iyi ve dogru bildigini gostermeye calismasi oldukca garip , Su Dünyada hicbirseyin dogrulugundan emin degilim. Göremedigimiz ve duyamadiimiz bir seyin gercek olduguna inanmamiz zor tabiki fakat sevgiyide göremezsiniz ama hissedersiniz Tanrida böyle bisey birakin kim neye inanmak istiyorsa inansin , Sizin dogrulariniz sizin olsun

  Benim kendi fikrime gelince Nietzsche ile iyi bir arkadas olabilirdim. Insanlarin dünya ve hatta gezegen icin büyük tehdit olusturduguna ve en kisa zamanda düsünebilen makinalarin yonetimi ele almasi gerektigini düsünüyorum . Gezegende baska bir tür kalmayacak yoksa kalan türlerde yemeklik olacak sanirim

  yaşıyorum sadece delice şizofrenik dünyada akıllı damgası alamak için sizce bu çokmu zor bir sınav ne dersiniz

  dotum fakirsen ve hala öyleysen ve deniz kenarına gidipde bende bu hayatı yaşamalıyım diye gördüğün manzaraya karşı düşlediysen daha sonra uyanıpta sabah simit alamaya gittiysen sen benim ruh ikizimsin

  Boşa dememişler zenginin malı zühürtün çenesini yorar diye. Kimse kusura bakmasın ama bu adamın ne adamlığı ne inançı beni ilgilendirir çok zengin ve ayrıntısı içinde olan sözleri var yeterki onu bul Bir kez yürünmüş bir yola düşenlerin sayısı çoktur, hedefe ulaşan az .. gibi kendinizi üzmeyin içinden size ait olanları alın sonra kenara çekilin. Bir gün lazım olur ummadığınız bir anda teşekkür edersiniz belkide cünkü bilgi para gibi paylaşmakla bitmez aksine paylaştıkça çoğalır iyi geceler

  Arkadaşlar benim bir ödevim var friedrich nietzsche nin kişiliği hakkında fikirler ve katılıp katılmadığım düşünceleri ni yazmam gerekiyır ama bu filozof hakkında bir bilgiye sahip değilim bana yardımcı olurmusunz

  …ne kadın ne de erkeğin artık zayıflıklarıyla birbirlerine zulmetmeyecekleri günlerin geleceğini umuyorum.” 📖 Nietzsche ( Burda adeta narsistik kisilik bozuklugunu vurguluyor dusunur) 🌎👍🏽 en anlamli buldugum dunyayi degistirebilecek bir soz, farkindalik! ❤️

  İnanç sahibi her insan öldükten sonra doğal olarak, Cennet’ e gitmek ister. Bu isteğin gerçekleşmesi için de ölmek gerekir! Orada kazık vergilerin ve işsizliğin, yokluğun, sözün özü, geçim derdinin olmadığına inanılır… Hurileri ve Nurileri geçiyorum!… Üstelik tüm nimetler beleş ve yaşam sonsuz! Bir şekilde, Cenet’ e kapağı attın mı tamamdır… Gerçekten anlamak istiyorum: Bu insanlar deden ölmek istemez? Arkadaşların bu konuda diyecekleri vardır sanırım. Şimdiden teşekkürler.

  Evet mademki öyle birşey var neden insanlar avrupa vsayre diyer ülkelere kaçmak göç etmek ister neden ? Kafalarına sıkın cennete gitmiyorlar

  Nietzsche insanlara sorgulamayı öğretti. Heleki bunu yaparken kendi dünyasında Tanrı’yı sorguladı. Doğru yada yanlış. Bunu eleştirmek yerine sorgulamada sınır tanımamak gerektiğini anlamak gerek. Ben, Nietzsche‘den hayatı sorgulamayı öğrenirken; onuda sorguladım. Her söylediği doğrumu diye? Bana göre doğrularını aldım her söylediğini değil. Böyle buyurdum ben 🙂

  bence nietzsche her halükarda doğru konuşan bir adam değil. Çünkü toplum değişim içinde ve eskiden söylenen sözler şimdi kabul görmeyebilir. Bence nietzsche nin kendini yenilemesi gerekir.

  mahmud kardeş ne dediğinin farkında mısın nietzsche öleli kaç asır geçmiş yenilen diyosun. Hayırdır ne içtin sen? bize de ver. Eyvallah.

  Sevgili Filozofiye’ye ;

  Hahahaa ilahi Filozofiye hanım güldürdün :)) Baştan sona bütün yorumlarını okumuş bulundum ki iyiki de bulunmuşum sen ne güzel bir insansın ya yüreğin düşüncelerine ayna tutmuş galiba her fikirden insana barış ve sevgiyle yaklaşmışsın bir tek kötü kelime kullanmamışsın aksine çok tatlı çok eğlenceli bir dille konuşmuşsun şahsen ben hem güldüm hem yeni bilgiler edindim sayende. İşte senin gibi yüreğinde hala sevgiyi yaşatan insanlarla toplanıp bir araya gelebilirsek hep birlikte kenetlenip tek vücut olabilirsek ancak kurtarabiliriz dünyamızı o narşist-faşist-kapitalist tanrıların elinden… Işık ve huzurun o iyiliklerle dolu yüreğini sonsuza kadar kuşatması dileğiyle…

  inançları olan birisiyken annemin acıları için hiçbir şekilde yardım alamadığım tanrının öldüğünü nihayet anladım. acılar ise hala devam ediyor…

  Asıl nietzsche etkileyen kişi hatta o dönemin felsefesine damgasını vuran kişi Max stirner dır nietzsche onu okuyunca beyninde vurulmuştur felsefik bun alımlara girmiştir aynı şekilde marks da ve o dönemin yazarların çoğu Max stirnerda eserlerinde hiç bahsetmezleer ama hepsi gizliden gizliye o adama hayranlar en temel eseri Biricik ve mülkiyet eseridir

  Nietzche bence çok sağlam bir düşünür. Allah inancı herkese dayatılacak bir şey değil. İnanmayanları yargılamak bize düşmez. Kuranı kafasına göre yorumlamak da kimseye düşmez. Ben müslümanım elhamdülillah ve inançsız ya da gayrimüslimlerle dinimin koyduğu sınırlara dikkat ederek komşuluğuma, vatandaslığıma, akrabalığıma devam ediyorum. Kuran ayetlerini kafanıza göre yorumlayamazsınız. Peygamberimizin silsile yoluyla bize gelen tarikat büyüklerine intisab edip, herkesin hemfikir olduğu hükümleri yerine getirip, Allah’a teslim olursunuz. Tüm bunlar bir yana Nietzche bence felsefe ilmine çok katkıda bulunmuş bir düşünür. Tanrı öldü demekle Allah’ın rahmetsizliğine vurgu yaptığını hiç düşünmedim. Aksine şirk koştuğumuz tanrıları öldürmemiz gerektiğini ve tevhide ulaşmamız gerektiğini vurgulamış olabilir. Bence çok sağlam bir zihin yapısı var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir