Coğrafi Hedef Yapılandırması

Arama motoru optimizasyonu ile ilgilenen webmaster arkadaşlar coğrafi hedef yapılandırmalarının önemini muhtemelen biliyorlardır. Bu makalemde “coğrafi hedef yapılandırması” hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Google arama motoru bir web sitesi belli bir coğrafi bölgeyi (veya kitleyi) hedef alıyorsa bunu bilmek ister. Bunun nedeni ise diğer bölgelerden yapılan arama sonuçlarını iyileştirmektir. Bunu da şu şekilde açıklamaya çalışayım. Ben İzmir’de oturuyorum ve evime pizza siparişi vermek istiyorum. Fakat yakın çevremde pizzacı var mı ,yok mu, varsa da telefon bilgilerini bilmiyorum. Bu konu hakkında bilgi edinmek için google’a pizza / eve pizza siparişi vb. aramalar yaptım. Fakat karşıma İstanbul, Ankara ve(ya) diğer şehirlerde hizmet veren pizzacıların siteleri çıktı. Doğal olarak google’da yaptığım bu arama sonucunda, istediğim bilgiye erişmekte zorluk çektim. İşte bu gibi durumlar için Google sitelerinizden coğrafi hedef yapılandırmasını yapmanızı ister. Böylelikle kullanıcıya daha iyi sonuçlar görüntülerken, web site ve sahipleri de hedef kitlelerine ulaşır.

Coğrafi Hedef Yapılandırması

Google coğrafi hedef ayarını gerçekleştirmeyen siteler için bazı default varsayımları uygulamakta. Örneğin domain adresinizde ülke adı uzantısı varsa (.com.tr, .gen.tr, .co.uk, .co, .de, vb.) sitenizi temsil ettiği ülke sonuçları ile ilişkilendiriyor. Domain adresiniz .com .net .org gibi global domainse, serverınızın ip adresine bakarak yer aldığı coğrafya ile ilişkilendiriyor. Fakat siz Türk kullanıcılarına hitap ediyor ama servis sağlayıcınız yurtdışında; yani web sitenizin ip adresi (barındırılan server) yurt dışı olarak görüntüleniyor. İşte bu gibi durumlarda yardıma Google Webmasters Tools içerisinde yer alan “Coğrafi hedef” ayar yapılandırması koşuyor. Coğrafi hedef ayarlarını, hitap ettiğiniz ülke olarak ayarladığınızda, google ip adresini gözardı ediyor ve sizin ayarladığınız ülkeyi hedef alarak sonuçlarda görüntülüyor. Sadece ip adresi dedim çünkü ülke düzeyinde bir domaine sahipseniz (com.tr gibi), Google zaten domaininizin temsil ettiği ülke ile sonuçları ilişkilendirmiştir. Yani global bir site açıcaksınız, ülke uzantısına sahip domain tercih etmemeniz gerekiyor! Ek olarak eğer evrensel bir yayın yapmak istiyorsanız, bu gibi durumlarda “Coğrafi Hedef” ayarı yapmamanız gereklidir.

Webmasters Tools Menu

“Coğrafi Hedef Yapılandırması”nı gerçekleştirmek için öncelikle google hesabınız ile oturum açmanız gerekli. Webmasters Tools sayfasına girdikten sonra sol menüden “Site Yapılandırması” nı tıklayın ve ardından “Ayarlar” bağlantısını tıklayın. Karşınıza gelecek sayfada yer alan “coğrafi hedef” bölümünden “Şu konumdaki kullanıcıları hedefle:” içerisinde yer alan ülke listesinden, web sitenizin hitap ettiği ülkeyi seçin ve kaydedin. Kaydetme işleminizi gerçekleştirdikten sonra yapmanız gereken başka birşey yok.

Adım uğur eskici, hakkımda daha çok bilgi verdiğim yazıya buradan ulaşabilirsiniz. Lütfen yapacağınız yorumlarda, kişi ve kurumlara hakaret etmeden ve kişilik haklarına zarar vermeden düşüncelerinizi yazınız.

SSL Geçişi için SEO Kontrol Listesi

Google nadiren de olsa arama algoritmasında kullandığı metrikler hakkında ipuçları vermekte. Bunlardan birisi, Ağustos / 2014’de yayınladıkları bir blog postu üzerinden duyuruldu: HTTPS as a ranking signal Her ne kadar görünüşte bir platformun HTTPS protokolüne…

Türkiye’deki SEO Durumu – SEMrush Webinar

15 Mart 2017 tarihinde SEMrush’ın önderliğinde ve Türkiye’de ilk defa gerçekleşen bir SEO webinarı düzenledik. Moderatörlüğünü sevgili Aykut Aslantaş’ın yaptığı ve konuk olarak GittiGidiyor’dan sevgili Ümit Yılmaz ve bendeniz Uğur Eskici, Türkiye’deki SEO sektörü geçmişten…

12 yorum

  Güzel de mesela bizim gibi blog siteleri veya forumlar için getirisi götürüsü nedir? Mesela ben izmirdeki aramalar da da çıkmak isterim ist. ank veya londra,paris de kilerde de…lokal lik sonuçları temize çıkartır belki ama bu sonuçların temizlenmesi de bizim gibi sitelerin hitlerinde olumsuz etki yaratabilir???…

  Getirisi nedir götürüsü nedir gibi genel sorunun cevabını veremem. Eğer yabancı kaynaklardan gelecek ziyaretçileri düşünüyorsanız, bu yapılandırmayı yapmamanız gerekli! Fakat hitap ettiğiniz ülke Türkiye içerisindeki kullanıcılar ise bu yapılandırmayı yapmanız faydalı olabilir. SERP sonuçlarını etkileyen birçok kriter var. Lokalizasyon belirleme de bunlardan birisidir.

  Google olayı şöyle açıklamakta: “Coğrafi hedef verileri mevcut bilgilerimizi tamamlayıcı niteliktedir ve herhangi bir kullanıcı aramanın kapsamını belirli bir ülkeyle sınırlamadıkça bir coğrafi hedef belirlemek, arama sonuçlarındaki görünümünüzü etkilemez.

  Sanırım bu açıklama yeterli olucaktır sorunuz için 🙂

  net.tr domain ile bir zamanlar baya etkili işler yapmıştım.
  Doğrusu global olmak daha cazip geliyor. O nedenle coğrafi konum belirlemeyi düşünmüyorum.

  Teşekkürler.

  Sizin sayenizde bu bilgileri öğrenerek sitemin Türkiye gözünde yükselmesini sağlayacağım yararlı bilgiler için çok sağol.

  Yazıdan beklediğim cevabı yorumları okuyarak aldım. Coğrafi hedef ayarlama konusunda iyi bir bilgi oldu bu. Teşekkürler anlatım için.

  Yanılıyorsun. Google, sunucu ip adresine göre listelemez sonuçları. Sitenin içerik diline ve metasına göre listeler. Bunun için herhangi bir tercih belirtmene gerek yok wmtools üzerinden.

  Sonuçların IP’ye göre listelenmesinden bahsetmedim zaten. Site dilinin tespit edilmesi için kullanılan metriklerden birisi olduğunu belirtmişim. İçerik dili multi olabilir, metatagı hatalı tanımlamış da olabilirsiniz. GSC üzerinden spesifik hedefleme yapıyorsanız tercih belirtilmesinde fayda var.

  Merak ettiğim bir konuydu. Sanırım hedefleme yapmasam daha iyi olacak. Hedef ABD görünüyordu en azından hiçbirini seçmeden bütün ülkelerle dost kalayım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir