WordPress + NGINX Güvenliği

Uzun zamandır blog siteme birşeyler karalamıyordum. Bugün ise birkaç haftadır uğraştığım bir konuyu kaleme almak istedim. Öncelikle belirtmek isterim ki ben güvenlik uzmanı değilim; sadece sunucu yönetimini öğrenmek için fiziksel bir sunucu alıp, tüm sitelerimi bu sunucuya taşıyıp & çalıştırıp, bir noktada sunucu yönetimini tek başına öğrenmeye çalışan bir SEO’cuyum 🙂 Dolayısıyla sürçü lisan edersem affola. Hatta şuralara da bi bak Uğur diyebileceğiniz yorumlarınız olursa da muhakkak bekliyorum.

Efendim bundan yaklaşık 1 ay önce sunucuya ciddi saldırılar almaya başladım. Aslında sürekli saldırı alıyorum (4, 5 yıldır) ama bu seferki arkadaş kafaya fena takmışa benziyor ki, sürekli her gün yoklamaktan geri kalmıyor. Sunucuda çalışan sitelerin %95’i wordpress olduğu için muhtemelen kurulu eklentilerin birisinde mevcut bir açıktan faydalanarak kendisine bir backdoor yaratmış olsa gerek. Sunucuda tanımadığım onlarca php dosyaları + wordpress’in çekirdek dosyalarını da değiştirdiğini gözlemledim.

Yazım genel olarak nginx konfigürasyonu ve wordpress güvenliği ile ilgili. Bu süreçte neler yaptım, hergün kapımı çalan bu arkadaşı nasıl durdurdum; biraz bundan bahsetmek istiyorum. Ama öncesinde uğraştığım şeyden bahsedeyim. Sunucuma yerleştirdiği shell, b374k-shell yani http üzerinden file manager, komut ve scriptleri çalıştırma ve hatta SQL sunucusuna kadar erişip, DB’lerinizle misket gibi oynamasını sağlayan bir backdoor yazılımı. Zaten dosya yönetimini yapmaya başladığı an, sunucunuza örümcek ağı gibi çöküp temizlemesi de bir hayli zor olan bir süreçle yüzyüze bırakabiliyor sizi. Eğer sizin de başına geldiyse, bu illetten nasıl kurtuldum, anlatmaya başlıyorum. Sunucum Centos, anlatımım buna göredir.

Devam et “WordPress + NGINX Güvenliği”

Google Tavsiyeleri – Ne Bilmeye İhtiyacınız Var

Geçende Matt Cutts‘ın blog sitesinde rutin gezintilerimden birisini yaparken, blog yazarları için bir kaç ipucu veren bir slaytına denk geldim. Hemen büyük bir heyecanla okumaya başladım. Gerçi içerik olarak beni şaşırtan ya da “hmm bak…