Friedrich Nietzsche – Ve Sözleri
138 yorum yapıldı 15373 defa okundu

Friedrich Nietzsche – Ve Sözleri

Nietzsche’nin felsefe öğretisi, kendi çağına tümden bir karşı çıkış olarak görülmektedir. Kendisinin bütün derdi, insanı akılcılığın kıskacından kurtarıp kendisi üzerinden düşünmesini sağlamaktır. Ona göre Tanrı ölmüştür ve insanlar Dünya’da yapayalnız kalmışlardır. Bu yüzden insanlar Tanrı’dan bekledikleri umut ve istekleri bir kenara bırakıp kendilerini Dünya’ya adamalılar. Böylelikle düşünce ile yaşam arasında bağ kurulması daha kolay olur.

Friedrich Nietzsche

Friedrich Nietzsche

Nietzsche, insanlara yeni değerler getirmeye çalışarak güçlü insanların egemenliğinde, çoğunluktan ibaret olan ve sürü olarak nitelendirdiği insanlıkta ilerlemenin mümkün olduğunu ileri sürmüştür. Sürü kendini feda ederek üst insanı belirleyecektir. Üst insan benim diyebilen, kendi gözleriyle gördüğü gerçekliği belirleyen insan olarak görülmektedir. Bütün varlığın temelinde daha güçlü olmaya yönelik irade vardır. Nietzsche’ye göre, insanoğlu sadece kendini korumak ve yaşamak istemez aksine asıl isteği daha da güçlü olmaktır.

Friedrich Nietzsche’ye ait bazı sözler :

 1. İnsan ağaca benzer.ne kadar yükseğe ve aydınlığa çıkmak isterse,o kadar kök salar yere, aşağılara,karanlığa, derinlere kötülüğe.
 2. Gerçekten kül olmadan kendinizi nasıl yenileyebilirsiniz
 3. İnançlar hakikat düşmanları olarak, yalanlardan daha tehlikelidir.
 4. Hoşlanmadığımız bir düşünceyi öne sürdüğü zaman bir düşünürü daha sert eleştiririz. Oysa, bizi pohpohladığında onu daha sert eleştirmek uygun olacaktır.
 5. Sahip olunması zorunlu tek şey var: Ya yaradılıştan ince bir ruhtur bu, ya da bilim ve sanatlar tarafından inceltilmiş bir ruh…
 6. Tüm idealistler, hizmet ettikleri davaların her şeyden önce dünyanın tüm öteki davalarından üstün olduğunu düşünürler. Kendi davalarının biraz olsun başarılı olması için, bu davanın tüm öteki insan girişimlerine gerekli olan aynı pis kokulu gübreye açıkca ihtiyacı olduğuna inanmak da istemezler.
 7. Bir kez yürünmüş bir yola düşenlerin sayısı çoktur, hedefe ulaşan az ..
 8. Küçücük bağışlarla büyük mutluluklar kazanmak büyüklüğün bir ayrıcalığıdır.
 9. İnsan, diğer insanlardan hiçbir şey istememeye, onlara hep vermeye alıştığı zaman, elinde olmadan soylu davranır.
 10. Acıların bölüşülmesi değil, sevinçlerin bölüşülmesidir dostluğu yaratan …
 11. Bir şeyden hoşlanmaktan söz edilir, aslında doğrusu, bu şey aracılığıyla kendinden hoşlanmaktır.
 12. Kendinden hiç söz etmemek çok soylu bir ikiyüzlülüktür.
 13. Hakikatin temsilcisinin en az olduğu zaman, onu dile getirmenin tehlikeli olduğu zaman değil, can sıkıcı olduğu zamandır.
 14. Doğa bize aldırmadığından, doğanın ortasında kendimizi öyle rahat hissederiz ki …
 15. Uygarlaşmış dünya ilişkilerinde herkes, hiç değilse bir konuda kendini başkalarından üstün hisseder. Genel iyiyüreklilik buna dayanır. Çünkü, durum elverirse herkes yardım edebilir, o halde bir utanç duymaksızın bir yardımı da kabul edebilir.
 16. Yapacak çok şeyi olan insan inançlarını ve genel düşüncelerini hemen hemen hiç değiştirmeksizin korur.
 17. İnsan dilediği kadar bilgisiyle şişinip dursun, dilediği kadar nesnel görünsün, boşuna ! Sonunda her zaman ancak kendi yaşam öyküsünü elde edecektir.
 18. İnsanların tarih boyunca farkına vardıkları aşılmaz zorunluluk, bu zorunluluğun ne aşılmaz ne de zorunlu olduğudur.
 19. Bugün artık kimse ölümcül hakikatlerden ölmüyor; çok fazla panzehir var.
 20. Uygarlık tarafından yokedilme tehlikesiyle karşı karşıya olan bir uygarlık çağını yaşıyoruz.
 21. Sevilmiş olma isteği kendini beğenmişliklerin en büyüğüdür.
 22. İnsanları şiddetle kendi üzerine çeken, bir oyunu her zaman kendi lehine çevirmiştir.
 23. Çok düşünen ve uygulamalı düşünen, kendi maceralarını kolayca unutur, ama başından geçenlerin çağrıştırdığı düşünceleri hiç unutmaz.
 24. Biri kendi düşüncesine bağlı kalır; çünkü ona kendi kendine ulaşmış olduğunu sanır. Öteki ise, onu zahmetle öğrendiği ve onu anlamış olmakla övündüğü için bağlıdır düşüncesine. Sonuç olarak, her ikisi de kendini beğenmişlik …
 25. İçine doldurulacak çok şey olduğu zaman, günün yüzlerce cebi vardır.
 26. Bir düşmanla savaşarak yaşayan kişinin, düşmanını hayatta bırakmakta yararı vardır.
 27. Açıklanmamış karanlık bir konu apaçık bir konudan daha önemli sanılır.
 28. Sadece karşıtları cansıkıcı olmayı sürdürdükleri için, arada bir, bir davaya bağlı kalırız.
 29. Bir insan kendini hep çok büyük işlere adadığında, onun başka bir yeteneğinin olmadığı pek görülmez.
 30. Açıkça büyük amaçlar tasarlayan ve daha sonra bu amaçlar için oldukça yetersiz olduğunu gizlice kavrayıveren kimse, çoğu zaman bu amaçlardan vazgeçecek kadar da güçlü de değildir. İşte o zaman ikiyüzlülük kaçınılmazdır.
 31. Gür ırmaklar kendileriyle birlikte bir çok çakıl ve çalı çırpıyı da sürükler; güçlü ruhlar da bir çok aptal ve mankafayı.
 32. Bir insanın gerçekten ele almış olduğu düşünce özgürlüğü ile, onun tutkuları ve hatta arzuları da gizli gizli kendi üstünlüklerini göstereceklerini sanırlar.
 33. Bir insan yoğun ve kılı kırk yararak düşündüğü zaman, sadece yüzü değil gövdesi de çekinceli bir havaya bürünür.
 34. Ruh arayanda, hiç ruh yoktur.
 35. İnsan yığınlarının davranış biçimlerini önceden kestirmek için, onların güç bir durumdan kendilerini kurtarmak için hiçbir zaman çok önemli bir çaba göstermediklerini kabul etmek gerekir.
 36. İnsan kahkahalarla güldüğü zaman, kabalığı ile tüm hayvanları geride bırakır.
 37. Eylem ve vicdan genellikle uyuşmazlar. Eylem, ağaçtan ham meyveleri toplamak isterken, vicdan onları gereğinden çok olgunlaşmaya bırakır, ta ki yere dökülüp ezilinceye kadar.
 38. Aşk ve nefret kör değillerdir; ama kendileriyle birlikte taşıdıkları ateş yüzünden kör olmuşlardır.
 39. İnsan hatasını bir başkasına itiraf ettiğinde unutur onu; ama çoğu kez öteki kişi bunu unutmaz.
 40. Alev, başka şeyleri aydınlattığı kadar aydınlatmaz kendini. Bilge de böyledir.
 41. Bir konu hakkında hazırlıksız sorguya çekildiğimizde, aklımıza gelen ilk düşünce çoğu zaman bizim kendi düşüncemiz değildir; ama bizim sınıfımıza, konumumuza ve soyumuza ait olan sıradan bir düşüncedir sadece. Öz düşünceler pek ender olarak su yüzüne çıkarlar.
 42. Bizzat kendimizde olan bir değeri övdüğü, okşadığı zaman mucizeyi de, usdışını da kabul ederiz.
 43. Yarı-bilim tam bilimden daha üstündür. O, sorunları olduklarından daha kolay görür ve bununla görüşünü daha anlaşılır, daha inandırıcı kılar.
 44. Çok düşünen partici olmaya uygun değildir; o, parti arasında düşüncesini çok çabuk sızdırır.
 45. Kötü belleğin iyi tarafı, aynı şeylerden bir çok kez, ilk kez gibi yararlanmaktır.
 46. Bir kurbanın yoldaşı o kurbandan daha çok acı çeker.
Previous Nasıl Becerdiysem
Next 25inci Portun Kapatılmasıyla İlgili Duyuru

Ayrıca Bunları Da Okuyabilirsin

Notlarım & Makalelerim3 Yorum

2014’te SEO’nun Geleceği

seozeo.com.tr ile “2014’te SEO’nun Geleceği” üzerine yaptığım röportajdır: —- I. 2014 yılında olası algoritma değişimlerinin SEO’ya nasıl bir etki sağlayacağına inanıyorsunuz? Sizce bu değişimler Penguen serilerindeki gibi site-dışı SEO’yu mu

Notlarım & Makalelerim7 Yorum

Hashtag’in SEO’ya Etkisi ve Facebook Hashtag’lerinin Geleceği

sosyalmedya.co ile “Hashtag’in SEO’ya Etkisi ve Facebook Hashtag’lerinin Geleceği” üzerine yaptığım röportajdır: ——- Bence hashtag’lerden ziyade sadece kullanıcı ile etkileşime geçebilen hashtag’lerin SEO’ya etkisi var. Microbloglar, metadata üretimi konusunda internet

Notlarım & Makalelerim1 Yorum

Google Nasıl İndexler?

Googleın 3 botu vardır. Adsense,fresh ve deepcrawl bot. Adsense botu, google adsense programına katılan sitelerin içeriğini tespi etmekte kullanılan bir bottur. Indeksleme/tarama ile ilgili bizi fresh ve deepcrawl botlar ilgilendiriyor.

138 Yorum

 1. gnowee
  gnowee
  Mayıs 22, 01:02
  gelmiş geçmiş en anlamlı düşünürlerdendendir Nietzsche.klavuz resmen..keşke herkes onun fikirlerini özümseyebilme cesaretine sahip olsa.işte hayat,ölçün,biçin,yüzleşin..
 2. prensespenguen
  prensespenguen
  Ağustos 12, 22:41
  "Babanın gizlediği şey, oğulda açığa çıkar." çok bi yorum yapamadım, bi fikri olan var mı?
 3. BURCU
  BURCU
  Ekim 11, 18:33
  İki sey sever gercek erkek,tehlike ve oyun.bu yüzden kadını en tehlikeli oyuncak olarak görür...NİETCZSHE'nin en sevdiğim sözlerinden biridir...
 4. yasak hardy
  yasak hardy
  Nisan 16, 20:02
  Tanrı yı öldürebilecek kadar benimsediklerine bağlı ve benimsediklerini kayıtsızca sirayet ettirebilecek kadar iradeli biri ...
 5. mehmet
  mehmet
  Temmuz 03, 13:50
  İnsanları sevdiğinizi söylüyorsunuz. Ama daha derine indiğinizde sevdiğinizin onlar olmadığını gör...eceksiniz. Siz bu sevginin içinizde yarattığı duyguları seviyorsunuz... (en sevdiğim çok doğru)
 6. murat
  murat
  Eylül 17, 14:21
  1000 yıl önce dünyaya gelseydi peygamberliği garantilemişti ve öğretisini tanrısız bir din olarak yaymaya başlamıştı bile. çoğu inançlı insandan daha ahlaklı ve çıkarsız bir felsefedir nietzche'nin düşünceleri!onun için cennet yoktur sonsuz hayat yoktur sadece burası vardır ve insanların kendi kendilerine beyinlerinde yarattığı tanrı ölmüştür!.. aslında hiç var olmamıştır. sonsuz yaratıcı figürü insanlığın ölümle yüzleşememe korkusunun yarattığı bir kurtarma halatıdır.
 7. mustafa
  mustafa
  Kasım 14, 18:14
  murat sen dinden mi çıktın aklın yerindemi kardeş öyle sözleri hiççi söyler 1000 yıl önce dünyaya gelseymiş peygamber olurmuş kendi ağzınla söylüyorsun peygamber olurmuş demek, öyle biri peygamber olamaz zaten, neden çünkü adam tanrı öldü diyor. öyle diyen biri çok acı çekmiş demektir ki bu yakındaki insanların acı çekmelerini kıyıda köşede oturanları görmüş demek'tir. Yani Allahu Teala sözde insanlara acı çekmesini istiyomuş gibi davranıyo zannediyor. Halbuki Allahu Teala sevdiği insanın acı çekmesini ister bakalım bana karşı geliyomu diyeben stefan hopking in bile Allah a şirk koşmasından Allah a eğer kara delik ve uzay ilgili problemleri çözebilirsek tanrı nın aklını okuyabiliriz demiş böyle dersen çarpılırsın adam 1960 ta hastalık ''hastalıkta Allah ındır'' kapmış anofilamik gibi bir hastalık tedavisi yok sonra 1985 te sesini yitirmiş adam, şimdiki tipini bir görün görmüşsünüzdür de çarpılmış gibi duruyo. çarpıldı zaten benim görüşümle annem ne derdi bana eğer anneye vurursan çarpılırsın derdi cennet annenin ayaklarının altındadır der Kur-an'da. eğer bağırdıysanız bile küfür ettiyseniz bugün deil başka gün öyle bir cezalandırılırsınızki buna gazab derler ilerde görün görün ilerde ne olduğunuzu benim tikim var 10 yıldır gitmiyo üzerimde. Allah sevdiğini zor duruma düşürür benim öyle bildiğiniz gibi bir tikim yok her çeşit var biri bittimi başka bir tane çıkardı bu yüzden okul okuyamadım hep dalga geçerlerdi bir şey diledim hiçbirşey hissetmiyorum okuldayken çok zor herkez gülerdi ama şimdi kimse gülemiyo saklıyorum çünkü ben herkesin arasında dersin ortasında bağırırdım bü yüzden ingilizce öğretmenim döverdi o zamanlar 6 yıl ilaç kullandım zayıflığımda gitti bırakıcam dedim kilo alıyorum diye bıraktım içmiyorum daha tikimide kontrol edebiliyorum küçük tikleri değil ama el kol gibi fazlada değil ilaçlar sayesinde bazıları doğuştan sakat engelli doğar bu Allahu Teala nın lütfu dur. İnkar etmiycekse inkar ederse herşeyi kaybeder nietzche cehennemin en kötüsüne girecek gibime geliyor böyle konuştuğu için ateşe atılıp üzerine kapı kapatılan cehhennem vardır en korkunçlarından biri dibinde hiç bişey olmayan düştükçe düşücek sınırı olmayan kül olana kadar aşağı gidicek bunlardan birine girebilir. ne de olsa hiççi nihilist biri zaten cennet göremez yinede Allah bilir korktuysanız günah işlemeyin ya da bence ibadet edemiyosanızda müslümanlıktan çıkmayın çünkü 7. kat müslümanların dır. Günaha göre cehennemde yanıcak temizlenince cennete girebilecek...... Çok konuştum ya böyle Allahu Teala ya kötü sözler söyleyince sinir olup tutamıyorum biraz ciddi düşünüp konuşun o adam çok güzel anlamlı sözler söylesede birşey söylesin beş para etmezz o kadar!.. sözleri hoşuma gitti anlamlı ama tanrı öldü yazısını görünce sinir oldum daha ruh lar alemine gitmeden cehenneme atmışlardır diye geliyo aklıma böyle yazarlar olucaksa hiç olmasın daha iyi insanların içini köreltiyolar zihne başka düşünceler sokuyolar yazar oldukları için bazıları inanıyo böyle olunca dünya kötü hale gelip çirkin olunca afetler oluyo dünyanın küresel ısınması dünyadaki insanların kötülüğü yüzünden dünya bıkıyor resmen doğayı mikail kontrol eder Allah ın izniyle bence mikail a.s insanları sevdikleri için insanları böyle görmesi üzüyodur onu diye düşünüyorum o seviyor siz daha kötü oluyosunuz onun hüznü bence Allahu Teala dan geliyor ve Allahu Teala kızıyor emrediyor Mikail a.s' ma oda dengeyi bozuyor bence hadi by.
 8. serpil
  serpil
  Kasım 23, 00:25
  mustafa gerçekten sağlık durumunun için üzüldüm ama sadece söylediklerinin arasında gerçekten çok tutarsız ve saçma şeyler var bunu söylemeden geçemicem,stephan hawking ile ilgili söylediğin şey kadar saçma birşey olamaz,o zaman dünya üzerinde ateist olan kaç milyon insan var,tanrı ile dalga geçen,ortak koşan,hatta küfür bile eden bu onların kendi günahı ya da sevabı neden peki hala bu insanlar gayet sağlıklı,bir kişiye olan bir şeyi genele vuramazsın yani bu yorumunu gerçek bir eğiitim almamana veriyorum başka sebebi olamaz heralde,biraz okuyup araştır,ufkunu genişlet bence:))Sen allaha insana özgü olan duygular yüklemişin kızmak,intikam almak gibi bunların çok üstündedir yaratan
 9. sinan
  sinan
  Aralık 12, 21:11
  serpil bak isde sen burda buyuk bir yalıslık yapıyorsun bir çogunuzda yapmıssınız hiç bir ataist tanrı yoktur diyemez tanrı kelimesini kullanamaz ve ona hakare kufur yada benzeri birşeklde hitap da edemez anlıcanız olmayan bir şeye karsı ne diyebilirki ? bu yuzden inanan insanlara da bir şley dememesi lazım dinden çıkarmaya çalisir ama bunlarin hepsi bir oyun sizde oyuncak uyanın uykunuzdan be
 10. cihan
  cihan
  Aralık 14, 12:47
  ahahaha mustafa yaa müthişsin... yürü bee mustafaaaa...uleen ne işin var nietzsche'le HARUN YAHYA OKU :))
 11. Uğur Eskici
  Uğur Eskici
  Aralık 14, 12:55
  Yorumları dikkatlice okuyorum ama ben Friedrich Nietzsche'yi dini açıdan ele alıp değerlendirmedim hiçbir zaman. Düşünceleri ve aforizmaları gerçekten çok özgün ve insanın bakış açısını değiştiren şeyler. Bilimsel deneylerde önyargılar kapı girişindeki askıya asılır ve çıplak bir zihinle yapılarak değerlendirilir. Benim fikrimde ise Friedrich Nietzsche, dini olguları yoksayarak değerlendirmeler yapmıştır. Herkezin düşüncesi kendisinedir fakat lütfen yorumlarınızda karşınızdaki insanın düşüncesine saygı göstererek yazın. Özetle sadece burada düşüncelerinizi belirtirseniz daha sağlıklı bir iletişim kurabiliriz.
 12. Yusuf
  Yusuf
  Aralık 15, 03:24
  CİHAN yorumuna çok ama çok çok güldüm. vallahi komik bir yorum. genelde sitelere yorum bırakmam ama müthiş esprin için yorum bırakıyorum. demek ne işin var nietzshe ile ha,, harun yahya oku ha :)))))
 13. Derya
  Derya
  Aralık 21, 20:14
  ya siz ne kadar tuhaf insanlarsınız? :D :D ben şunu söyliyeyim, evet "tanrı" ya küfür edenlerde var, dinsizler ateistler de var, ve onlar gayet sağlıklılar.. "tanrı" onları cezalandırmamış.. aslında şöyle birşey var, dinimizde allah sevdiği kullarına daha çok hastalık verir ki (imtihan için), acaba bana sirk koşçaklarmı yada gerçekten iyi bi müslümanmı diye.. dinsizlere vs. hastalık vermez çünkü öyle insanlar sadece dünyalık öldükten sonra onlar zaten cezalarını çekecekler.. siz nietzscheyi şunu bunu okuyup araştıracağınıza dininizi öğrenin... eğer soruyosanız sen napıyon nietzscheyle diye.. düşüncelerini merak ettim sadece.. bazı sözleri gerçekten güzel ama dini reddediyo... gerçi o zaten müslüman değil yani yabancı o yüzden onun yolundan gitmeye mecbur değiliz, çünkü öbür dünyada nietzsche kurtarmıcak bizi dinimiz kurtarcak... kendinize iyi bakın...
 14. kaos
  kaos
  Aralık 31, 11:27
  derya sen Friedrich Nietzsche sen git şeriyat hukuku oku 4 erkek yalacı şahitlikle kadını boşar ve başkasına nikahlar falan filan işte sen bunu oku Friedrich Nietzsche ye ise hiç eleşme yoksa allah muhafaza Friedrich Nietzsche kafir olur sonra :))))))))))))))))
 15. adsız
  adsız
  Ocak 05, 20:08
  beni inancı ilgilendirmez bir filozoftur sonuçta en sevdiğim sözü çocuklar babalarından çok bulundukları zamanlara benzerler çok doğru bi söz
 16. kral
  kral
  Ocak 09, 23:10
  Friedrich Nietzsche beğendigim bir filozoftur.
 17. BAYAN FİLOZOF
  BAYAN FİLOZOF
  Ocak 10, 20:00
  "NIETZSCHE" ciddi anlamda çağında düşünceleriyle iz bırakan ve gelecek nesilleride bu düşünceleriyle etkileyebilen önemli bir düşünürdür... murat seni tanımıyorum ama yorumun hakkında bir kaç düşüncemi paylaşmak isterim... 100 yıl önce gelse peygamberliği garantilemişti ve tanrısız bir din olurdu görüşün oldukça enteresan.... tamam düşünceleri benimsenebilirdi fakat bir peygamber gibi olmazdı tanrısız din demişsin.... din tanrının yarattığı bir şey sonuçta yaratmak olduğu için tanrısız din benzetmeni uygun bulmadım.. düşüncelerin mantıklı geldi... devamını dilerim....bu arada arkadaşlar hepimizin sevdiği bu düşünürün "BÖYLE BUYURDU ZERDÜŞT" adlı kitabını tavsiye ederim sağlıcakla kalın........
 18. BAYAN FİLOZOF
  BAYAN FİLOZOF
  Ocak 10, 22:00
  bu arada arkadaşlar ben esra.. kendimi tanıtıyım dedim
 19. BAY FİLOZOF
  BAY FİLOZOF
  Şubat 11, 23:59
  mrb arkadaşlar hepinizin yorumlarını okudum sanırım hiç felsefeyle alakanız yok kulaktan dolma nietzche yi biliyorsunuz nietzsche kulaktan dolma tanrının öldüğünü tartışıyor nietzsche YANİ FİLOZOFLAR kronikleşmiş zihinlerin tanrısının öldüğünü, nietzsche TANRIYA karışmamış rahat olun SAYIN NİETZSCHE bazılarımıza göre öldü bazılarımıza göre doğanın kanunu BİRAZ FELSEFEYLE UĞRAŞALIM bizi anlamlandıran felsefe rotamız felsefe duruşumuz felsefe biz başlı başımıza felsefeyiz bizim yapacağımız felsefe bizi yansıtır yani aristoya göre hangi kategorideyiz , TEK BİR ŞEY , HER ŞEY = FELSEFE
 20. nafıl düşünüyorsam öyle varım
  NİETZSCHE sistemetik düşüncenin ötesinde bir düşünürdür onu anlayabildiğim kadarıyla Onu okuyan insan görecektir ki; insanın tekdüze yarattığı erdemler ve değerler onu bataklığa sürükler Bu yüzden NİETZSCHE'yi bütün düşünürlerden farklı kılan budur yani denilebilirki düşüncede İyi yada Kötünün ötesinde üçüncü yolun insanın kendisini bulacağı yol olarak görür o yüzden insan alt edilmesi gereken bir hayvandır demiştir. Yani insan kendini insan yapan yarattığı erdemlerin değerlerden sıyrılmalı bu kalıpların ötesinde aramalı ve bulmalı o nun düşüncesindeki meşhur Üst İnsan bulunacak olan bu insandır
 21. BAYAN FİLOZOF
  BAYAN FİLOZOF
  Mart 05, 20:29
  bay filozof biz zaten felsefeyle ilgili konular üzerinde konuşuyor ve bu konularla ilgili düşüncelerimizi yazıyoruz... buda bizim bariz felsefeyi sevdiğimizi ve felsefeyle ilgilendiğimizi gösterir bence sen felsefe yapmayı bilmiyorsun unutmaki felsefe öğrenilmez yapılır... Üstelik nıetzssche hakkında konuşmak felsefe yapmadığımızı ve felsefeyi bilip bilmediğimizi göstermez.
 22. umut
  umut
  Mart 06, 21:46
  İnsan kahkahalarla güldüğü zaman, kabalığı ile tüm hayvanları geride bırakır. ? :/ bunun gibi saçmaladığı biçok şey var bu amcanın hiç sevmedim
 23. BAYAN FİLOZOF
  BAYAN FİLOZOF
  Mart 09, 20:40
  umut felsefeyi anlamayanların filozoflarıda anlaması beklenemez tıpkı senin gibi o kalabalıktaki hayvanlardan biri olarakta seni kastedmiş böyle buyurdu zerdüşt kitabında üstün insanı anlatıyo oku biraz örnek al tabi anlayabilirsen!
 24. cansu
  cansu
  Mart 20, 17:34
  nietzsche yi anlamak bazı insanlar için mevzu..fakat aslında neitzsche yi anlamak önce kendinizi anlamak demektir.neitzsche belki kendisini anlamamızı istememiştir belki o zamanlardan beri kokuşan bu dünyada tek istediği insanların kendilerini anlamasıdır..kendisi anlayamayan kimse başkasını hiç anlayamaz sizcede öyle değil mi?kendisini anlamak istemeyen insanlarda vardır.burada nietzsche yi boş bulan kendini boş buluyor demek değil midir?aslında hiçbirşey hakkında fikri olmayan insanlar dahice bir fikir gördüğünde anlasalar bile anlamazlıktan gelmezler mi zaten.peki sorun nedir?kim kimi anlıyor?kim kendini anlatıyor?kim yansıtıyor.ya yansıtmayanlar?neden yansıtmıyorlar?neden bu kadar çok anlamayan kişiler varken yansıtsınlar ki?peki.... neden bu kadar çok soru soruyorum?acaba kendimi anlamıyor muyum?acaba anlamak mı istemiyorum yoksa sorun herkes mi?beynim bu kadar fazla şık seçeneği sunarken hangisini işaretlemeliyim?
 25. Renovatio
  Renovatio
  Mart 21, 16:55
  düşünce nedir? kişiye özgü bir eylem değil midir? peki düşüncelerimiz mutlak gerçelik mi yoksa göreceli midir? nietzsche'yi eleştirenler demek ki siz ondan daha emekçisiniz düşünme eylemini gerçekleştirme bakımından. o zaman umursamayın onu boşverin :)
 26. mehmet
  mehmet
  Mart 22, 09:49
  eğer nietzsche anlaşılmışsa , nietzsche yok demektir
 27. BAYAN FİLOZOF
  BAYAN FİLOZOF
  Mart 22, 19:27
  Cansu, Nıetzsche illede insanlar beni anlasın diye uğraşmamıştır arkadaşlarım. Zaten geceğin bir yüz yıl sonrası beni anlayacak derken birgün anlaşılacağını biliyordu. şimdi kim anlamamış neden anlamak istemiyorlar, gibi sorular yerine anlayın bireyler olarak asıl konuya nıezsche'ye dönelim......Renovatio kimin ne kadar emekçi olduğunu yargılamak kimseye kalmadı. üstelik Nıetzcshe'yi umursamayıp umursamayacağımıza da kimse bizim adımıza karar veremez. Nıetzsche'yi sadece düşünmek adına incelemiyoruz, onu incelerken düşünüyoruz. Bu sonu gelmeyecek bir yoldur ve felsefe yolda olmaktır.. Bu yüzden birbirimizin düşüncelerini sorgulamak yerine Nıetzsche ile ilgilenirsek daha doğru olur. Amacımıza yönelik davranalım...
 28. BAYAN FİLOZOF
  BAYAN FİLOZOF
  Mart 22, 21:41
  Nıetzsche'nin anlaşılması yok olduğunu göstermez böyle saçmalık olmaz arkadaşım
 29. Gökhan
  Gökhan
  Mayıs 01, 06:58
  Anlamadığınız ya da beğenmediğiniz şeyleri eleştirme hakkını kendinizde bulmakla elde edebilceğiniz şey sizi beğenmeyenler ve anlamayanlar olucak...
 30. wampirella
  wampirella
  Mayıs 10, 12:36
  hepiniz aptalsınız bu tür şeylerle ilgilenmeyin siz bence
 31. bayan filozof
  bayan filozof
  Mayıs 19, 20:55
  sen çok akıllıya benzemiyorsun!.
 32. ahmet
  ahmet
  Mayıs 24, 15:03
  kendimizi çözüp sonra gelip nice 'yi anlamaya başkoyulalım...
 33. bayan filozof
  bayan filozof
  Haziran 02, 22:29
  oğlum nıetzsche okunduğu gibi yazılmaz sende yazı diliyle konuşma dili arasındaki farkı öğrende gel.
 34. İsmail ÇAKMAK
  İsmail ÇAKMAK
  Haziran 17, 23:52
  Nıetzsche, fazla arabesk geldi bana.Sanki Hitlerin akıl hocası konuşuyor.Üstün insan .....Çoğu felsefeci gibi tanrıyı öldürüp yerine geçmek istiyorlar.Hristiyan kültüründe özellikle de protestan ahlakında yetişen Nıetzsche bireyi çok fazla öne çıkrmaya çalışıyor, ancak bir yerden sonra bu öne çıkarma yalnız a sosyal insan tipine kadar gidiyor.Halbu ki insanlar kendilerini tarif ederken aidiyet tipolojisini çok kullanır bence.Ancak düşünce özgürlüğü ve batı medeniyeti ile ilgili çoğu düşüncelerinde haklıdır.
 35. egit
  egit
  Haziran 21, 02:31
  cahillik deniz feneri gibidir.
 36. Cazibe
  Cazibe
  Haziran 21, 23:07
  Neitzche... o anlatılmaz kitaplarında öğretir insana hayata... ne fazla öğretir ne de az.. veya hiç öğrenmemek anlamamak her zaman kötüdür bence. Sözlerinde ekleme yapmalısınız. Neitzche ağladığında kitabında muhteşem örnekleri ve sözleri mevcut. Hayatı anlamak isteyenlere tavsiyem, mutlaka okuyun
 37. gülistan
  gülistan
  Haziran 26, 22:27
  nietzsche'yi kötülemek kolaydır..gerçeği felsefeyi anlamak zor gelir.nietzsche'yi ciddi anlamda anlamak için onu okumak bilmek gerekir..boş şeylerden bahsetmiyor...derin bir bilgiye sahip olmadan saçma yorumlarda bulunmayalım....
 38. bayan filozof
  bayan filozof
  Haziran 28, 21:27
  Arkadaşlar bence felsefe yapacak kadar büyümemişsininz. Büyümekten kastım beyin hiç biriniz konuşmayın.
 39. sibumi
  sibumi
  Temmuz 08, 07:45
  nietzsche yaşasaydı böyle derdi bence. ''Ben anlaşılmak istemiyorum. fakat buna rağmen 100 yıl sonra anlaşılabileceğimi iddaa ettim.. Anlaşılmak isteseydim çok daha basit cümlelerle özetlerdim anlatmak istediklerimi.Fakat bunu yaparsam sizleri düşündüremezdim ve felsefenin hiç bir anlamı kalmamış olurdu. Her insan kendince yorumlayabilir dediklerimi... yazdıklarımı... Fakat benim için önemli olan yazdıklarımı yorumlamanız değil yazdıklarımın sizi düşünmeye teşfik etmesidir..Anlaşılmak diye bir derdim yoktur.. neden mi? Anlaşılan insan sorgulanmaz!!! ''
 40. Paşa Şeker
  Paşa Şeker
  Temmuz 14, 23:16
  Uzağa bakmasan çok şey göremezsin
 41. muzikolog harran
  muzikolog harran
  Temmuz 29, 19:23
  Görebildiğin yere kadar git.Ve emin ol ki oraya vardığında dahada ötesini göreceksin...Daha iyi bir fikriniz varsa eleştirin.
 42. niko
  niko
  Temmuz 30, 13:15
  Fazla zorlamayın motoru yakacaksınz :)) ne felsefesi hayat felsefe üzerine varsayımlar üzerinemi kurulu :)) bu adam nerde şimdi onu kimler susturdu Konuşuyormuş güzel güzel tatli dili varmış şimdi nerede :))
 43. Selim
  Selim
  Temmuz 30, 22:32
  Alıntı : Arkadaşlar bence felsefe yapacak kadar büyümemişsininz. Büyümekten kastım beyin hiç biriniz konuşmayın. Bayan Filozof, Bence bu lafınıza katılmıyorum. Bnce aklın yaşı yoktur. Buna bağlı olarak beyinin düşündüklerinin yaşla alakası yoktur.Her Düşünce Yanlış Olduğu kanıtlanana dek doğrudur. Ve ayrıca herkes felsefe yapar. ama kimi insanlar felsefeyi başka düşünceleri asimile etmek için kullanırlar. ve aslında buda felsefeye girmez. diyeceğim o ki sizde onlardan birisiniz. nietzsche hakkında söyle diyebilirim nietzsche ister anlaşılsın ister anlaşşılmasın bitmez ve bitemez. Sadece anlayan insan için o sözlerin bir gereği kalmaz çünkü sözler amacına ulaşmıştır
 44. merve
  merve
  Ağustos 07, 00:50
  diğr yorumları okumadım kim bilir daha ne rezil yorumlar vardır.. bu adam şimdi nerde mi ? hayatı din üstüne kurduğun yaklaşımlarından belli peki senin peygamberin nerde şimdi? gereksiz insanlar ne de çok konuşuyorsunuz...
 45. ferhat
  ferhat
  Ağustos 15, 06:10
  öbür tarafa gidince görürsün diyecem de senin gibi yaratıkları direk ceheneme atıyolar. o yüzden göremezsin ki zaten değil görmeye adını anmaya bile layık değilsin...nietzsche ye gelince kim olursa olsun bi insan düşünceleri ile şimdi bile hayatımızda yer ediniyosa o insan müslümanda olsa dinsiz de olsa saygıdeğer bı ınsandır..ne demişler yiğidi öldür hakkını yeme...
 46. Kaan
  Kaan
  Ağustos 17, 11:00
  "Ona göre Tanrı ölmüştür ve insanlar Dünya'da yapayalnız kalmışlardır." Sözünü okuyunca kısa bir cümlede ben yazayım dedim. "I do not know God, but Nietzsche is dead." diyorum. (:
 47. beyzaaa
  beyzaaa
  Ağustos 21, 15:06
  ''İnsan dilediği kadar bilgisiyle şişinip dursun, dilediği kadar nesnel görünsün, boşuna ! Sonunda her zaman ancak kendi yaşam öyküsünü elde edecektir.'' sizi kendi sığ yaşam öykünüz ile başbaşa bırakıyorum. Ne gereksiz yorumlar böyle???
 48. serhat ş.
  serhat ş.
  Eylül 04, 12:29
  ALLAH'ı görmediği için O'na inanmayanlara söyleyecek tek şeyim; her ne olursa olsun bu dünyada görünen ALLAH değildir...
 49. gewda
  gewda
  Eylül 11, 15:49
  adam sadece biseyi seviyormuş ... şarabı tanrımda benim şarabım diyor
 50. herhangibiri
  herhangibiri
  Eylül 12, 23:26
  kafalarının ıcınde ortalama 3kg krem peynır tasıyanlar sızı dusunceleri ve kuramları degil de adamı tartısıyorsunuz o yuzden o nıetzche sız ahmet mehmet merve sınız adamın tek anlatııgı allah yoktur olabilir mi lan nasıl bi kafa yapınız var ne kullanıyosunuz merak ediyorum ayrıca onun gittigi yerde ne oldugunu bilmiyorsunuz bile sadece umudunuz var ve inanıyorsunuz o kadar bende herkes gibi herseyine katılmıyorum ancak yine de dusuncelere onem vermek zeki insanların işidir adam ne anlatmak istemiş acaba ?? yok tırt di mi allah filan herkes kendi tanrısının k.çını yalasın ya da yorum yazmasın olsun bitsin allah la kul arasına girmeyin araları bozuk olsa bile biraz okuyun
 51. selim
  selim
  Ekim 07, 09:03
  severim ben niçe yi, öldürmeyen acı beni güçlendirir, unutkanlara hayranım çünkü geçmişleri ile hesaplaşmazlar, bir kurbanın yoldaşı o kurbandan daha çok acı çeker düşüncelerimle baş edebilirim duygularım ile asla sözlerinden dolayı severim, o koca fikir işcisi bir kadını sevdiğinde yaşadıklarından dolayı döktüğü göz yaşını severim bana hissettirdiklerimi severim. bir seveni olarak Allah merhameti ile muamele etsin derim
 52. orhun
  orhun
  Ekim 07, 19:40
  herkes duyamaz benim sözlerimi (nietzsche)
 53. demet sonay
  demet sonay
  Ekim 16, 22:13
  bırı nıce nerde demiş diğeri senınkı nerde demiş...cevabı sizde. eserlerını okuduğunuz kişi sizdedir ister onun değerlerine inanın ister inanmayın bıraktıkları kelimeleri siz okudukça onlar yaşamaya devam ederler.
 54. mustafa
  mustafa
  Ekim 29, 11:48
  nietzsche ''insanlar beni 100 yıl sonra anlyacaklardır'' demişti ama yanılmış 100 yıl daha gerekliymiş şimdi anladım
 55. Ademk
  Ademk
  Ekim 30, 18:59
  Gür ırmaklar kendileriyle birlikte bir çok çakıl ve çalı çırpıyı da sürükler; güçlü ruhlar da bir çok aptal ve mankafayı. niçe böyle demiş . bazı insanlar doğuştan güçlü ruh taşıyor bazıları güçsüz, hayatta güçlü ruh güçsüzü sürükleyecek peki güçsüz doğanın suçu ne ? herkes birkere düşünsün güçlü ruh güçsüzü ezerek hedeflerine ulaştı , güçsüz ulaşamadı ömürleri bitti öldüler . peki ya sonrası yok diyorsa bir insan böyle büyük bir adaletsizlik olamaz. şayet birisi bana adaletin olmadığından bahsedecek olursa böyle Dünya yerin dibine batsın . bütün tartışmalar boşuna .
 56. Ömer Faruk
  Ömer Faruk
  Kasım 01, 22:13
  dünyanın en büyük tahtına çıksanız bile, oturduğunuz yer yine kendi k*çınızın üstüdür
 57. enes
  enes
  Kasım 02, 20:01
  dünyanın en yüce tahtına da otursanız,oturacağınız yer yine de kıçınızın üstüdür
 58. hayran
  hayran
  Kasım 06, 23:47
  Dünyanın en yüce tahtına da çıksanız oturacağınız yer kendi kıçınızın üstüdür.. *Nietzsche
 59. Serdar ASLAN
  Serdar ASLAN
  Kasım 09, 20:32
  Friedrich Nietzsche kimdir? İyi midir? kötü müdür? Haklı mıdır? Haksız mıdır? önemli olan sizce bu mu ? Bence değil ... Kimse benim Rabbimi sorgulayamaz ... Gerçekten kalpten inanarak görmek istersen görürsün ... İnanmadan baktığında burnunun dibini bile göremezsin ... Görmelisin demiyorum ... Ama sorgulayamazsın ... Aynen benim Friedrich Nietzscheyi sorgulamadığım gibi ... Ben şunu iyi biliyorum ki eğer dinlemesini okumasını iyi bilirsen en aptaldan bile birşeyler öğrenebilirsin ... Zeki insanlar karşıt düşüncelere en az kendi fikirleri kadar önem verirse o kadar başarılı ve saygı değer olur ...
 60. zozan
  zozan
  Kasım 10, 16:27
  nietzsche asla bitmez bitemez ben onun düşüncelerinde benliğimi ve ruhumu buldum ölmeyen kim vardır bedenen. felsefe üzerine tartıaşacaksanız hele ki konunuz nietzsche ise önce bi dönüp kendinize bakın ne kadar yeterlisinisiniz diye!!!
 61. Akademisyen
  Akademisyen
  Kasım 15, 02:31
  Ya Allah aşkına siz Nietzche'yi nasıl bu kadar küçük görürsünüz, 20.yüzyıl felsefesine, düşüncesine, tarihine damgasını vuran bir şahsiyet, oldukça önemli biri. Diğer taraftan felsefenin ne olduğunu bilmeyen ve öneminden habersiz olan cahil kesime tek lafım şu dur: sen niye yaşadığını sorgulamıyorsan, hayvandan hiç bir farkın yoktur. Şu dar zihniyeti bir kenara atıp felsefenin ne kadar önemli olduğunu görerek, felsefeye ve felsefeciye değer verelim. Şurası da bir gerçek üzülerek belirtiyorum; maalesef hiç bir İslam filozofu ne Avrupa asıllı filozofları ne de Nietzsche yi geçebilmiştir. hiç kimse de Nietzsche yi susturmayı başaramadı ve başaramayacak, döneminin çok önemli bir şahsiyeti...
 62. Adsız Kahraman
  Adsız Kahraman
  Kasım 17, 18:39
  Dünyanın En Yüce Tahtına Da Çıksanız Oturacağınız Yer Kendi K!!!nızın Üstüdür. Friedrich Niedzsche
 63. yakup
  yakup
  Kasım 18, 15:54
  hyatı anlamak içın ilk önce kendı kendıne hiç bır şey yoktur dıyeceksın.acı çekmemek içın de sadece sen ve kendı içindeki benle konuşacaksın .sadece kendıne guvneceksın.her zaman kötu olmalısın kı kazanasın kazanmanın yolu ezmektır.her zaman sessız olacaksın kı son sözü sen söyleyesın.amacın amaçların en büyüğü olmalı o amaçı sadece sen ve senın içindeki sen bılmelısın yoksa o amacını gerçekleştıremessın...en büyük dostun yalnızlığın ve korkun olmalıdır ...korkmalısın çünkü başarının yolu korkmaktır.korkmak en büyük arzun olmalı daha sonra ıse kaorku cesaretı ıtekleyecektır bunu ıyı kullanmalısın çunku o andakı cesaretın dünyayı bıle değiştirebır............
 64. ben faşistim ya siz
  ben faşistim ya siz
  Kasım 26, 00:49
  nietzsche'i ilk okuduğumda kanım çekilmişti(böyle buyurdu zerdüştü).sokratesin felsefesini platonun kitaplarını hatta kendimi sosyalist olarak ve peygamber gibi taptığım marx'ın yaratılmış yada kendi yarattıkları değerleri bize dayattıklarını farkettim.bir kişi bana kendi değerlerini yarat diyordu o da nietzsche'nin ta kendisiydi.şimdi faşizmi ne hitlerin değerlerine ne sosyalistlerin nede orwell'ın değerlerine göre değerlendiriyorum.kendi değerlerime göre faşizmi tekrar yarattım ve kendimi faşist ilan ediyorum.
 65. busra
  busra
  Kasım 30, 23:12
  hayat..
 66. nevermore
  nevermore
  Aralık 03, 18:33
  kendini faşit ilan eden arkadaş nietzsche i ne kadar anladığını sorgulamalısın nietzschce kendini hiç bir zaman faşit ilan etmemiştir.ırkçılığa metaryalizme milliyetçiliğe her zaman karşı çıkmıştır.Faşistmin her türlüsü yanlıştır.ben bir kezdaha nietzsche i oku ve sorgulaa
 67. sosyolok
  sosyolok
  Aralık 04, 14:01
  bence arkadaş nietzche yı anlamamıs faşizm sende onceden de varı gardaş
 68. şervan
  şervan
  Aralık 08, 02:47
  Her kafadan apayrı sesler çıktığı aşikar. nietzsche de her insan oğlu gibi miyadını doldurup gitti. Anlaşılan o ki bu amca siz kendi cenberinde tutup elinize birer top verip hade oynayın demiş. siz de bu topları birbirinize ya atmayı bilmiyorsunuz yada oynamayı. Bel ki de bu amcanın taktiklerini öğrenmemişsiniz . Bu amca anlaşilmaz bir tanrı değil veya aklınız alan bir canbaz da değil ama canbazliğa soyunmayın. onun fikirleri yol haritasi ni benimseyip benımsemediğinizin bi önemi yok. sanırım bu adam bana tapında demiyor ama görunen o ki tapmaktan beter olmuşsunuz . inancınızı yitirmişsiniz yolda olan felsefeyi damarından vurmuşsunuz . Bu adam bide anlaşilmak için de yaratılmamış anlasan ne olu anlamasan . zaten sonu görunen yol bitmiş demektir. Bu amca da oyle , gitmiş ve siz kaldıp birbirinizi hakaret perdesin yırtarak ,rencide ediyorsunuz. Felsefe okumak, bilimi tartışmak bu amcayı anlamak guzel . Nietzsche, bizi derin düşüncelere daldırabir bizi farklı alemlere göturebilir ama bizi bizden ettirmesin buna izin vermeyin kişiliğinizi koruyun bilgi adına ......... siz bu amcayı anlamasanız da ama okuyun .
 69. şervan
  şervan
  Aralık 08, 02:49
  eeeeeeeeeeeee??????
 70. ben salağım ya siz??
  ben salağım ya siz??
  Aralık 11, 18:19
  "ben faşistim ya siz" sen faşist değil gerizekalı olmuşsun canım.sen bence Nietzsche'ye çok fazla kaçmışsın peygamber gibi tapdığın marx'a geri dön.ikinizide yere yatırıp ıslak odunla dövmeli..
 71. merwe
  merwe
  Aralık 12, 19:12
  bu adm bncede bu kadar küçük görülmeyilecek bi adamm:D
 72. tghgf
  tghgf
  Aralık 19, 14:02
  adam mantıklı ve düşündüren birisi
 73. metfun
  metfun
  Aralık 20, 22:15
  Nietzsche nin endülüsten (insan-ı kamilden )Dervişlikten nekadar aparma yaptıgını fark ettinizmi ki ben Nitzsche ye saygı duyuyorum
 74. büro mobilyaları
  büro mobilyaları
  Mayıs 08, 19:53
  bana kalırsa bugüne dek uslup yönünden eşi olmayacak bir adam
 75. buse
  buse
  Temmuz 08, 13:39
  beni niçe değil sadece kafama yatkın bazı asözleri ilgilendiriyor.bence sizde insanları gözünüzde bu kadar büyüteceğinize kendim nasıl büyürüm düşüncesine odaklanın.çünkü herkes düşüncelerle büyür iyi ya da kötü
 76. emrece
  emrece
  Temmuz 22, 10:29
  bir yüz yıl daha gecse yine anlamazlar yine anlamazlar çünki insanlar işlerine ne geliyorsa nasıl daha rahat ediyorlarsa öyle anlarlar.
 77. demir
  demir
  Ağustos 03, 17:55
  "tanri olsaydi, cennet cehennem olsaydi cok guzel olurdu. ama gercek su ki hepsi senin istemenle sinirli" sigmund freud (nietzsche'den etkilenen unlu norolog, psikanaliz uzmani)
 78. fark
  fark
  Ekim 29, 16:15
  Beyler bayanlar nietzsche hakkinda konusmak zorunda degilsiniz !! Birisi ismini dogru ogren oyle gel demis birisi dini reddediyo demis .. Neyse gidin lutfen uzaklara gidin
 79. esra
  esra
  Şubat 27, 17:31
  ne diyeceğimi bilmiyorumki ben resmen adam manyak diyorum ve baska bise demiyorum çünki harbiden uçmuş adam be mal heraldeki böyle sözler söylemiş zaten böyle sözlerle kendisisni kandırır ama gerçekten yarıdan çoğuda iyiymiş bana göre
 80. LokmN
  LokmN
  Mart 21, 22:33
  buradaki insanlar.eleştirmeyin bırakın dünya nasıl çalkalanıyorsa calkalansın biz böyle kalalım.adam ölmüş.ama söyledikleri ölmemiş.
 81. Eylül
  Eylül
  Mart 29, 00:05
  Bu derya mıdır ne karın ağrısıysa harbi sen cehaletin dibine vurmuşsun kızım. öncelikle dinimizde yani müslümanlıkta zorlama yok isteyen inanır isteyen inanmaz bunu bi öğrende gel. 2. olarak anlamadığın düşünceleri sunan filozofları da merak etme bence. yazılan birşeyi anlamıyorsan ne etkisi olur. öbür dünyaya gelince burada apaçıklık yapma millete. öbür dünyaya inanan var inanmayan var. tanrıya inanan var inanmayan var. madem tanrın var herkesin inançlarını yargılamak sana mı kaldı? cübbeli ahmet hocayı dinliyosunuz dinliyosunuz sonra gelip nietzsche gibi bir filozofa laf yapıyorsunuz. allahsen bi git ya.
 82. Mr.Who
  Mr.Who
  Nisan 09, 02:03
  Tartışmalarınız, felsefe yorumlarınız müthiş.. Akıl ötesi.... Nietzsche tartışıyorunuz.. Yurdum insanı ne güzel demiş "bir deli kuyuya taş atmış 40 akıll onu çıkaramamış.."
 83. Sucu
  Sucu
  Nisan 09, 20:20
  Nietzsche nin ideallerini ancak sucular bir adım ileriye taşıyabilir. Nietzsche nin fikirleri bir Damacana kadar ağırdır. İçi su dolu bir damacana gibidir. Tam dolu değil ama. 1-2 litre eksik. Bu yüzden taşımakta zorlanırsın. Beynin çalkalanır! İçi hareketlidir. Az ama bir miktar hareket alanı vardır. Su medeniyettir. Sucular medeniyet işçileridir. Bu parlak fikirleri sucular her eve taşımalıdırlar. Medeniyet sucuların omuzunda ileriye gidecektir. Nietzsche yaşasaydı evine Damacana ile su sipariş ederdi çünkü çok düşünür ve çok su içerdi. Nietzsche amca, bıyıklarını biraz derleyip toplasaydın bence. Saygılar Nietzsche amca.
 84. nevıgatör
  nevıgatör
  Nisan 13, 12:03
  ben nitesche yı turan dursuna benzetiyorum turan dursunda en alım en molla dın adam larının yanında egıtım almıstı ama sonra tanrıyı aramaya gırıstı tanrının olmadıının farkına vardı ve adamı vurdular öldürüldü.ama nıtesche daha bır felsefi yönü agır basan bıi onun ecco homoo adlı kıtabında sevgı ıcın söyledıgı düsüncelerı cok esaslı buluyorum sevgı iki insanın bırbirlerine duydukları kın ve nefrettır dıyor cok fılozof bır dahıydı nıtesche.saygıyla anıyorum.nevıgatatör.
