Digital Age Şubat 2015 Sayısı – SEO Söyleyişi

Digital Age Şubat ayı sayısında, SEO’ya ayrılan bölüm için ufak bir soru cevap gerçekleştirdim. Bununla ilgili söyleyişimiz şu şekilde:

1. Markalar neden SEO’yu seçmeli?

Marka, ister e-ticaret yapsın ister yapmasın, online görünürlük marka bilinirliliği açısında muazzam derecede önemli. Bunu gerçekleştirebilmenizin en efektif yolu ise arama motoru optimizasyonudur. Trafik kanallarını incelediğimizde online satış kanallarından organik trafiğin (arama motorlarından yönlendirilen) verimliliğini sanıyorum ki tartışmaya çok da gerek yok. Konuyu yapılan yatırım ve elde edilen gelir nezdinde ele aldığımızda ise yine organik trafiğin ROI’sinin çok daha yüksek olduğunu gözlemliyoruz.

Yine marka tarafından bakacak olursak SEO çalışmaları, özellikle doğru metodoloji & strateji eşliğinde yapıldığında kalıcı geri dönüşler sağlamakta; diğer kanallara nazaran çok daha düşük bütçelerle yapılabilmektedir. Her sektör için rekabetin arttığı bu dünyada, rakibinizin arama motorları üzerindeki sıralamada bir adım önüne geçmeniz bile ciddi bir satış potansiyeli doğuruyor. BTK 2015 yılı üçüncü çeyrek raporuna göre Türkiye’deki toplam internet abone sayısı 46.7 milyon seviyesinde ve bunun 37.5 milyonu mobil kullanıcı. Toplam internet abone sayısının yıllık artış oranı ise %17.4 olarak gerçekleşmiş. Bu da bizlere pazar hakkında fikir verirken; aynı zamanda rekabetin yükseldiği noktalarda rakiplerden sıyrılmak için akıllı olmak, bunun için de doğru yatırımlar yapmak gerektiğini gösteriyor. Online sektörde yer alan her marka kesinlikle trafik kanallarının analizini iyi yapmalı ve özellikle çok hızlı büyüyen internet pazarında geri kalmama adına gereken noktaları hızlı aksiyonlarla optimize etme yoluna yönelmelidir.

Bir start-up olarak sektöre giren ancak bugün Türkiye’nin en büyük bilişim teknoloji şirketlerinden biri haline gelen n11.com’un başarısı, pazarlamanın her kanalını kullanmamıza bağlı. SEO kanalında elde edilen başarılar, trafik artışının yanı sıra marka bilinirliğinin de en üst seviyelere taşınmasını sağladı. n11.com’un bugün ulaştığı marka değeri ve rakamsal hedeflerinde, SEO’nun etkisi yadsınamaz.

2. 2016’da SEO ve markalaşma anlamında ne gibi değişiklikler meydana geleceğini öngörüyorsunuz?

Her geçen sürede olduğu gibi, tabii ki 2016 yılı içerisinde de rekabetin yükseleceğini tahmin etmek zor değil. Bugün bir cıvatayı bile internet üzerinden satın alabiliyorken, rekabetten dolayı bir çok markayı zorlu bi yol bekliyor. Özellikle pazara yeni dahil olan oyuncular ve gelişen yeni teknoloji ile adaptasyon süreci, sürdürülebilir büyüme için pazarın zorlu hale gelmesine neden olabilir.

Günümüzde sanıyorum SEO terimine aşina olmayan pek yoktur. Özellikle online tarafta yer alan markaların, SEO konusunda daha bilinçli hale geldiği dünyada markalaşma da eskisi kadar kolay olmayacaktır. 2016’da e-ticaret tarafında ufak taşlar sürekli yer değiştirmeye devam ederken, büyük taşlarda da hareket olması oldukça olası. SEO bilincinin doğru bir şekilde artması bu bağlamda ayakta kimin kalacağını belirleyen unsurlardan birisi olacak.

3. 2016’ya giriş yaptığımız bu günlerde, geriye dönüp baktığımız zaman yeni teknolojilere SEO’yu dahil edip yaratıcı fikirler geliştirilebilir mi?

Elbette. Özellikle sitenin teknik yeterliliği & kapasitesi konusundaki iyileştirmelere ek olarak içeriği nasıl ve nerede konumlandırdığınız oldukça önemli. Bu bağlamda fütüristik olunabilecek bir takım alanlar mevcut.

4. Türkiye’de markaları ve çalışanları bilinçlendirmek anlamında SEO ile ilgili neler yapılması gerekmektedir?

Test, bol bol test. Bir de analiz & ölçümleme. 🙂 Her hastalığın ilacı farklıdır. Her sitenin sektörüne bağlı olarak ihtiyaçları da farklı olacaktır. Değişime açık olun. Bu yüzden “Kullanıcı gibi düşün” cümlesini motto olarak kabul edip, yapılacak tüm çalışmalarda orijininize kullanıcıyı koymanız ve hedeflerinizi sürekli güncel tutmanız gerekli. Marka ve çalışanlara yönelik piyasada bir takım SEO eğitimleri var, bunlara katılmaları farkındalık kazanmaları konusunda etkili olabilir.

5. Dijital pazarlama alanında kendini geliştirmek isteyen ve bu alanı merak eden kitle için SEO’nun önemi sizce nedir?

İlk soruda yanıtladığım gibi SEO’nun önemi, verimliliğinde yatıyor. SEO uzun metrajlı bir yatırımdır. Yol haritanızı buna göre çizmeniz gerekli. Yüksek ROI ve verimli bir trafik kanalı sanırım her dijital pazarlamacının seveceği bir şeydir. 🙂

2021 Dijital Pazarlama Trendleri ve İç Görülerim

2020 sanıyorum kimsenin öngöremediği bir pandemi kasırgası ile sonlanmak üzereyken, globalde yaşanan bu durum birçok şirketin çalışma şeklini de etkiledi. Aşının bulunma haberi, panik havasını ve ekonomide yaşanan stresleri gevşetirken insanlar üzerindeki korkunun hemen geçmesi…

COVID-19 Hakkında Platin Dergisi ile Yaptığım Söyleyişi

1-Korona sonrası dönemde hedef kitle, gönüllü karantina döneminde. Çoğu kişi artık sokağa çıkmaktansa her alışverişini online yapmayı tercih ediyor. Sizce bundan sonraki süreçte, markalar hedef kitleye ulaşabilmek ve satın alma süreçlerine hız kazandırabilmek adına ne…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir