Canonical Link Elemanı

Yinelenen içerik; genellikle site içi alanlarda bulunan ve başka bir içerikle tamamıyla eşleşen ya da çok benzer olan bağımsız içerik blokları anlamına gelir. Bu çoğu zaman kökeni itibariyle aldatıcı değildir. Kötü amaçlı olmayan yinelenen içeriğe örnek olarak şunlar verilebilir:

 • Mobil cihazlarda hedeflenen ve hem normal hem de sınırlandırılmış sayfalar oluşturabilen tartışma forumları
 • Birbirinden farklı, birden çok URL ile gösterilen veya bağlanılan öğeleri saklama
 • Web sayfalarının yalnızca yazıcı sürümleri
 • Yazılımsal, analiz veya istatistik gibi işlemler için parametre kullanımı

Canonical link elemanı ile içerik olarak birbirinin aynısı ya da çok benzer olan sayfaların birden fazla kez indekslenmesini önleyebilirsiniz. Daha doğrusu bu sayfalardan indekslenmesini istediğiniz bir versiyonu seçmeniz ve kalanlarının indekslenmemesi konusunda arama motorlarına güçlü olarak verdiğiniz bir bildirim aracıdır canonical. Standart sayfa yani seçtiğiniz versiyon, son derece benzer içeriğe sahip bir sayfa grubunun tercih edilen sürümüdür. Örnek vermek gerekirse şu adresler aynı anasayfa olmasına rağmen, URL ve -veya- protokol ve prefixleri farklı olduğu için birbirinden tamamıyla farklıdır:

 • https://www.ugureskici.com
 • http://ugureskici.com
 • http://ugureskici.com/index.htm
 • https://www.ugureskici.com/index.htm
 • http://ugureskici.com/default.aspx

Arama motorları, sayfaların farklı versiyonlarına ait bağlantıları bulduklarında bunları indeksler ve her birini farklı bir sayfa olarak ele alır. Peki içerik olarak aynı fakat URL’den oluşan varyant sayfaların indekslenmesinin sakıncası nedir? Google’ın web algoritması kopya içerikleri – veya sayfa da diyebiliriz- kontrol edemez. Daha doğrusu bir arama motoru yapılan sorgulama için indekslenen onlarca sayfadan hangisinin asıl yanıtı taşıdığını tespit edemeyebilir. Birden fazla sayfanız asıl yanıtı veya olası yanıtları taşıyabilir.. Bu durum, arama motorunun göstereceği arama sonucu sıralamasının kalitesini doğrudan etkileyebileceği gibi, daha iyi kullanıcı deneyimi sunma adına bu gibi sorunları algoritmik metodlarla başa çıkmaya çalışır. Eğer siz içeriklerinizi guruplar ve benzer içerikleriniz için tek bir versiyonunu seçerseniz, bu noktada arama moturunun işini kolaylaştırırsınız. Ayrıca seçtiğiniz standart sayfa, diğer sayfalardan daha fazla değere sahip olma potansiyeli nedeniyle, diğer sürümlere nazaran arama sorgularında daha üst sırada çıkma olasılığını artırmış olur. Bunun sebebi içeriğin kalitesi ve sayfanın kazanacağı backlink profili olması olasıdır.. Bir site sahibi aynı içeriğe sahip birden çok sayfanın farklı adresler ile indekslendiğini tespit edebilir. Bunu Google üzerinden bir takım aramalar yaparak bulabileceği gibi, Google webmasters tools, SEO araçları ve yazılım tarafında metatagların hangi sayfalar ve durumlarda aynı çıktıyı verdiğini kontrol ederek keşfedebilir. Session, track vb. kalıntılar yine benzer şekilde istem dışı kopya içerik oluşumuna neden olur. Örneğin:

 • https://www.ugureskici.com/notlarim-makalelerim/canonical-link-elemani?sid=asdf314159265
 • https://www.ugureskici.com/notlarim-makalelerim/canonical-link-elemani?tracker_id=15926516654
 • https://www.ugureskici.com/notlarim-makalelerim/canonical-link-elemani?sessionid=fasd15agas2656

Görüldüğü üzere bu 3 farklı adres aslında aynı sayfadır (canonical-link-elemani) fakat arama motorları bu 3 URL’yi farklı adresler olarak ele alır.

Devam et “Canonical Link Elemanı”