 85. mc hammer
  mc hammer
  Nisan 20, 21:48
  Bu adam gerçekten iyi bir filozoftu ama kendi sorularına dahi cevap bulamadan dünyadan göçtü. Belkide buldu ? unutmadan ; bu filozofun öldü dediği "god" bildiğimiz teolojik anlamdaki anlamından çok farklı ! Ömer Hayyam , Friedrich Nietzsche ve diğer bir çok düşünür birşeyler düşünmüş ve söylemiş. Ama ne yazıkki söz ve düşünceleri hep güncel zamanda üstün olmayan insanlar tarafından bükülmüş yamultulmuş ve istenilen bir çok şeye yorulmuş. bu gerçekten üzücü. Kendi sorularında boğuşurken kalkıp dünyayı zihinlerinde tartıya koymak onları sorularının yalnızlığından belki biraz kurtartı ama o düşünceleri ise kötülüklere alet edildi çoğu zaman . belki bunu algılayabilselerdi yalnızlıklarının çözümünü fütürsüzca cahilliğe haykırmakta bulmayacaklardı.
 86. umut
  umut
  Mayıs 12, 20:04
  arkadaslar adam diyor ki, eyer benim yazdıklarımdan bırsey anlamıyosan bu benim degil,okuyucunun sorunudur!gelelim tanrı öldü kelimesine..çok ça farklı açıklamaları vardır tanrının bizim anlayısımız la gerçekten ölmedigi ile ilgili .çünkü hıc yazarın kitaplarla anlatamadıgı seyı,adam iki kelimeyle anlatıyor...boyle bir adamın gerçekten tanrı nın öldügüne inanmasi güçtür...tanrı sizi yarat ve siz kötülük yaparak icinizdeki tanrıyı öldürdünüz!
 87. diren
  diren
  Mayıs 20, 00:29
  .
 88. eci
  eci
  Haziran 15, 21:39
  tanrı ölmüş tür ve ya ölmek üzeredir. vs.vs.. bu iki ayrı düşünceyi tartışmak normal ise eğer sorun yok.
 89. kızılbaş
  kızılbaş
  Haziran 20, 16:20
  KOYUNUN BOĞAZINDAKİ BIÇAK ? başta bir noktaydık sonra dağıldık aynı hamurdandır özümüz canlı , cansız herşey birdir fakat sonra araya kara çalılar girdi yabancılaştık birbirimize bunun sırrına erdiğinde zaten yükselirsin yoksam putların senide , herşeyide ayrıştırır ağaca , kuşa , köpeğe , toprağa , yağmura bakınca kendini görebiliyormusun o dem kimseye acı yaşatmasın , koyunun boğazındaki bıçak aslında senin boğazında arabanla ezdiğin karınca sensin , tepeden bakıp kendi sınıfından takmadığında kendi suçunu teşhir edersin , kendine ihanet edensin noktadan önce uydurulan hangi efsaneler , kitaplar , peygamberler hepsi abartmak , dejenerasyon üstünde saçmalar noktadan önceki böyle sıradanlaştırılanlar kime hizmet ettiler yada etrafı yalana boğanlar kimseler bilemezsede noktadan önceyi daha geniş açılardan yorumlamalı , bir kalıba sokmak ihanet etmektir varsa daha yaratıcı , felsefik , düşünsel vesaire yorumlar edilse daha etkili , erdemli , inandırıcı olmazmı yada bu kadar tecrübe önümüzde şöyle yukarı en yukarı uzaya çıkıp dünyaya bakınca ne kadar basitmişiz diye düşünmek varmı ? yoksam farklı nedenlerle yaratılmış dogmalara devammı yoksam kızılbaş bektaşiliği anlamakmı herşeyin bozularak renk değiştirdiği zamanlarda kızılbaş bektaşilik en az sararan olsa paslı resimlerde bakınca gözyaşlarımız damlamaz olsa herkesin , cemaatın , inançların falan biz hakkız , doğruyuz dedikleri bu çağda kızılbaş bektaşi cesaretlenle çıkıyor meydana suçlu benim diyor , noktadan sonraki bütün kirlenmişliklerin nedeni benim bir kelle isterseniz başımı vermeye adayım yalnız tarihe not düşün kızılbaş bektaşi insansısının asalet nişanı adayıdır bilimle , düşünceyi mecz edenlere selam olsun aşkolsun evrenimizdeki , farklı evrenlerdeki hakikat adaylarına selam ola onları anlayan büyük duygulara , engin gönüllere selam olsun özgürlüğü , eşitliği , dostluğu savunanlara evrim , mutasyon , dialektikle üste çıkanlar ne olur etmeyin , herşeyi kendinize benzetmeyin hepimiz sizlerin adamı , yandaşı , aynısı olmak zorunda bırakmayın bırak yaşasın fikirler , insan onurunu yüceltmede yarışsınlar yoksam zaten herkes ben doğruysa bunca cefa , eşitsizlik , cehalet , yoksulluk , sömürü filan nedendi yada böyle olacaktı , böyle gelişiyoruz der yoksam insan eşrefi mahluk olmazmış vesaire der sofi sorgula , araştır kardeşim kendini , herşeyi denetle belki böyle azıcık insansı şerefini kotarız der bu deruni ! sen ne katarsın , dersin fakirin düşüncelerine ? 20 . 6 . 2013 KIZILBAŞ BEKTAŞİ 16 . 50
 90. inci doğan
  inci doğan
  Temmuz 03, 09:24
  bay filozof yorumlarınız bence tüm arkadaşların tekrar düşünüp öyle konuşmaları için çok doğru bir yorum oldu tebrik ederim bence dewam edin ve arkadaşlar felsefede dini sorgulamak değil filozofların işi filozoflar beyindeki tanrıya bakar gönüldekineyse felsefe haricinde bakın kendi düşüncemi de söylemek istersem eğer dini karıştırırsanız her varlığın canlının bir taptığı tanrısı vardır hiç kimse dinsiz değildir babalar ve oğullardaki nihilist karakter bile kurbağalara tabardı diyebiliriz yani nihilist sadece aklındaki tanrıdan sen warsın der dinsizlik değildir nihilistlik
 91. ersin
  ersin
  Temmuz 04, 20:49
  Friedrich Nietzsche faşist diyenler saçmalıyor.Adam almanları yerden yere vuruyor alman olmaktan utanıyorum diyor.Böyle birisini nasıl hitlerle eşdeğer tutabilirsiniz.Ben nietzsche yi dini açıdan ele alanları insafsızca eleştiriyorum.Felsefi yönünü seviyorum ve bunu herkese tavsiye ediyorum.
 92. Ebru
  Ebru
  Temmuz 14, 15:51
  Sizler bu sitede olduğunuza göre, felsefeyle ilgileniyorsunuz. Peki ya neden felsefeyi sevip ona duvar örüyorsunuz.? Bir filozofun bir veya bir kaç sözünü o kadar didik didik ediyorsunuz ki. Nedeni ya kendini ıspatlama ya da ? Ya dası yok nedeni sadece bu. Kısacası felsefe subjektif subjektif o halde beğendiğinize , beğenmediğinize saygı gösterin..
 93. Zehra
  Zehra
  Temmuz 17, 04:44
  Derya bende müslümanım ama sizin bu saçmalamalarınıza ben dahi dayanamıyorum yahu ne insanlarsınız.. Bırakın Nietzsche okumayı dininizi öğrenin ne demek ya ? Müslümanların neden cahil kaldıklarını kendi üzerinde gösteriyorsun resmen :) İyi ki senin gibi bir müslüman değilim yeri geldiğinde Ateist, Deist filozof da okuyorum, sorguluyorum da. Ot gibi yaşamıyorum. Gerçekten komik görünüyorsun yapma canım..
 94. aziz
  aziz
  Ağustos 09, 16:47
  Zehra müslümanlar aslında cahil insanlar değil.şu an sana satılan herşey islam dininde zaten vardır. eksik olan ne bılıyor musun? İslamı yeterınce araştırmamamız. nİÇE'ye gelınce niçe hıc bır zaman dine karsı gelmemıstır.dusuncelerınde karsı cıktıgı gıbı gorunsede aslında onun karsı cıktıgı din değil din uzerınden toplumları kolelestıren sıstemlerdır.ayrıca niçe tanrıyı oldurdugunu soyluyor AMA hangi tanrıyı? YARATICI OLAN MI?yoksa tanrı oldugunu ılan eden sıstemımı? kastedıyor.niçeyi anlamak ıcın bence bunlar sorgulanmalı ve bır dıger nokta ne bılıyormusunuz? niçenin dusuncelerı ıle ıslam dınındekı dusunceler bırbırı ıle ortusuyor? İLGİNÇ dimi? araştırın bence...
 95. oznur
  oznur
  Ağustos 17, 10:35
  2010 yılndan beri süre gelen tüm yorumları okudum.yeni tanıştım ben niceyle,böyle buyurdu zerdüştü okuyorum.Her sayfasını tekrar tekrar altını çize çize bir hazine bulmuşçasına okuyorum.Gerçek idraka ulaşabilmek için sepet sepet verilen hazineler, çok kıymetli her algısı bence tevhidden başka bişeyde değil aslında varılan ama kesinlikle idrakı açıyor...
 96. burda zırva atan bayan filozofu hiç sevmedim
  Nietzsche ve felsefeyi bu kadar sığ tartışıyorsunuz bu sahada.. hepinizden utanç duyorum.. tabi.. etik ve metafizik değerlerle boğulmuş olan şu gariban ülkemden çıkan yorumlar ancak bu kadar basit ve komik olur..
 97. özgür
  özgür
  Eylül 02, 15:35
  burda zırva atan bayan filozofu hiç sevmedim..Nietzsche ve felsefeyi bu kadar sığ tartışıyorsunuz ki bu sahada.. hepinizden utanç duyorum.. tabi.. etik ve metafizik değerlerle boğulmuş olan şu gariban ülkemden çıkan yorumlar ancak bu kadar basit ve komik olur..
 98. Miçe
  Miçe
  Eylül 08, 02:12
  ulan hepiniz gerizekalı değilseniz ben de niçe'yim... alayınızın ....
 99. KingTiger34
  KingTiger34
  Eylül 08, 19:22
  arkadaşlar felsefe bana göre iki ye ayrılır aslında gerçekte de böyledir.. birinci grup YARATICIya inananlar diğer grup inanmayanlar.. nietzche de biraz farklı geliyor bana.. şöyle; hem YARATICIya inanmıyor hem de bazen inanmış gibi geliyor... ama inanmadığını ateist olduğunu çoğu sözden anlıyoruz. eğer ki müslüman olmanın bilincinde olsaydı insanlığa çok yararı olurdu... ama dinsizliğin içinde kaybolup gitmiştir.. kendi benliğinde kaybolmuştur. bu durum gerçekten çok acı vericidir... hürmetler..
 100. Capulcu Hasan
  Capulcu Hasan
  Eylül 23, 18:37
  Nietzsche, Herakloites`ten sonra, son 2000 yilin gelmis gecmis en büyük filozofudur "bana göre"...!!! "Bana göre" kelimelerini özellikle tirnak icine aldim cünkü, hayatta ki her sey görecelidir, yani "bakis acisi" meselesidir...!!! Bugün insanlar arasindaki ve en büyük felsefeler arasindaki catismalarin (anlasmazliklarin) yegane sebebi `bakis acisi farkliligidir` ve insanlarin cogu da ne yazik ki bunu anlayamiyorlar (cesitli sebeplerden dolayi ve bu da baska bir konu). Sorunuz birbirinden ayrilmis eslere, sevgililere vs. "Niye ayrildiniz ?" diye, hemen hemen hic birisi size gercek sebebi (yani anlasmazliklarin bakis acisi farkliligindan kaynaklandigini) söyleyemeyecektir cünkü kendileri de bilmiyorlardir...!!! "Nereye baktiginiz degil, nereden baktiginiz önemli." anlayisini vurgulayan Nietzsche de, aslinda durumu oldukca iyi izah etmiyo mu ? Nietzsche`yi anlayabilmenin kolay olmadigini vurgulamakla birlikte, onu anlayabilmek icin en basta psikoloji biliminden ve diger tüm doga bilimlerinden haberdar olmanin hayati öneme (onu anlayabilmek adina) sahip oldugunu da, burada affiniza siginarak, nacizane bildirmek isterim...!!!
 101. Öylesine uğradım
  Öylesine uğradım
  Ekim 06, 18:59
  Saçma saçma atışmalar :/ Adam çok iyi yazar , şair. Tartışalacak bir şey yok.
 102. murat
  murat
  Ekim 24, 15:45
  birisi allah merhamet etsin dediğini gördüm ve nietzsche' yi severmiş kendisi. eminim ki o seni ve sizi sevmezdi ve bunun gereğini toplumdan yani koyun sürüsünden uzaklaşarak onların düşünmeye ve dile getirmeye korktuğu kavramları ve gerçekleri dile getirmeye çalıştı, biraz olsun doğru yönlendirebilmek için. Hiç kimse onun kadar cesur olamaz ne teolojide ne felsefede. Geçende okudum; cennet ve cehennemdeki ceza ve mükafatlar insan nefsine, benliğine hitap ediyor yani orada hurilerin, şarapların ve lezzetli yiyecek ve zevklerin olması garip birşey bu dünyadaki gibi orada da aşağılık varlıklar mı olacağız? Ya da Ömer Hayyam gibi mi yaşayacağız.
 103. mazlum
  mazlum
  Ekim 27, 12:32
  insanların kendi düşüncelerindeki tanrıyı öldürmek istemişti niçe...ama ilginç olan siz bunu anlamamızsınız...
 104. ali
  ali
  Kasım 01, 02:09
  kafandaki ön yargıyı yok et,mantığı yuwasına oturt her durum ve hadise karşısında onun mahkemesine başvur,hatta tanrıyı bile sorgula eyer bir tanrı varsa,senin gözü kapalı korkundan vaz geçip akıl'a olan saygını takdir edecektir...
 105. ismet
  ismet
  Kasım 05, 22:52
  Adını yelaffuz edemediğim için kimselerle paylaşamıyorum. Türkçe telaffuzla bana yardımcı olabilir misiniz? Peşin teşekkürlerimle.
 106. Davut
  Davut
  Kasım 06, 14:33
  "Çocuklar babalarından çok, çağlarına benzerler" Friedrich NİCTZSCHE "Babanın gizlediği şey, oğulda açığa çıkar" Friedrich NİCTZSCHE Bu ikiside NİCTZSCHE ye ait sözler. Çok doğru ve akılcı sözler söylemiş ama bu iki söz birbirleriyle çelişmiyormu sizce.
 107. Yıldırım
  Yıldırım
  Aralık 07, 22:07
  Ya bence Nietzsche okumayın çarpılmasınız ama kafanız hoş olur mevlana fuzuli varken bu allahın ateistini niye okuyonuz
 108. Yıldırım
  Yıldırım
  Aralık 07, 22:09
  Bide bunun mason olmadığı ne malum
 109. yıldırım
  yıldırım
  Aralık 08, 15:53
  bence nictzsche okumayın çarpılmasınız ama kafanız hoş olur onun yerine mesevi eflatun yada fuzuli okuyun alhaın ataistini niye alahın ataistini okuyonuz
 110. beyinyoksunu
  beyinyoksunu
  Aralık 12, 04:58
  'nietzsche' adamaın adının anlamını hiç araştırdınız mı, ne anlama geldiğini. çok boyutlu düşünün şöyleki; sürü halinde uçan bir karga sürüsü, aşağıda aynı hizada bir koyun sürüsü,' sayıları eşit bu arada' karga sı çsa koyunun kafası pislenir lakin koyun sı çsa kargaya bişey olmaz. 'yani uçmak bir ayrıcalıktır', die düşünseydi newton yerçekimini bulabilirmiydi? hayır! nietzsche yi de bu şekilde düşünmek yararımıza olacakdır. bu feylozofların efendisi konumunda ki varlık kendinden sonra ki her insanların kafasına karganın koyuna yaptığını yaparak düşündürmek istemiştir..bu noktada yapmanız gereken tek şey anlamış gibi yapıp, gülümsemek olsun... 'Allah'a emanet olun' (görürsem söylerim)
 111. hayal
  hayal
  Aralık 21, 16:12
  nietzsche adamım ya insan bu kadar mı güzel konuşur fikirlerine hayranım
 112. ercü
  ercü
  Ocak 10, 00:26
  insanın yarattığı üstün güç ileri zamanlarda insanın elinden kayarak sistemleşir ve kendi kendini yöneten bir dünya ortaya çıkar. imza BEN ego insan ruhunun asil bir temelidir imza nietzsche :P f.ck the system
 113. ~birdost~
  ~birdost~
  Şubat 03, 19:45
  Allah eğer dünyaya bir sivrisineğin kanadı kadar değer vermiş olsaydı kafirler bir yudum su dahi icemeden hepsi helak olurlardi (hadisi Şerif)
 114. sezer
  sezer
  Şubat 17, 18:53
  ben daha önce namaz kılan ve oruc tutan biriydim yapıyordum cünkü korkuyordum sorgulamaktan korkuyordum ama şimdi korkmuyorum cünkü kafamdaki tanrıyı öldürdüm ...
 115. Fth
  Fth
  Şubat 21, 18:13
  Nitche'nin şahsi hayatını pek bilmem ama genel olarak sıradan(gösterişsiz) ve hedefsiz(olağan) bir hayat sürmeye çalıştığını görebiliyorum. Tabi sapıklıklarıyla söylediklerini mantık bütünlüğü içine alması; nitche felsefesinin hakikat hakkında birçok ize işaret ettse de bunun hayata yansımalarında, örneğin "Üst insan" gibi tanımlamalarla bir takım aşağılıklara kaynak ettiğini de pekala iddia edebiliriz. Dolayısıyla eyleme geçmeyen, insanlık adına çığır açma temeli olmayan bir düşüncenin 100 sene sonra anlaşılsa bile bir takım filtrelerden geçmeden uygulanmaması taraftarıyım.
 116. yunus
  yunus
  Haziran 05, 23:28
  Bence Bay Niçe Yunus Emre yi okusaydı, düşünce dünyasında çıkmazlarını daha kolay aşabilirdi.
 117. ugur
  ugur
  Haziran 18, 22:13
  Hepiniz bastan sona haklısınız ama unuttuğunuz birsey var,
 118. nihal
  nihal
  Temmuz 23, 04:29
  ayyy cok guzel bir fikrim var yarin saat 4 te toplasalim oldurelim birbirimizi ?? nasil ama ... yorum bekliyorum heee
 119. Merve
  Merve
  Temmuz 29, 23:06
  Ya adam bir yerde çok haklı konuşmuş çok mantıklı sözleri var ama gerçek şu ki bu adam öbür dünyada yanacak adamın hayat felsefi şu büyük balık küçük balığı yer var mı böyle bişi ya kendini beğenmiş kendini hep üstte gören bir insan hayata dair çok gerçek şeyler konusuyor konuşşun uygularız biz insanlık böyle gelmiş geçmiş hepte böyle olacak doğamızda var o yüzden lanetliğiz aslında ama biz Allaha inanan insanlar bu dünyaya geliş amacımız kesinlikle alllahı zikretmek başka bir yaşama amacımız yada isteğimiz olamaz zaten bu insanlık çok pislik çok lanet birşey ben de dahil ki Peygamber efendimiz de onca şey anllattı insanlığa kim hangi birimiz adam akıllı uyguluyor ne filozoflar gelmiş geçmiş kim hangi birinin hayat felsefesiyle yaşıyor. Zaten buda Peygamber efendimiz zamanında yaşamamış ki Allah işini biliyor kimi hangi zamanda yaratacağını.Hani diyelim öbür dünya yok bu adam haklı diyelm ozaman biz inananlarda bişi kaybetmeyiz inanmayanlarda ama ya varsa o zaman yandık işte.
 120. Tasa'sız Dessas
  Tasa'sız Dessas
  Ağustos 21, 22:59
  Arkadaşlar OLay Şundan İbaret . Bazı Sözler Hoşumuza gidiyor ve bize hayatımızda bazı olanaklar sunuyor . Sözü anonim olarka aldığınız ve uygulamaya soktuqunuz zaman görüyorsunuz ki bazı yerlerde başarılı oluyorsunuz . Ancak daha sonra sözü söyleyenle aranızda duygusal , inançsal önyargı biçiminde bir bağlantı oluşturuyorsanız muhtemelen o söze şartlandığınız için gelen bırakma isteği sizi çelişkilere sürekliyor . Ve kendisiyle çelişen bir insan değersizlik duygusu hissetmeye başladıktan sonra , gerekli gereksiz herşeye kaygılanmaya başlar . Bir Süre sonra olağandışı şüphecilikle Başı derde girer . Bakın ben Müslümanım . Friedrich Nietzsche sözleri hoşuma gidiyor . Bir yerde müslüman güçlü olmalıdır . O yüzden söz kmden gelirse gelsin iç dünyasını güçlendiriyorsa araç olarak kullanmalıdır . Benimn amacım Nietzsche'i sevmek dğeil amacım sadece sözlerini bir geçici araç olarak amacıma doğru kullanmak . Tamam peygamber efendimizin sözlerini dinleseydik ve kuran'ı okusaydık eminim bunlara hiç ihtiyacımız kalmıcaktı . Ancak şu ahir zamanda dış cepheden dolayı tam olarak bağlanamadığımız İnancımıza güçlü bir şekilde ilerlemek için dünyayla ahenk içinde olup , Dünyadaki fikirler ve görüşleri ( tabi ki inancımıza ters düşmeyen : misalen tanrı ölmüştür gibi sama sapan gelen inancımıza ) alabilirler . Mevzuat bu . Yormayın kafanızı vesselamm ...
 121. Bülent
  Bülent
  Ekim 25, 20:56
  “Babanın gizlediği şey, oğulda açığa çıkar.” çok bi yorum yapamadım, bi fikri olan var mı?yani babasına çekmiş demek vulan ediz ne diye kız kardeşime sulanıyon utanmaz...gülfer dedi bana ediz sulanmış..!!!
 122. Cengiz Korkmaz
  Cengiz Korkmaz
  Kasım 07, 15:16
  İyiki Nietzsche yaşamıyor yoksa yorumları okuyunca kahrından giderdi.
 123. zehra
  zehra
  Şubat 13, 05:41
  Dindar olmayan kişiler, ölümü hayatın tabii bir sonucu olarak görmekte ve tüm dikkatlerini bu dünyadaki hayata, dünyevi zevk ve uğraşlara yöneltmektedirler. Böylece, ölüm gerçeği karşısında bir savunma tepkisi ortaya koymaktadırlar. Bunun da başlıca iki şekli vardır: Birincisi, “maskeleme” diye isimlendirilebilecek bir davranış biçimidir ki, bu durumda kişi kendisini günlük işlere bütünüyle kaptırmakta ve ölüm hakkında düşünme fırsatı kalmayacak şekilde kendini meşgul etmektedir. İkincisi ise “bastırma” davranışıdır, kişi ölüm kavramını şuurdan atarak etkisiz hale getirmeye çalışmaktadır. Genel olarak dindar insanların ölümü şuurlarında çok canlı tutma eğilimi içinde oldukları, ölüm gerçeği ile yüz yüze gelmekten kaçınmadıkları bir gerçektir. Bununla birlikte ölüm ötesine duyulan inanç bir yerde teselli kaynağı olurken, aynı zamanda kaygı ve sıkıntı kaynağı da olabilmektedir.
 124. dilek
  dilek
  Mart 19, 13:17
  Bir bireyin gerçek bir yaşam sürmesi hayatı sorgulamasından geçer.Sorgulama yoksa yaşam denen şey sadece varlığını sürdürmektir yaşamak bambaşka bir şeydir. ayrıcı Nietzsche Tanrı öldü derken ki ifadesindeki mahiyeti gördüğüm kadarıyla tam anlamıyla anlayan yok .tekrar sağlıklı bi düşünme çerçevesi içine alıp değerlendirmeniz taraftarıyım .ve dönüp şuanki bulunduğumuz zaman dilimindeki akan hayat içinde demek istedikleri açık ve net ortada değil mi ?
 125. Haydar
  Haydar
  Temmuz 12, 13:14
  Olum dinciler bi s... gidin lan. Hayatinizda acip bir kitap okumuşlugunuz yok din de din diye ağlayıp durursunuz.. bu dünya müslümanlar yüzünden cehenneme dönüyor. Bunun sorumlusu siz allaha inananlarsiniz. Dünya siz dincilerden nefret ediyor. Bi bok bildiginiz yok. Hepiniz dogmatiksiniz.
 126. Adem
  Adem
  Ağustos 22, 11:24
  çok yanlış anlaşılan filozof.
 127. cilt bakımı
  cilt bakımı
  Eylül 03, 02:14
  Sözleri güzelmiş dikkatimi bu çekti İnsan, diğer insanlardan hiçbir şey istememeye, onlara hep vermeye alıştığı zaman, elinde olmadan soylu davranır.
 128. Ersan
  Ersan
  Eylül 23, 02:50
  Nietzche "Oku" emrini yerine getiren dahi bir insan.. Normalde bir Müslümanın yapması gereken araştırmayı böyle bir insan yapabiliyor.. İkincisi Nietzche'yi tam tanımıyorsunuz anlamış da değilsiniz adamı ateist, inançlı hatta agnostik bile diyemezsiniz. Çünkü anlatmak istedikleri çok farklı şeyler.. Artı bütün dinlere saygısı vardır derdi din değildir bu konu da da çok dürüst ve çıkarsız bir insandır sadece dini aracı olarak insanlığa kötülük edenlere karşı özellikle bulunduğu zamanda Hristiyanlığa tepkisi çok olmuştur. İslam içinde iyi şeyler söylemiş birisidir.. Üçüncüsü burada Müslümanım diyen insanların saldırmasını anlamak mümkün değil. Çünkü hakiki bir Müslüman asla inançlı inançsız hiç bir insana saldırganlık yapmaz.. Yapanlar dindar değil dincidiri duyma sözlerle dini yaşayan hiç araştırmadan konuşan zavallılar maalesef.. Artı yok cehennemde yanacak yok şöyle olacak falan siz kimsiniz ki Allah'a ortak koşuyorsunuz, kimin haddine Nietzche yanacak demek, şirk koşmak içinizde var anlaşılan.. Allahutaladan başka kimse kimin nereye gideceğini bilemez, kimsenin haddine değil bir anda kendinizi Tanrı mı zannettiniz hemen asıp kesiyorsunuz.. Buna kesin yorum yapanlar yani Allah'a şirk koşanları Allah ıslah eylesin diyorum.. Acizlik ve zayıflığınız dan belli ne kadar Müslüman olduğunuz.. Neyse Nietzcheye de saygı duyuyorum öğrenmek araştırmak Allah'ın emridir biz insan oğullarına.. Bir şey öğrenmekle de kimse dinden çıkmaz.. Tam tersine asıl o zaman Müslüman olmaya başlarsınız.. Öğrenmeye niyetiniz yoksa da girmeyin kardeşim böyle yerlere en azından sıkıntı vermemiş olursunuz.. Kalın sağlıcakla..
 129. amir.garadag - iran
  amir.garadag - iran
  Kasım 11, 06:06
  Salamlar butun turklara. Ben hepinizin yorumunuzi okudum. Benca nietzchenin idiyalarin iyi Duşunmamisimiz.
 130. okuyom
  okuyom
  Kasım 12, 23:45
  yorumlara göz attım.niceyi anlayan yok,zaten anlaşılıcak birşey yok, sadece ilginç sözleri var.çoğu kişi zeki görünmek için anlamış gibi yapıyor.anlamak en büyük erdemsizliktir, anladıklarınız anlamak istemediklerinizin lanetlenmesidir.bu da benim sözüm anlamsız yaziyim karizmatik olsun.iyi okumalar.
 131. hakan altınkaya
  hakan altınkaya
  Ocak 03, 01:03
  bu adam insanın kendisine inanmasını aşılıyor,kendi benliğini yüceltmesini inanmasını aşılıyor.
 132. Mehmet
  Mehmet
  Şubat 18, 05:46
  Sağlaması islam felsefesiyle yapmamış hiçbir felsefi düşünce son tahlilde eksktir. Nietzsche gibi insanlar allahın verdiği üstün akıl kabiliyetini tıpkı binilen yanlış trende ters yöne koşan adam misali menzili varmaya çalışıyor. Belki de biliyor ateizm yanlış trendir ve onunla asla mutluluğa varamazsın
 133. Beynim
  Beynim
  Şubat 21, 15:38
  Yorumlari okurken beynim yandi
 134. Ramo
  Ramo
  Mart 19, 10:36
  Ben bugün denk geldim de okudum yorumları az çok. Ama merak ettiğim, sizler hangi yıllarda bu yorumları yaptınız? Çünkü tarih göremedim. Benim demek istediğim o mustafa arkadaşa şu; sana tanrının varlığını hiç kimse tarafından bildirilmeseydi ve bu dünyada da yalnız olsaydın, sen tanrıyı neye göre bilecektin? Biraz psikoloji mustafa, biraz!
 135. Bayan Tanrı
  Bayan Tanrı
  Mayıs 21, 12:20
  Ey insanlar daha çok yolunuz var...Siz bir hiçsiniz...
 136. amir güney azerbaycan(ıran)
  amir güney azerbaycan(ıran)
  Haziran 07, 00:18
  Nietzscheden bir kitap var böyle buyurdu Zerdüşt adında. buna bakarakki Zerdüşt bir turk şahsiyetıdi, Nietzscheyin türk költürunden etkilenme düşüncesile üzleşmek olar. Nietzschenin türk költürunden aldığı etkılerdan kımse bir şey yaza bilermı burda? yazsanız çok memnun olaram sızden(buna görekı hepiniz türksiz).
 137. amir güney azerbaycan(ıran)
  amir güney azerbaycan(ıran)
  Haziran 07, 00:20
  selam. Nietzscheden bir kitap var böyle buyurdu Zerdüşt adında. buna bakarakki Zerdüşt bir turk şahsiyetıdi, Nietzscheyin türk költürunden etkilenme düşüncesile üzleşmek olar. Nietzschenin türk költürunden aldığı etkılerdan kımse bir şey yaza bilermı burda? yazsanız çok memnun olaram sızden(buna görekı hepiniz türksiz).

Söylemek istediğiniz birşey mi var?